Wally
Wally (??? – 5 grudnia 2005) – wolny szpieg, łowca nagród i najemnik. Jest w pewnym sensie twórcą powiedzenia „Gdzie jest Wally?”. Te słowa wypowiadali zwykle władcy, gdy dowiedzieli się o jego pobycie na terenie ich kraju. Dla niepoznaki jest przebrany w kolorowy sweter (biało-czerwony, zaowocowało to w podejrzenia, że Wally jest Polakiem, Monakijczykiem, bądź Indonezyjczykiem) i czapkę z pomponem. Towarzyszy mu często pies, prawdopodobnie Pies Baskervillów. Czasami widywano go również z innymi osobami, ale ci zwykle znikali we mgle. Ma siostrę Wendę, która również jak Wally nosi sweter w biało-czerwone paski i sukienkę.
O Wallym[edytuj • edytuj kod]
Nie wiadomo skąd przybył, ani w jakim celu to zrobił. Pierwsze kroniki wspominają, że pojawił się w Europie wraz z Czarną Śmiercią. Potem ślad po nim zaginął. W 1965 r. pewien wędkarz widział jak wyłaniał się z wody wraz z potworem z Loch Ness. Sprawą tą zajęli się historycy i pasjonaci. Wielkie było ich zdziwienie, gdy natknęli się na niego m. in. w obrazach Carvaggia, Michała Anioła i Salvadora Dali. Zwykle był sprytnie ukryty, zarówno za ścianami budynków, jak i za postaciami. Po śmierci Wally'ego uznano, że to on mógł być Kubą Rozpruwaczem.
Początkowo sprawę Wally'ego traktowano pobłażliwie ze względu na małą szkodliwość społeczną. Jednak gdy zaczęły ginąć tajne dokumenty z państw, gdzie aktualnie widziano Wally'ego, zaczęto się nad tym więcej zastanawiać. Zwiadowcy, którzy mieli go śledzić, ginęli w nieznanych okolicznościach. Jednemu udało się przeżyć i zdołał podać, że Wally za swoją tajemniczą pracę bierze pieniądze. Wkrótce szpiega znaleziono martwego, rozerwanego przez rozwścieczone mrówki.
Wally'ego rozszyfrowała Enigma na terenie Norwegii. Spadła z okna jednego z nieopatrznych matematyków i uderzyła go w głowę. Nieprzytomnego Wally'ego cudem udało się uchronić przed publicznym linczem. Trafił jednak na dwór króla Norwegii, który miał wcześniej już z nim zatargi. Na torturach przyznał, że jest odpowiedzialny za część zła na świecie i wandalizowanie obrazów słynnych malarzy. Wally został skazany na łamanie kołem, zdarcie pasów i poćwiartowanie. Wyrok wykonano w grudniu nad fiordami. Cząstki Wally'ego porozrzucano po wodzie. Później mówiono, że woda ta ma zdolności lecznicze. Egzekucja tej ważnej części popkultury, doprowadziła do zamieszek w Skandynawii i obalenia króla.
Wally'ego podobno widziano później, gdy witał się z przewodniczącym ONZ na prywatnym spotkaniu.
Zwolennicy teorii spiskowych uważają, że Wally nie mógł zostać stracony gdyż ostatniego dnia nie było go w celi. Dowodem w tej sprawie jest rozmowa króla ze strażnikami, która została nagrana przez nieznanego informatora. Podczas rozmowy, rzekomo padają słynne słowa Gdzie jest Wally?! wypowiedziane przez króla Norwegii po ujrzeniu pustej celi. Autentyczność taśmy była sprawdzana wielokrotnie, m.in. w laboratoriach Hewlett-Packard, Kodaka i MIT. Oficjalnie Wally nie żyje, mimo to, w samym pierwszym kwartale roku 2006 widziano go 326 razy w najróżniejszych zakątkach wszechświata.
Kwestia okularów[edytuj • edytuj kod]
Wally miał okrągłe okulary z grubymi obwódkami. Prawdopodobnie stał po nie w kolejce zaraz za Harrym Potterem. Czy miały jakieś magiczne zdolności? Na te pytanie szukało odpowiedzi wielu poszukiwaczy artefaktów (w tym Indiana Jones i Lara Croft). Okulary zostały stłuczone zaraz przed egzekucją, a odłamki szkła rozleciały się we wszystkie strony świata. Błysk, który im towarzyszył, oślepił nawet króla Norwegii, co tłumaczono potem zemstą Wally'ego na oprawcach.
Podczas otwierania grobu jednego z faraonów, grupa archeologów natknęła się na kawałek szkła, pochodzącego z okularów Wally'ego. Po siedmiu dniach wszyscy już byli martwi. Szkło znaleziono później w kurtce jednego z badaczy. Znalazca został stratowany przez słonie. Dopiero użycie rękawic ze stopu tytanu, pomogło uchronić daną osobę przed klątwą. Szkiełko do jakiegoś czasu można było oglądać w muzeum. Jednak zaginęło w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach.
Jedna z Centurii Nostradamusa głosi:
- Piątego dnia zimna wielkiej piątki
- w wielkim cierpieniu zrodzi się legenda
- ludzie cześć będą składać kryształowi
- dopóki jego pan nie wróci.
Analiza tego tekstu wywołała wiele emocji. Jeśli wierzyć znawcom, to zebranie wszystkich części, pozwoli obudzić pradawną moc i przywrócić Wally'ego do życia.
Śladami Wally'ego[edytuj • edytuj kod]
Firma turystyczna z Wielkiej Brytanii umieściła w swojej ofercie możliwość odwiedzenia miejsc w których widziano Wally'ego. W krótkim czasie zarobiła tysiące funtów od turystów chętnych zwiedzenia drogi swojego idola. Dziś ma to wręcz wygląd pielgrzymki.
Wpływ Wally'ego na kulturę[edytuj • edytuj kod]
Mit Wally'ego zdobył przychylność zarówno pisarzy, jak i filmowców, oraz muzyków. Wagner na jego cześć stworzył „Tristana i Izoldę”, a Wolfgang Amadeusz Mozart poświęcił część „Requiem” ku jego pamięci. Oprócz tego:
- Brad Pitt w Wywiadzie z wampirem miał jego podobiznę na łańcuszku;
- W grze Resident Evil, Wally ukrywa się pod kurtką Nemesis i udaje zombi;
- W grze Fallout 2, Wally ukrywa się za prezydentem Enklawy;
- Sam Tolkien wzorował się na nim tworząc Toma Bombadila;
- Na płycie Marilyn Mansona w piosence „This is a new shit” słychać jego głos;
- W Pulp Fiction Wally zagrał wnętrze walizki otwieranej przez Johna Travoltę;
- W filmie Kompania Braci jest czołgiem;
- Utwór zespołu Metallica – Master of Puppets, jest poświęcony jego osobie;
- Krążą pogłoski, iż po serii tygodnika „Wally zwiedza świat” ilość dzieci w wieku 9-13 lat podróżujących na własną rękę wzrosła aż o 56%;
- W grze Call of Duty jego osoba jest Niemcem który cię zabija;
- W Szybkich i Wściekłych jest w tłumie wiwatującym przed wyścigiem;
- Film Wall-E jest jego produkcją.