Koncert skrzypcowy (Czajkowski)
Koncert skrzypcowy D-dur Op. 35 Piotra Czajkowskiego – jedna z najpopularniejszych kompozycji Czajkowskiego oraz jeden z najbardziej znanych koncertów skrzypcowych na świecie. Zaliczany do jednego z najtrudniejszych pod względem technicznym utworów na skrzypce.
Historia
edytujKoncert powstał w 1879 roku w kurorcie Clarens w Szwajcarii, gdzie Czajkowski odzyskiwał zdrowie psychiczne po rozpadzie jego małżeństwa z Antoniną Milukową. Kompozytorowi towarzyszył skrzypek Iosif Kotek, który doradzał Piotrowi w kwestiach technicznych gry skrzypcowej. Pomimo to koncert został stworzony w ciągu miesiąca. Prawykonanie utworu miało miejsce 4 grudnia 1881 w Wiedniu pod batutą Hansa Richtera. Partię solową wykonał Adolf Brodski.
Instrumentacja
edytujUtwór przeznaczony jest do wykonywania przez orkiestrę symfoniczną oraz skrzypce wykonujące partię solową. Skład orkiestry (według kolejności zapisywania w partyturze):
- 2 flety poprzeczne
- 2 oboje
- 2 klarnety
- 2 fagoty
- 4 waltornie F (rogi)
- 2 trąbki
- kotły
- kwintet smyczkowy
- 2 skrzypiec
- I skrzypce
- II skrzypce
- altówki
- wiolonczele
- kontrabasy
- 2 skrzypiec
Forma
edytujKompozycja ma budowę charakterystyczną dla romantycznego koncertu solowego, tj. składa się z 3 części:
- Cz. I Allegro moderato (w tonacji D-dur)
- Cz. II Canzonetta: Andante (w tonacji g-moll)
- Cz. III Finale: Allegro vivacissimo (w tonacji D-dur)
Części II i III następują po sobie attacca (wł. dołączać, przyszywać), tj. podczas wykonywania utworu nie powinno robić się między nimi przerwy, lecz grać je bezpośrednio po sobie.