Agiehowiec
Podstawowe informacje o działaniu w Wikipedii
edytujJeśli chcesz włączyć się do tworzenia Wikipedii, przeczytaj…
- … jak tworzyć artykuły?
- Zanim zaczniesz edytować artykuły, poświęć nieco czasu na zapoznanie się z wypracowanymi przez nas zasadami:
- Nie naruszamy praw autorskich (jeśli masz wątpliwości → zerknij tutaj).
- Wprowadzamy tylko informacje opublikowane w wiarygodnych źródłach (→ zobacz, jak dodawać przypisy), co oznacza, że nie przedstawiamy twórczości własnej.
- Informacje przedstawiamy w sposób neutralny, a artykuły piszemy stylem odpowiednim dla encyklopedii.
- Należy pamiętać, że odrębne artykuły można tworzyć dla istotnych tematów (→ zobacz wytyczne dotyczące encyklopedyczności).
- Wikipedię można edytować na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie, śmiało edytuj strony!
- … gdzie szukać pomocy?
- W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wikipedyści odpowiedzą na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Możesz zadać je tutaj.
- Jeżeli chcesz samodzielnie szukać stron pomocy, zacznij od tej strony (znajdziesz ją zawsze w menu po lewej: „Dla wikipedystów” ⇒ „Pomoc”). Możesz też ustawić własne preferencje m.in. dotyczące wyglądu stron i ułatwień w edytowaniu (tu kilka słów wyjaśnienia).
- … jak się komunikować?
- Komunikując się na stronach dyskusji, ale nie w artykułach, podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (~~~~). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: nick z datą edycji (tak jak mój na dole). Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy otrzyma on komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mógł Ci odpowiedzieć. Powiadomienie o wiadomości zostanie mu wysłane także wtedy, jeśli pisząc w innym miejscu niż jego strona dyskusji (np. na stronie dyskusji artykułu lub w Kawiarence), użyjesz szablonu {{re|nick}}, w miejscu "nick" wpisując jego nazwę użytkownika. Pozwala to na wygodne prowadzenie dyskusji w jednym miejscu.
- Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.
Twój art.
edytujWitaj, Agiehowiec. Dziękujemy za to, że stworzyłeś artykuł. Niestety, był on za krótki i został skasowany. Nie zniechęcaj się jednak – zobacz, proszę, jak napisać artykuł. W razie wątpliwości zapytaj innych użytkowników na kanale IRC lub na Discordzie. Jeśli byłeś w trakcie pisania artykułu, proszę, nie zapisuj niedokończonych treści. Jeśli nie masz czasu na skończenie artykułu, to skopiuj go i zapisz u siebie na komputerze lub w brudnopisie. Dziękuję. Miałczuś miau, miau, pogadajmy! :) 08:13, 31 mar 2021 (CEST)
Witaj. Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji w Wikipedii, dlatego został przeniesiony do twojego brudnopisu, gdzie możesz nad nim popracować. Popraw w nim:
- Dodaj źródła, w formie przypisów
- Popraw formatowanie
- Dodaj linki do innych artykułów
- Dodaj kategorie
W razie problemów skorzystaj z tego poradnika, zadaj pytanie na tej stronie lub spytaj przewodników.
Po skończeniu użyj zakładki „Przenieś”, aby ponownie opublikować artykuł. Jeżeli nie masz takiej zakładki (należy mieć konto zarejestrowane od co najmniej 4 dni oraz 10 edycji), napisz na tej stronie lub zwróć się do przewodników.
Pozdrawiam, masti <dyskusja> 20:35, 3 sty 2022 (CET)
Witaj. Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji w Wikipedii, dlatego został przeniesiony do twojego brudnopisu, gdzie możesz nad nim popracować. Popraw w nim:
- dodaj źródła w formie przypisów
- wstaw linki wewnętrzne
- usuń puste sekcje (zobacz też, uwagi, bibliografia oraz linki zewnętrzne)
W razie problemów skorzystaj z tego poradnika, zadaj pytanie na tej stronie lub spytaj przewodników.
Po skończeniu użyj zakładki „Przenieś”, aby ponownie opublikować artykuł. Jeżeli nie masz takiej zakładki (należy mieć konto zarejestrowane od co najmniej 4 dni oraz 10 edycji), napisz na tej stronie lub zwróć się do przewodników.
Pozdrawiam, The Polish (query) 09:30, 6 sty 2022 (CET)
Ad:Dyskusja wikipedysty:Piastu – Karol Homolacs i okolice
edytujHej. Nie wiem jak to jest ze zniknięciem. Moim zdaniem jest w brudnopisie i ma się dobrze, o, tu: Wikipedysta:Agiehowiec/Karol Homolacs. Był tam przenoszony dwa razy (ostatnio 6 stycznia), może stąd jakieś zamieszanie. Powody ostatnich przenosin (co wg przenoszącego należy dopracować) są powyżej. Kategorie – te zostawiłbym na koniec, jeśli chodzi o poprawki w brudnopisie – przede wszystkim dlatego, że brudnopisy nie powinny znajdować się w kategoriach. Na próbę dodałem kilka kategorii (w formie linków, dzięki temu brudnopis nie wyświetla się w kategorii) – działa poprawnie. Więc i miejsce pochówku da się dopisać. Korzystasz z edytora wizualnego, w nim dodawanie kategorii odbywa się mniej więcej tak – po wejściu w tryb edycji, w prawym górnym rogu okna edycji jest ikona Opcje strony (trzy poziome linie, tu i ówdzie nazywana hamburgerem), po jej kliknięciu pojawia się menu, którego drugą pozycją są Kategorie, po kliknięciu tej pozycji można dopisywać kategorie. Zostawiłbym to na koniec, ale jeśli są z tym problemy, to napisz proszę dokładniej na jakim etapie i jakie (czego nie widać, co nie działa) – samo nie udaje mi się choć próbowałem wg poradnika to może być za mało na skuteczną poradę. Czemu bibliografia a nie przypisy jeśli można wiedzieć? Jeśli to te dwie pozycje z bibliografii to bez problemu można je zamieścić jako przypisy i wstawić w odpowiednich miejscach (czytelnik będzie w ten sposób dokładnie wiedział której informacji, w którym źródle szukać – dlatego tak jest lepiej). Państwowa Szkoła Sztuk zdobniczych i Przemysłu faktycznie nie istnieje, myślę że chodzi o hasło Państwowa Szkoła Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Podobnie z kolejnym – Stowarzyszenie Warsztaty Krakowskie faktycznie nie istnieje, jest natomiast Warsztaty Krakowskie. Być może to pierwsze powinno być przekierowaniem do tego drugiego (choć skupiłbym się na biogramie – jedna rzecz na raz, będzie łatwiej :) ). pozdrawiam, Piastu βy język giętki… 14:27, 8 sty 2022 (CET)
- Dziękuję za porady. Postąpię zgodnie z nimi. Dotąd uzupełniałem już istniejące hasła stąd niezgrabność w moim postępowaniu przy tworzeniu nowego hasła. 89.64.33.230 (dyskusja) 10:30, 9 sty 2022 (CET)
- Nie ma sprawy, proszę śmiało pytać. I pamiętać o logowaniu – inaczej, jak powyżej, jest się identyfikowanym za pomocą adresu IP. pozdrawiam, Piastu βy język giętki… 16:33, 9 sty 2022 (CET)
- Dzięki za publikację. Wykasowałem dzisiaj jeden przypis po dodatkowych poszukiwaniach. W kategorii "Zmarli w ... " próbowałem zmienić na "Zmarli w 1962" ale nie potrafię.Pozdrawiam Agiehowiec (dyskusja) 10:33, 26 sty 2022 (CET)
- Nie ma sprawy, proszę śmiało pytać. I pamiętać o logowaniu – inaczej, jak powyżej, jest się identyfikowanym za pomocą adresu IP. pozdrawiam, Piastu βy język giętki… 16:33, 9 sty 2022 (CET)
Jan Raszka (rzeźbiarz)
edytujWitaj,
Jeśli dodajesz jakieś informacje to dodaj także źródło, którym się posługujesz czy to jest strona internetowa czy książka. Jeśli masz problem z umieszczeniem takiej informacji to napisz do mnie, pomogę, pokażę. Ja też nie wszystko ogarniam. Pisz. Z Zetpe0202 (dyskusja) 21:06, 28 mar 2022 (CEST)
- Dziękuję 89.64.32.104 (dyskusja) 19:14, 30 mar 2022 (CEST)