Kufel

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Medal.svg
Portret powoda

Czas zrobi z ziarenka jęczmienia kufel piwa.

Łotewskie przysłowie o kuflu

Z nadzieją patrzysz na kufla dno,
Zostało jeszcze trochę piany,
Tam Afrodytę wypatrzyć chcesz,
Lecz wzrok twój już pijany.

Dżem o kuflu

Kufel – narzędzie służące do transportu złocistego napoju bogów. Kufel używany był już w czasach starożytnych, udowadniając, że nasi praprzodkowie głupi nie byli i wiedzieli, jak dogodzić sobie i potomkom.

W dawnych czasach, w których po krzakach chowali się zbóje, a chłopi zasuwali niczym woły na swych panów, kufle wykonywane były z drewna, dziś jednak do produkcji tego jakże szlachetnego narzędzia wykorzystywane jest szkło.

Kufel zazwyczaj ma pojemność od 0,25 l do 1 l, w Wielkiej Brytanii kufle mają pojemność jednej pinty, czyli ok. 0,568 l. Ten fakt nie jest jednak wielce istotny, wszakże piwo to piwo, a kufel to kufel.

Konstrukcja[edytuj • edytuj kod]

Głupim jest ten, kto twierdzi, że kufel to wyrośnięty kubek, jeszcze głupszym, kto sądzi, iż jest to wielka szklanka uposażona w ucho. Kufel jest specjalistycznym narzędziem, przystosowanym idealnie do transportu piwa tak, aby łatwo było je nalać, a jeszcze łatwiej rozlać wlać do spragnionych gardeł piwoszy.

Kufel składa się z pięciu podstawowych fragmentów:

  • Ucho, które służy do trzymania kufla za pomocą kończyny górnej.
  • Otwór wlewająco–wylewający, służący do wypełniania oraz opróżniania kufla.
  • Dno, które chroni piwo przed zetknięciem z podłogą. Wszak wylanie piwa groziło utratą jego lub godności, piwo jest jednak ważniejsze.
  • Ścianki, zwane też „trzonem kufla”, podstawa budowy każdego kufla, to od niego wychodzą pozostałe trzy części. Ma kształt walca i, tak jak dno, ma za zadanie chronić piwo przed rozlaniem.
  • Zawartość, która uznawana jest za jego najważniejszą część – wielu ekspertów twierdzi, że kufel bez piwa jest jak komputer bez zasilacza.

Występowanie[edytuj • edytuj kod]

Kufle występują właściwie na całym świecie, jednak najpopularniejsze są w Środkowej, Wschodniej i Północnej części Starego Kontynentu oraz na Wyspach Brytyjskich i w Ameryce Północnej. Ich ulubionym środowiskiem są bary oraz knajpy. W czasach późnego średniowiecza, kiedy szlachta była jeszcze tą prawdziwą, uszczuplaną liczebnie kolejnymi rokoszami, kufle były spotykane w karczmach.

Największym miejscem występowania kufli jest Oktoberfest – zbiór wielu kufli i wielu hektolitrów piwa, który odbywa się raz do roku w Bawarii. Co ciekawe, właśnie wtedy znacząco rośnie tam ilość nie tylko Niemców, ale również Polaków, Czechów i Rosjan.

Kufel a społeczeństwo[edytuj • edytuj kod]

Niemka, czyli przyrząd do przenoszenia wielu kufli naraz. Tutaj przedstawiona jest Niemka czterokuflowa, jednak istnieją modele ośmio, a nawet dwunastokuflowe.

Kufel od zawsze miał wręcz zbawienny wpływ na społeczeństwo – znacząco ułatwiał korzystanie z piwa, co bardzo pomaga w kontaktach towarzyskich oraz w leczeniu najokropniejszej choroby XX i XXI wieku, trzeźwości.

Niestety, od czasów wynalezienia butelek i puszek, kufle są coraz rzadziej wykorzystywane, zanika tradycja picia piwa z kufla, a co za tym idzie, umiera spuścizna przodków, którzy nigdy nie wyobrażali sobie, że kufel kiedykolwiek przegra z kawałkiem blachy, barwionego szkła, a nawet, co gorsza, plastiku.

Kufel jako obiekt święty[edytuj • edytuj kod]

Kufel od zawsze był otoczony kultem i estymą, uważany za sacrum, zaś złe jego traktowanie jest widziane jako świętokradztwo. Stłuczenie kufla bądź napełnienie go wodą czy mlekiem jest odbierane jako profanacja i często kończy się linczem lub – co gorsza – usunięciem z lokalu.

Dodatki do kufla[edytuj • edytuj kod]

  • Za Odrą często spotykany jest wspomagacz przy transporcie kufli piwa, zwany Niemką. Niestety, na terenach słowiańskich Niemki nie są zbyt popularne ze względu na walory estetyczne, toteż są zastępowane tamtejszymi substytutami – Polkami, Czeszkami, Ukrainkami i Rosjankami, które nie mogą pochwalić się nośnością Niemek. Niemki są bardzo popularne na Oktoberfest.
  • Innym ważnym dodatkiem do kufla jest barman – narzędzie do napełniania kufla, gdy ten zostanie opróżniony. Większość barmanów jest wyposażona w możliwość mycia kufla, która niebywale się przydaje. Dawniej przyrządy te były zwane karczmarzami.
  • Najważniejszym, a nawet koniecznym do funkcjonowania kufla dodatkiem jest piwosz. Piwosze w zasadzie powstali przed powstaniem kufli, dziś jednak jedno nie może przetrwać bez drugiego. Czym byłby koneser piwa bez kufla pełnego zimnego, złocistego trunku? Czym byłby kufel, gdyby nie gruba dłoń piwosza delektującego się piwem?

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]