Sudoku
Sudoku – gra planszowa, logiczna, zespołowa dla kujonów (w pojedynkę tego nie przejdziesz, chyba że grasz w wersję na komputer i znasz kody). Wymyślona, sądząc po nazwie, przez jakiegoś Azjatę. Do zagrania w nią potrzebna jest kartka w kratkę, ołówek i gumka do mazania (żeby można było błędy zmazać) oraz, co najważniejsze, anielska cierpliwość i kilka, o ile nie kilkanaście godzin czasu.
Nazwa gry i jej pochodzenie[edytuj • edytuj kod]
Nazwa gry pierwotnie brzmiała „cudoku”. Powstała jako połączenie słowa „cud” (określającego prawdopodobieństwo przejścia gry w ciągu mniej niż 10 godzin) oraz okrzyku „o ku!”, wydawanego przez gracza przy pierwszym zetknięciu z grą. Ze względu na towarzyszącą nietrzeźwości trudność z mówieniem gracze często przekręcali „cudoku” na łatwiejsze do wypowiedzenia „sudoku”, które stało się bardzo popularną nazwą i rozpowszechniło się po całym świecie.
Plansza do gry[edytuj • edytuj kod]
Plansza do gry w sudoku ma kształt kwadratu zbudowanego z 9 mniejszych kwadratów (lepiej zaznacz je grubszą kreską, zanim zaczniesz grać), które są zbudowane z 9 jeszcze mniejszych, co oznacza, że wielki kwadrat jest z robiony z 81 kwadracików. W te najmniejsze są wpisywane różne cyferki, lecz większość z nich – zwłaszcza te newralgiczne – jest pusta.
Zasady gry[edytuj • edytuj kod]
W sudoku chodzi o to, żeby w każdy kwadracik w pisać jakąś cyfrę (od 1 do 9). Byłoby to proste, gdyby cyferek nie trzeba było wpisać tak, żeby jak najczęściej powtarzały się w jednym rzędzie (w pionie lub poziomie), z tym, że w jednym średnim kwadracie (grubsza kreska!) każda cyfra może się powtarzać tylko raz. Tak więc w pojedynczym rzędzie jedna cyfra może się powtórzyć zaledwie 3 razy. Gra w wersji gazetowej lub zakupionej oddzielnie jest trudniejsza, gdyż część kratek jest już zapisana (pewnie się pracownikom drukarni nudziło) w ten sposób, że wpisane już cyfry nie powtarzają się ani razu w żadnym rzędzie, co utrudnia nabijanie punktów. Z drugiej strony gra zostaje skrócona, w zależności od początkowego stopnia zapełnienia planszy, o 20-60 procent, więc chyba warto, choć potem wynik jest gorszy.
Punktacja[edytuj • edytuj kod]
Po ukończeniu gry punkty zdobyte przez gracza nalicza się w następujący sposób:
- Każdą cyfrę, która się powtarza w pierwszym rzędzie od góry, pomnóż przez tyle, ile razy się powtarza, i dodaj do wyniku.
- Każdą cyfrę, która stoi samotnie w pierwszym rzędzie od góry, odejmij od wyniku.
- Każdą cyfrę, która stoi samotnie jednocześnie w pionie i poziomie, podnieś do kwadratu i odejmij od wyniku.
- Sprawdź, czy w jednym ze średnich kwadratów (tych 3x3 kratki) nie powtarza się jakaś cyfra. Jeśli się powtarza, podnieś ją do kwadratu, pomnóż przez 100 i odejmij od wyniku. Jeśli takie oszustwo powtórzy się więcej niż 3 razy, zostajesz
zdyskwalifikowanywywalony z gry bez możliwości respawna, no chyba że ty zmienisz chatroom, a twoi dawni współgracze nie. - Kroki 1. i 2. należy powtórzyć dla każdego rzędu (wszystkich pionowych, wszystkich poziomych, na ukos odradzam, bo zwykle więcej punktów tracisz niż zdobywasz) kroki 3. i 4. wykonujemy na końcu.
- Użycie kalkulatora (no co, nie każdy potrafi pomnożyć 1 przez 2!) jest dozwolone, aczkolwiek za jego użycie gracz traci kolejne 1000 punktów.
Łatwe, prawda?