Władysław Broniewski
Władysław Kazimierz Broniewski h. Lewart, ps. „Orlik” (ur. 17 grudnia 1897 w Płocku, zm. 10 lutego 1962 w Warszawie) – polski poeta i tłumacz literacki, autor liryki rewolucyjnej, patriotycznej, żołnierskiej i autobiograficznej; żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari (1921) oraz Orderem Budowniczych Polski Ludowej (1955). Był określany jako „najwybitniejszy reprezentant polskiej poezji rewolucyjnej, stanowiącej artystyczny wyraz walki politycznej proletariatu”[1].
Data i miejsce urodzenia |
17 grudnia 1897 |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
10 lutego 1962 |
Narodowość | |
Dziedzina sztuki | |
Epoka | |
Muzeum artysty |
Muzeum Władysława Broniewskiego w Warszawie (ekspozycja czasowo zamknięta) |
Ważne dzieła | |
| |
Odznaczenia | |
|
kapitan | |
Data i miejsce urodzenia |
17 grudnia 1897 |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
10 lutego 1962 |
Przebieg służby | |
Lata służby |
1915–1922, 1939, 1941–1945 |
Siły zbrojne | |
Formacja | |
Jednostki | |
Główne wojny i bitwy |
Życiorys
edytujUrodził się w inteligenckiej rodzinie szlacheckiej o tradycjach patriotycznych. Był synem Antoniego i Zofii z Lubowidzkich; miał dwie starsze siostry – Zofię i Janinę[2]. Dziadek Jan Bonifacy Broniewski był powstańcem listopadowym, w powstaniu styczniowym zginęli Walerian i Romuald Ostrowscy, dwaj bracia babki Lubowidzkiej[2]. Ojciec zmarł, gdy Władysław miał pięć lat, a trud utrzymania i wychowania trójki dzieci spoczął na barkach matki przyszłego poety i jego babki Jadwigi Lubowidzkiej[2]. W latach 1906–1915 uczęszczał do Gimnazjum Polskiego w Płocku, założonego w 1906 po strajku szkolnym 1905 roku, gdzie językiem wykładowym był język polski[2]. W szkole związał się z ruchem niepodległościowym; był współzałożycielem półtajnej drużyny skautów, nawiązującej do tradycji Konstytucji 3 maja i powstania styczniowego, należał do Organizacji Młodzieży Niepodległościowej „Zarzewie”[2], był współorganizatorem oddziału Związku Strzeleckiego[3]; wtedy przyjął pseudonim „Orlik”[2]. Organizacje te znajdowały się pod wpływem Polskiej Partii Socjalistycznej, kierowanej przez Józefa Piłsudskiego[2].
Uważał się za socjalistę. Cenił sobie osobistą niezależność. W 1915, w wieku 17 lat (był wówczas w siódmej klasie), wstąpił do Legionów Polskich. Przydzielony do 4 pułku piechoty, brał udział w bitwie pod Jastkowem k. Lublina (1915), gdzie jego pułk poniósł duże straty. W lipcu 1917, po kryzysie przysięgowym, został osadzony w obozie internowania w Szczypiornie pod Kaliszem, gdzie został jednym z przewodniczących sądów blokowych, które rozstrzygały sprawy sporne i potępiały wykroczenia[4]. Po zwolnieniu z obozu zdał maturę jako ekstern, po czym wstąpił na Uniwersytet Warszawski. Jednocześnie działał w konspiracji w Polskiej Organizacji Wojskowej.
W szeregach 1 pułku piechoty Legionów, jako podporucznik, wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej, m.in. walcząc w bitwie białostockiej[5][6]. Za zasługi wojenne otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyż Walecznych. W 1918 uczestniczył w manifestacyjnym pochodzie do kwatery Piłsudskiego. W 1922 został zweryfikowany w stopniu kapitana i 1415. lokatą w korpusie oficerów rezerwy piechoty. Posiadał przydział mobilizacyjny do 1 pułku piechoty Legionów w Wilnie[7]. W 1934, jako oficer pospolitego ruszenia pozostawał w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Warszawa-Miasto III z przydziałem mobilizacyjnym do Oficerskiej Kadry Okręgowej Nr I. Był wówczas „przewidziany do użycia w czasie wojny”[8].
Po odzyskaniu niepodległości niezadowolony z reform w powojennej Polsce stawał się coraz bardziej radykalny w swoich poglądach. Po zamachu na Gabriela Narutowicza, zbliżył się do Komunistycznej Partii Robotniczej Polski. Był sekretarzem redakcji „Nowej Kultury”[9], współpracownikiem „Kultury Robotniczej”, legalnego organu KPRP[10], członkiem zespołu „Miesięcznika Literackiego”[11], a także współpracował z miesięcznikiem „Dźwignia”[12]. Latem 1931 został aresztowany podczas zebrania literatów związanych z KPP i osadzony wraz z Janem Hemplem i Aleksandrem Watem w areszcie miejskim w Warszawie. Aresztowanym pomocy udzielił Bolesław Wieniawa-Długoszowski, adiutant marszałka Piłsudskiego, ówczesny dowódca 2 Dywizji Kawalerii i szef garnizonu warszawskiego[13]. W 1934 wyjechał do Związku Radzieckiego skąd pisał dla Wiadomości Literackich reportaż z podróży, w którym pozytywnie oceniał rozwój kraju, a winą za głód na Ukrainie obarczał kułaków oraz "licznie rozgałęzione agentury obce"[14][15].
W 1939 r., w obliczu zagrożenia najazdem niemieckim, Broniewski opublikował wiersz Bagnet na broń. Po ataku III Rzeszy na Polskę we wrześniu 1939 zgłosił się na ochotnika do wojska. Przyjechał z Warszawy przez Lublin i Lwów do Tarnopola. 12 września został przydzielony do Ośrodka Zapasowego 28 Dywizji Piechoty w Zbarażu. Zanim jednak miał okazję stanąć do walki, nastąpiła agresja ZSRR na Polskę.
Był świadkiem wkroczenia Armii Czerwonej do Lwowa 23 września 1939. Nie mógł pogodzić się z tym, że ZSRR napadł na Polskę, czemu dawał wyraz w swojej późniejszej twórczości więziennej, spisanej po wrześniu 1941. Sowieci rozpoczęli tymczasem politykę pozyskiwania polskich intelektualistów. Ważną rolę odegrało czasopismo polskojęzyczne „Czerwony Sztandar”. Redaktorami naczelnymi byli: Józef Mańkowski, J. Markiewicz i Eugeniusz Radecki. Swoje teksty zamieszczali na jego łamach: Wanda Wasilewska, Julian Stryjkowski, Leon Chwistek, Stanisław Jerzy Lec, Janina Broniewska, Lucjan Szenwald, Tadeusz Boy-Żeleński i inni, również Władysław Broniewski.
19 listopada 1939 w „Czerwonym Sztandarze” opublikowano oświadczenie pisarzy polskich odnoszące się z aprobatą do wcielenia Ukrainy Zachodniej do Ukraińskiej SRR. Broniewski nie podpisał oświadczenia, jednak bez jego wiedzy zrobił to za niego ktoś inny[16]. Broniewski nie identyfikował się z linią programową tego czasopisma, próbował jednak wykorzystać je do przypomnienia „sprawy polskiej”, nieobecnej w polityce sowieckiej. Sądził, że przebywając na terenach zajętych przez Sowietów będzie mógł bez przeszkód publikować swoje wiersze. Cenzura sowiecka nie dopuściła jednak do wydawania jego utworów o treści patriotycznej – dał do druku między innymi słynny wiersz Żołnierz polski, który nie został opublikowany. Wszystkie publikowane w prasie lwowskiej utwory literackie musiały być bowiem zaakceptowane przez sowieckiego cenzora.
24 stycznia 1940 Broniewski został wraz z Aleksandrem Watem i innymi literatami aresztowany przez NKWD we lwowskiej restauracji Ognisko Inteligencji w zorganizowanej przez NKWD prowokacji. 27 stycznia, trzy dni po aresztowaniu, w „Czerwonym Sztandarze” ukazał się tekst spreparowany przez NKWD, podpisany przez Witolda Kolskiego pod tytułem Zgnieść gadzinę nacjonalistyczną, w którym szkalowano w stylu stalinowskim aresztowanych literatów i uzasadniano ich aresztowanie motywami kryminalnymi. Aresztowani zostali przewiezieni do aresztu śledczego na Zamarstynowie (Broniewski poświęcił temu później wiersz porównywalny do słynnej Rozmowy z Janem). W zgodnych relacjach współwięźniów trzymał się bardzo dzielnie i kategorycznie odmówił współpracy z NKWD[17].
Po czterech miesiącach, w maju 1940, Broniewski został przetransportowany do więzienia śledczego NKWD na Łubiance, gdzie spędził trzynaście miesięcy. Po wybuchu wojny niemiecko-rosyjskiej wywieziono go do Saratowa, a następnie do Ałma-Aty, gdzie 7 sierpnia 1941 został wypuszczony z więzienia po amnestii wynikającej z układu Sikorski-Majski.
Po wyjściu z więzienia wstąpił do armii polskiej formowanej w ZSRR pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Pracował w ambasadzie polskiej w Kujbyszewie[18]. W 1942 ewakuował się wraz z oddziałami polskimi do Iranu, później wraz z 2 Korpusem Polskim poprzez Irak trafił do Palestyny. Do kraju wrócił w 1945, po wahaniach związanych z doświadczeniami z więzień sowieckich i opublikowanymi w Palestynie antysowieckimi wierszami.
W okresie powojennym początkowo tworzył poezję polityczno-propagandową, później utwory refleksyjne o motywach osobistych. W czasach stalinizmu był poetą zaangażowanym w budowę socjalistycznej rzeczywistości, co często interpretowane jest jako postawa jednoznacznie prokomunistyczna. Odmówił jednak napisania słów nowego hymnu polskiego, gdy z taką propozycją zwrócił się do niego Bolesław Bierut[19]. Wręczył mu podobno tylko kartkę z napisem Jeszcze Polska nie zginęła. W listopadzie 1949 został członkiem Ogólnokrajowego Komitetu Obchodu 70-lecia urodzin Józefa Stalina[20].
1 września 1954 w wyniku zatrucia gazem zmarła córka Broniewskiego, Joanna Broniewska-Kozicka (Anka), której śmierć wywarła ogromny wpływ na poetę[21]. Kilka dni później trafił do szpitala psychiatrycznego w Kościanie[22]. Stworzył wtedy cykl wierszy, porównywany z Trenami Jana Kochanowskiego.
W 1958 r. został członkiem Frontu Jedności Narodu[23].
Zmarł na raka krtani w Warszawie 10 lutego 1962, pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera 26A-tuje-2/3)[24].
Życie prywatne
edytujW 1926 r. poeta poślubił w Kaliszu Janinę Kunig, z którą miał córkę Joannę, zwaną „Anką” (1929–1954). Małżeństwo rozpadło się w 1938[25].
W grudniu 1939 sprowadził do Lwowa Marię Zarębińską, z którą od 1938 r. był w nieformalnym związku, i jej córkę Majkę, pasierbicę. Na terenach okupacji sowieckiej znalazły się także pierwsza żona Broniewskiego i ich córka.
Trzecią żoną poety została Wanda Broniewska[26].
Był ateistą[27]. Zmagał się z chorobą alkoholową[21][25].
Twórczość
edytujW 1925 wraz ze Stanisławem Standem i Witoldem Wandurskim opublikował Trzy salwy – pierwszy polski manifest poetów proletariackich. Jego poezja była silnie związana z własną biografią i przeżyciami, a także doświadczeniami narodu polskiego i działaczy ruchu robotniczego, miała wyraźne akcenty rewolucyjne i patriotyczne. W wierszach Broniewskiego można stwierdzić egzaltację i wzniosłość obok stylu mowy potocznej, wyczuwalny jest też wpływ polskiego romantyzmu łączony z nowatorstwem. Wśród jego utworów jest też liryka żołnierska.
Twórczość poetycka
edytuj- Tomiki wierszy
- Wiatraki (1925)
- Trzy salwy (1925) [wspólnie z S. R. Standem i W. Wandurskim][28]
- Dymy nad miastem (1927)
- Troska i pieśń (1932)
- Krzyk ostateczny (1938)
- Bagnet na broń (1943)
- Drzewo rozpaczające (1945)
- Nadzieja (1951)
- Anka (1956)
- Poematy
- Komuna Paryska (1929)
- Słowo o Stalinie (1949)
- Mazowsze (1951)
- Wisła (1953)
- Opowieść o życiu i śmierci Karola Waltera-Świerczewskiego, robotnika i generała[29]
Przekłady
edytujBroniewski był także tłumaczem literatury rosyjskiej i niemieckiej, przetłumaczył m.in.:
- Fiodora Dostojewskiego (Skrzywdzeni i poniżeni, Białe noce)
- Aleksego Tołstoja (Droga przez mękę – dwie pierwsze części; trzecia wspólnie z Wacławem Rogowiczem)
- powieść Martwe dusze Nikołaja Gogola (1927)
- Władimira Majakowskiego
- Siergieja Jesienina
- Bertolta Brechta
Ordery i odznaczenia
edytuj- Order Budowniczych Polski Ludowej (25 lipca 1955)[30][31]
- Order Sztandaru Pracy I klasy (22 lipca 1949)[32]
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (25 września 1950)[33]
- Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari (16 lutego 1921)[34]
- Krzyż Walecznych (czterokrotnie)
- Złoty Krzyż Zasługi (8 maja 1946)[35][31]
- Medal 10-lecia Polski Ludowej (19 stycznia 1955)[36]
- Kawaler Orderu Lwa Białego (Czechosłowacja, 1957)[37]
Nagrody
edytuj- Państwowa Nagroda Artystyczna I stopnia w dziale literatury za całokształt twórczości (1950)[38]
- Nagroda Państwowa III stopnia (1951)[39]
- Nagroda Państwowa I stopnia za twórczość poetycką w minionym 10-leciu (1955)[40]
Władysław Broniewski w piosenkach
edytujTwórczość Władysława Broniewskiego inspiruje twórców muzyki popularnej. Do bardziej znanych piosenek napisanych do jego wierszy należą:
- Bar „Pod Zdechłym Psem”, muz. Włodzimierz Korcz, śpiewa Michał Bajor
- Kalambury, śpiewa Muniek Staszczyk z zespołem Pustki
- Nocny gość, muz. Krzysztof „Grabaż” Grabowski, śpiewa Grabaż z zespołem Pidżama Porno
- Poezja, muz. Wojciech Trzciński, śpiewa Stan Borys
- Rimbaud, muz. i wykonanie Roman Kołakowski
- Dzwon za poległych, z filmu „Jeden dzień z mistrzem” w wykonaniu zespołu Kombi, muz. Sławomir Łosowski
- Wiersz Ostatni, muz. Kasia Lins, Karol Łakomiec, Michał Lange, śpiewa Kasia Lins[41]
- Perun, muz. Lelek, album Brzask Bogów[42]
- Broniewski, Pezet, prod. Louis Villain
- Mój Broniewski, Kieliszek łez, Toasty, muz. i wykonanie Paweł Wójcik i Tomasz Sarniak[43]
W 2006 nakładem Rockers Publishing ukazała się kompilacja zatytułowana Broniewski, na której znajdują się utwory współczesnych artystów z tekstami poety.
Upamiętnienie
edytuj- W willi przy ul. J. Dąbrowskiego 51 w Warszawie, w którym spędził ostatnie lata życia, w 1963 roku[44] otwarto Muzeum Władysława Broniewskiego, oddział stołecznego Muzeum Literatury[45], w latach 20. XXI w. ekspozycja była jednak czasowo zamknięta dla zwiedzających i do 2021 roku jedynie Ogród Muzeum Broniewskiego był udostępniany na spotkania, koncerty, warsztaty i zajęcia ruchowe[46].
- Dnia 4 listopada 1964 Kuratorium Okręgu Szkolnego w Krakowie nadało podstawówce, Szkole Pomnikowi Tysiąclecia – jednej ze szkół w Tarnowie Świerczkowie – imię Władysława Broniewskiego[47]. Od tego czasu szkoła zmieniła patrona.
- w 1972 w Płocku powstał pomnik Władysława Broniewskiego, którego autorem był Gustaw Zemła[48].
- Szkoły w Polsce, których jest patronem, znajdują się m.in. w: Bełchatowie, Bolesławcu, Bytomiu, Czerwionce - Leszczynach, Katowicach, Koszalinie, Krakowie, Siemianowicach Śląskich, Ostrowcu Świętokrzyskim, Świdniku, Jarocinie
- W latach 1964–1980 Władysław Broniewski był patronem Warszawskiego pułku Obrony Terytorialnej[49] w Ułężu, a w latach 1980–1990 – 16 batalionu piechoty Obrony Terytorialnej w Siedlcach[50].
Przypisy
edytuj- ↑ Władysław Broniewski: Wiersze i poematy. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1973.
- ↑ a b c d e f g Tadeusz Bujnicki: Władysław Broniewski. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1972, s. 6–9.
- ↑ Polska i rewolucja.
- ↑ Internowanie legionistów w obozie jenieckim w Szczypiornie w 1917 r.. Archiwum Państwowe w Kaliszu. [dostęp 2014-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-09)].
- ↑ Jakub Medek: Zapomniany bohater zapomnianej bitwy. Gazeta.pl, 2008-08-22. (pol.).
- ↑ Spis oficerów służących czynnie w dniu 1.6.1921 r. Dodatek do Dziennika Personalnego M.S.Wojsk. Nr 37 z 24 września 1921 r., s. 21, 568.
- ↑ Rocznik Oficerski 1923, Ministerstwo Spraw Wojskowych, Oddział V Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Warszawa 1924, s. 126, 482.
- ↑ Rocznik Oficerski Rezerw 1934, Biuro Personalne Ministerstwa Spraw Wojskowych, Warszawa 1934, L.dz. 250/mob. 34, s. 254, 830.
- ↑ Marian Stępień, Nowa Kultura, [w:] Literatura polska, przewodnik encyklopedyczny, t. II, Warszawa 1985, s. 42.
- ↑ Andrzej Z. Makowiecki, Kultura Robotnicza, [w:] Literatura polska, przewodnik encyklopedyczny, t. I, Warszawa 1984, s. 538.
- ↑ Marian Stępień, Miesięcznik Literacki, [w:] Literatura polska, przewodnik encyklopedyczny, t. I, Warszawa 1984, s. 666.
- ↑ Marian Stępień, Dźwignia, [w:] Literatura polska, przewodnik encyklopedyczny, t. II, Warszawa 1985, s. 231.
- ↑ Aleksander Wat, Mój wiek, Warszawa 1990.
- ↑ Wiadomości Literackie, „Wiadomości Literackie” (25), Warszawa, 17 czerwca 1934, s. 3 .
- ↑ Władysław Broniewski Wiosno, Warszawo, Córeczko, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2018, s. 191, ISBN 978-83-06-03454-7 .
- ↑ Marci Shore, Kawior i popiół. Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem, wyd. 2008, s. 193, ISBN 978-83-247-0828-4; Michał Urbanek, Broniewski. Miłość, wódka, polityka, wyd. 2011, s. 153–154, ISBN 978-83-244-0184-0.
- ↑ Szczegółowy opis wydarzeń we Lwowie, środowiska Czerwonego Sztandaru i związanych z tym wydarzeń: Aleksander Wat, Mój wiek, Warszawa 1990, por. też Julian Stryjkowski Wielki strach. Wiernie ilustruje te wydarzenia film oparty na wspomnieniach Oli Watowej Wszystko co najważniejsze...
- ↑ Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi, Stanisław Swianiewicz W cieniu Katynia, Warszawa 1990.
- ↑ Marek Hłasko: Piękni dwudziestoletni, s. 36[strona, ale jakiego wydania?].
- ↑ Życie Warszawy, nr 306 (1808), 6 listopada 1949, s. 1.
- ↑ a b Ewa Zawistowska: Córka Broniewskiego nie popełniła samobójstwa [online], tvp.info, 20 października 2019 [dostęp 2022-08-10] (pol.).
- ↑ INTERIA.PL, Władysław Broniewski. Z tą śmiercią się nie pogodził [online] [dostęp 2017-06-28] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-24] .
- ↑ Trybuna Robotnicza, nr 4 (4350) 7 stycznia 1958 roku, s. 2.
- ↑ Juliusz Jerzy Malczewski: Cmentarz komunalny (dawny wojskowy) na Powązkach. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1975, s. 10.
- ↑ a b Życie rodzinne Broniewskich [online], granice.pl [dostęp 2022-08-10] (pol.).
- ↑ Ewa Zawistowska* , Kto wysłał Broniewskiego na leczenie? [online], polityka.pl, 2011 [dostęp 2022-08-10] (pol.).
- ↑ Ponad słowami 1. Część 2. Język polski. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony s. 88.
- ↑ M. Głowiński , J. Sławiński , Polska poezja okresu międzywojennego, Antologia, 1987, ISBN 0208-4104 .
- ↑ Kazimierz Konieczny, Henryk Wiewióra: Karol Świerczewski Walter. Zbiory Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Warszawa: Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”, 1971, s. 353–354.
- ↑ M.P. z 1955 r. nr 115, poz. 1489 „w 10 rocznicę Polski Ludowej za wybitne zasługi w twórczości poetyckiej związanej z rewolucyjną walką polskich mas pracujących”.
- ↑ a b Wojciech Stela: Polskie ordery i odznaczenia (Vol. II). Warszawa: 2008, s. 212.
- ↑ M.P. z 1950 r. nr 6, poz. 58 „za zasługi położone dla Narodu i Państwa w dziedzinie kultury i sztuki”.
- ↑ M.P. z 1950 r. nr 104, poz. 1296 „w związku z jubileuszem 25-lecia pracy literackiej, za wybitne zasługi położone na polu piśmiennictwa polskiego”.
- ↑ Dekret Wodza Naczelnego L. 2630 z 16 lutego 1921 r. Dziennik Personalny z 1921 r. Nr 8, poz. 239.
- ↑ M.P. z 1946 r. nr 93, poz. 175 „w uznaniu zasług położonych dla dobra demokratycznej Polski w dziele zabezpieczenia porzuconego przez okupanta mienia, odbudowy i uruchomienia miejskich zakładów pracy, jak również stworzenia życia gospodarczego i społecznego na terenie m. Łodzi”.
- ↑ M.P. z 1955 r. nr 101, poz. 1400 – Uchwała Rady Państwa z dnia 19 stycznia 1955 r. nr 0/196 – na wniosek Ministra Kultury i Sztuki.
- ↑ Wysokie odznaczenia czechosłowackie dla polskich działaczy, [w:] „Trybuna Robotnicza”, nr 59, 11 marca 1957, s. 2.
- ↑ Przyznanie Państwowych Nagród Naukowych i Artystycznych. „Nowa Kultura”. Rok I, Nr 19, s. 1, 6 sierpnia 1950. Warszawa: Związek Literatów Polskich. [dostęp 2024-08-06].
- ↑ Bohdan Urbankowski, Czerwona msza, czyli uśmiech Stalina, t. 2, Warszawa 1998, s. 315.
- ↑ Nagrody Państwowe za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego, literatury i sztuki. „Życie Warszawy”. Rok XII, Nr 173 (3656), s. 5, 22 lipca 1955. Warszawa: Instytut Prasy „Czytelnik”. [dostęp 2024-06-28].
- ↑ Kasia Lins – Wiersz Ostatni (Live / Radio Łódź). [dostęp 2018-06-30].
- ↑ Lelek – Perun. karrotkommando [dostęp 2018-12-08].
- ↑ Paweł Wójcik - teksty piosenek, chwyty na gitarę i ukulele [online], Śpiewnik Wywroty [dostęp 2024-11-08] (pol.).
- ↑ Tadeusz Kur. Kalendarz wydarzeń 1963. „Warszawski Kalendarz Ilustrowany 1965”, s. 170, 1964.
- ↑ Muzeum Władysława Broniewskiego. [w:] Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza [on-line]. muzeumliteratury.pl. [dostęp 2020-12-27].
- ↑ Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. [w:] Informacje [on-line]. archiwum.muzeumliteratury.pl. [dostęp 2023-02-11].
- ↑ Historia szkoły [online], zss.tarnow.pl [dostęp 2022-08-11] .
- ↑ Pomnik Władysława Broniewskiego [online], polska-org.pl [dostęp 2021-10-31] .
- ↑ Leszkowicz 2022 ↓, s. 750.
- ↑ Rozkaz Ministra Obrony Narodowej Nr 43/MON z dnia 12 października 1964 roku w sprawie nadania Warszawskiemu Pułkowi Obrony Terytorialnej imienia Władysława Broniewskiego.
Bibliografia
edytuj- Władysław Broniewski, Pamiętnik 1918–1922, PIW, Warszawa 1984, ISBN 83-06-00970-3.
- Józef Czapski, Na nieludzkiej ziemi, wyd. pierwsze krajowe, Warszawa 1990, ISBN 83-07-02092-1.
- Julian Stryjkowski, Wielki strach, wyd. pierwsze krajowe, Warszawa 1990, ISBN 83-07-02058-1.
- Tomasz Leszkowicz: Spadkobiercy Mieszka, Kościuszki i Świerczewskiego. Ludowe Wojsko Polskie jako instytucja polityki pamięci historycznej. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2022. ISBN 978-83-8229-588-7.
- Stanisław Swianiewicz, W cieniu Katynia, Warszawa: „Czytelnik”, 1990, ISBN 83-07-02093-X, OCLC 834093949 .
- Aleksander Wat, Mój wiek, wydanie pierwsze krajowe, Warszawa 1990, ISBN 83-07-02054-9.
- Feliksa Lichodziejewska, Broniewski bez cenzury 1939–1945, Wydawnictwo Społeczne KOS, Warszawa 1992.
- Prawdziwa historia Polaków. Ilustrowane wypisy źródłowe 1939–1945. Warszawa: Oficyna Wydawnicza „Rytm”, 1999. ISBN 83-87893-33-1.
- Marek Hłasko, Piękni dwudziestoletni, Spółdzielnia Pracy, Warszawa, 2008, ISBN 978-83-61174-73-8.
- Władysław Broniewski Stanęła naga...powieść nieskończona, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2013, ISBN 978-83-62467-50-1.
- Władysław Broniewski, Pamiętnik 1918–1922, pełne wydanie z komentarzem Macieja Tramera, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2014, ISBN 978-83-63855-59-8.
Linki zewnętrzne
edytuj- Biografia Broniewskiego, wiersze, zdjęcia, rękopisy i nagrania wierszy czytanych przez poetę
- Artykuł o Broniewskim
- Poeta z temperaturą – o Władysławie Broniewskim rozmowa z Mariuszem Urbankiem
- Maciej Gawlikowski, Broniewski jest niewygodny
- Rafał Biernacki, Autentyczna poezja nie potrzebuje karty tożsamości Władysław Broniewski
- Obchody jubileuszu 25-lecia twórczości Władysława Broniewskiego w PKF na stronie KronikaRP
- Władysław Broniewski na zdjęciach w bibliotece Polona
- ISNI: 0000000108927298
- VIAF: 44314295
- LCCN: n80110075
- GND: 118660187
- LIBRIS: tr579bxc527qfc5
- BnF: 12032580d
- SUDOC: 028502531
- NLA: 35856206
- NKC: jo20010091840
- BNE: XX1212668
- NTA: 069825955
- BIBSYS: 90827465
- CiNii: DA07978619
- Open Library: OL263901A
- PLWABN: 9810585267705606
- NUKAT: n93080396
- J9U: 987007259133505171
- NSK: 000048730
- CONOR: 17744739
- LIH: LNB:V*132050;=zW
- RISM: people/50050669