Poprawność polityczna

zachowanie szacunku oraz tolerancji wobec członków mniejszości
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Odojl (dyskusja | edycje) o 15:20, 5 lip 2007. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Poprawność polityczna - rodzaj filozofii używania języka w dyskursie publicznym, polegający na unikaniu stosowania obraźliwych słów i zwrotów oraz zastępowaniu ich wyrażeniami bardziej neutralnymi (zob. eufemizm). Jej celem jest obniżenie poziomu antyspołecznych uprzedzeń i dyskryminacji danych grup społecznych. Używanie eufemizmów może być także motywowane chęcią uniknięcia protekcjonalności i respektowania godności osób, do których odnoszą się pejoratywne określenia.

Filozofia poprawności politycznej opiera się na założeniu, że stosowanie obraźliwego, atakującego języka przyczynia się do zwiększenia poziomu uprzedzeń oraz wyrządza krzywdę przedstawicielom dyskryminowanych grup. Poprawność polityczna nie jest skodyfikowanym ani spójnym zbiorem zasad, których przestrzegania broni jakaś instytucja, lecz zjawiskiem społecznym spontanicznie występującym w dyskursie publicznym.

Jak twierdzi w felietonie z tygodnika Wprost numer 27/20007 Maciej Rybiński, Yearbook of Encyclopaedia Britannica z 1992 roku definiuje poprawność polityczną jako: pojęcie, jakim posługuje się luźna grupa feministek, marksistów, multikulturalistów i alternatywistów dla określenie ich całkowiecie lewicowych poglądów w kwestiach rasy, seksualizmu, płci, klasy społecznej, środowiska, i tym podobnych obszarów[1]

Przykłady zastosowania

Plik:Wahoo2.jpg
Chief Wahoo do 1973
Plik:Wahoo1.gif
Chief Wahoo po 1973

Logo zespołu Cleveland Indians zwane "Chief Wahoo" (Wódz Wahoo) było uważane za niepoprawne politycznie przez wielu ludzi, szczególnie przez Indian. Logo w 1973 zostało przerysowane tak, by było bardziej poprawane politycznie[2], ale także to poprawione logo wzbudza kontrowersje [3]





Słowa zastąpioneSłowa zastępujące
czarny, Murzynczarnoskóry, ciemnoskóry
CyganieRomowie
RusekRosjanin
homoseksualista, homomniejszość seksualna
kaleka, inwalidaniepełnosprawny
staryosoba starsza, senior

Przypisy

  1. Maciej Rybiński, artykuł "Lemoniada imienia Fouriera", Wprost 27/2007
  2. Rochelle Steinhaus,"The Real Chief Wahoo?" Court TV Online, July 31, 2001. Accessed June 19, 2007.
  3. Filip Bondy, "Selig's uncivil wrong," NY Daily News, March 8, 2007. Accessed June 19, 2007.

Linki zewnętrzne