Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych.
-- Józef Piłsudski
pl Polski jest językiem ojczystym tego użytkownika.
en-4 This user speaks English at a near-native level.
fr-1 Cette personne peut contribuer avec un niveau élémentaire de français.
Ten użytkownik używa
przeglądarki Firefox.
eko Ten wikipedysta zna terminologię stosowaną w ekonomii.
hist Ten wikipedysta zna terminologię stosowaną w badaniach historycznych.
poli Ten wikipedysta zna terminologię z zakresu politologii.
socjo Ten wikipedysta zna terminologię stosowaną w socjologii.
Korea Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu Korea.
Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu Katowice.

Biogram: napisałem doktorat zw. z socjologią Internetu na University of Pittsburgh. Od dekady+ pracuję w jako profesor socjologii w Hanyang University w Korei. (Pd, bo jak...).

Na Wiki działam od 2004 roku. Działam głównie na angielskiej Wikipedii (nick też Piotrus), gdzie napisałlem wiele art. o Polsce. A pisze glownie tam, bo jestem zwolennikiem zapanowania angielskiego na świecie :) No, powazniej - angielski jest przydatny, no i art. tam napisany bdzie czytany przez wiecej osob niz na pl wiki. Niemniej jako że uznaję prawo języków archaicznych do istnienia (głównie z powodu problemów z tłumaczeniem poezji), od czasu do czasu poświęcę się i coś zmajstruję i na pl :)

Co do moich edycji, na en wiki jestem twórcą WikiProject Poland, swego czasu w Top 50 najaktywniejszych użytkowników, z ~300k edycjami, ~20 odpowiednikami naszych 'artykułów na medal', ~30 Dobrymi Artykułami, i ~500 odpowiednikami 'czy wiesz ze...'. To bylo kilka lat temu, teraz pewnie więcej, ale co tam się chwalić statystykami... nie o to chodzi. Na pl wiki edytuje mniej, ale w 2024 popełnilem pierwszy Dobry Artykuł u nas (klerykal fiction).

Na pl wiki jestem nieco mniej aktywny, zwłaszcza po kasacji kilku moich artykułów (Historia Pakistanu, kwiecień 2013, i po kilku podobnych przygodach z września 2015, i znowu w 2017, vide Jelizawieta_Glinka). I znowu, kilka dni pozniej, [1].), ogólnie uzasadnionych tym, ze moje hasła były "za krótkie", zrobiłem sobie przerwę "pomagania" na pl wiki. Niby nic, ale po co stresować ludzi krytyka czy kasacja/cofaniem dobrych, choć krótkich hasełek? Nikomu nie szkodzą, nawet pomagaja, a moim zdaniem takie zachowanie tylko odstrasza nowicjuszy (i nie tylko). Mnie w zasadzie odstraszło od pl wiki na kilka lat. Wróciłem gdzieś koło ~2020 przerażony zalewem spamu i fanowskiej twórczości by pomóc w Poczekalni i tym razem (pisząc na początku 2024) zostałem na dłużej; poza kasowaniem zajmuję sie też uźródlawianiem i pisaniem artykulów. Pomaga dorastanie polskiej Wikipedii - mniej admińskiej samowoli, więcej przestrzegania zasad. Dorastamy wszyscy.


Mój artykuł o Wikipedii w Wyborczej (12 marca 2020): Mamy taką Wikipedię, na jaką zasłużyliśmy. Eksperci nie chcą tworzyć dobra publicznego

Moje wybrane prezentacje na zlotach polskich Wikipedystów:


Wybór napisanych przeze mnie haseł na pl wiki (stan na sierpień 2021 - dynamiczna lista z pageviews tutaj):

Inne (650+): [2] w tym stworzenie haseł Monteskiusz, Wszystkich Świętych, Wybory w Polsce, Kajko i Kokosz, Polska Marynarka Handlowa, Sybiracy, Oblężenie Jasnej Góry, Partyzantka radziecka, Firefly, Inwazja na Rosję (1812), Pałacyk Michlera, Produkcja masowa, Kampania włoska w czasie II wojny światowej, Ofiary w II wojnie światowej, Podchwytliwe pytanie, Historia Litwy, Targi Północne, Wojna polsko-turecka 1633-1634, Kolędy polskie, Polska kolęda patriotyczna, Spis sumaryczny w 1946, Pierwszy Powszechny Spis Ludności, Drugi Powszechny Spis Ludności, Przemysł ciężki, Żydowski ruch oporu podczas II wojny światowej, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Wilnie, Towarzystwo_Przyjaciół_Nauk_na_Śląsku, Sekretariat Komitetu Centralnego PZPR, Kolektywizacja w Polsce, Domki fińskie, Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju, Prawa człowieka w Polsce, Naloty strategiczne podczas II wojny światowej, Grabież polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej, Traktat brzeski (9 lutego 1918), Polska Poczta Lotnicza, Socjologia czasu wolnego, Socjologia Internetu, Morska Wola, Socjologia marksistowska, Getto w Mińsku Mazowieckim, Ruch ludowy, Folklor polski, Kultura polska, Getto w Sosnowcu, Litewskie Odrodzenie Narodowe, Niemiecko-sowiecka parada w Brześciu, stany pruskie, Oblężenie Mantui (1799), Holokaust w Polsce, Operacje śląskie, prawa cyfrowe, Astronomia w Polsce i inne.

Także: Pomoc:Kopiowanie wewnątrz Wikipedii, Wikipedia:Zakładaj dobrą wolę, Wikipedia:Czerwony link, Szablon:Nierzetelne źródła, i Wikipedysta:Nedops/Esej o przesłankach autoencyklopedyczności (odpowiednik en:Wikipedia:Articles for deletion/Common outcomes, u nas jednak storpedowany przez opiekuna Poczekalni - oddałem Nedpsowi na przechowanie).


Narzędzia: {{Zasięg geograficzny|polskiej}} {{dopracować|więcej przypisów}} {{User:Sławek Borewicz/test}}

Ciekawe projekty: