Braniewo
Jak sie masie Branieffo!?![1]
- Dżej Dilano do mieszkańców Braniewa
Braniewo (dawniej Braunsberga, niem. Braunsberg, warmiński Zadupie) – wieś miasto w gminie Braniewo, powiecie braniewskim i woj. braniewskim woj. warmińsko-mazurskim. Leży nad jedną z najczystszych i największych rzek w Polsce – Pasłęką.
Dane ogólne[edytuj • edytuj kod]
Braniewo jest najstarszym miastem Warmii. Znane było starożytnym Etruskom, plemionom Czirokezów, Aztekom oraz mieszkańcom Atlantydy. Niegdyś ważny port nad Zalewem Wiślanym (a potem przyszli Rosjanie i zamknęli zalew). Kiedyś także stolica Warmii. Obecnie Braniewo jest „prężnie rozwijającym się miastem”. W mieście[2] stacjonuje 9 Brygada Kawalerii Pancernej[3]. Dawniej przebywał tu 16 Pomorski Pułk Artylerii, ale go rozformowano.
Warto tu podkreślić, że dwie jednostki wojskowe są głównym źródłem pracy w mieście. Logicznym zatem jest euforia mieszkańców, wśród których roznosi się pogłoska, że niedługo jednostki te mają być rozwiązane.
Braniewo jest także bardzo ważnym ośrodkiem handlowym na Warmii i Mazurach, importując z Rosji szeroką gamę produktów: ekskluzywne papierosy, wysokiej jakości alkohol, oraz paliwo. Towary eksportowe to głównie parówki.
W strategicznym miejscu miasta ulokowano również więzienie federalne o zaostrzonym rygorze. Widok z cel osadzonych rozpościera się wprost na miejski amfiteatr, na którym odbywają się występy gwiazd światowego formatu, wystąpienia ważnych polityków oraz inne tego typu hapeningi.
Struktura powierzchni[edytuj • edytuj kod]
Według danych z CIA Factbook, Braniewo ma 13 km², w tym:
- użytki rolne: 28%
- użytki leśne: 0,00100231%[4]
- meliny: 58,2%
- platformy startowe dla wahadłowców kosmicznych: 11,99899769%
- park handlowy, który z podejrzanych powodów jest zamknięty pomimo tego, że jego wielkie otwarcie miało nastąpić w 2020: 1,8%
Demografia[edytuj • edytuj kod]
Dane ze wczoraj:
- 81% – Polacy
- 9% – rosyjscy przemytnicy
- 8% – mniejszości ukraińska i tatarska
- 1% – czarnoskórzy lekarze[5]
- 1% – niemieccy turyści
Religie[edytuj • edytuj kod]
Pod względem religii Braniewo przypomina typowe, przeciętne, statystyczne, normalne, zwykłe polskie miasto:
- 79% – katolicy
- 10% – protestanci
- 8% – prawosławni
- 1,1% – islam
- 1% – prawdziwi ateiści
- 0,9% – wierzący katolicy
Historia[edytuj • edytuj kod]
Braniewo powstało już około roku 1240 (!), co czyni je najstarszym wrzodem na dupie Warmii. Kilkakrotnie zmieniało swoją lokację, raz będąc na prawym brzegu Pasłęki, raz na lewym. Ludzie nie mogli się zdecydować, na którym brzegu jest lepsza plaża. W końcu odkryto, że nad Pasłęką nie ma plaż. Wtedy na jednym brzegu utworzono Stare Miasto Braniewo, na drugim zaś (uwaga, to będzie niespodzianka) Nowe Miasto Braniewo.
Po pewnym czasie jednak, mieszkańcy widząc, że listonosze i kurierzy mają problem z rozwożeniem paczek z zakupami z Allegro myląc ich nazwy, postanowili połączyć oba miasta. I tak powstał czokapik powstało Braniewo.
Przed długi czas było też portem rybackim i bazą dla pruskich lotniskowców i łodzi podwodnych. Co do Prus to ciekawe jest, że mimo iż niegdyś obok czarnoskórych lekarzy 99% mieszkańców było Niemcami, podczas wojen polsko-krzyżackich, polsko-pruskich i w ogóle polsko-niemieckich miasto wspierało Polaków.
Według amerykańskich naukowców spowodowane było to tym, że 99%[6] pruskich Braniewian było daltonistami, przez co w walce nie odróżniali flag obydwu drużyn.
Z innych istotnych informacji należy nadmienić, że słynny na 8 najbogatszych państw świata i Rosję biskup braniewski, Stanisław Hozjusz, był słynny. Poza tym, założył także gimnazjum dla młodocianych zbirów i piratów bałtyckich, znane dziś[7] jako Colegium Hosianum.
W 1854 roku, mimo braku Żydów w Braniewie, wybudowano tam synagogę, która istniała AŻ do 1938 roku[8].
Po II wojnie światowej miasto magicznym sposobem znalazło się w granicach Polski. Było wtedy przykładem piękna i bogactwa niemieckiej rzeszy – było zniszczone w 85%[9]. Armia Czerwona, która wyzwoliła miasto z rąk Niemców, postanowiła pomóc Polakom i dodatkowo oczyściła miasto z niepotrzebnych śmieci[10]. I tak od tamtej pory kształtowało się dzisiejsze Braniewo.
Braniewo dziś[edytuj • edytuj kod]
Dzisiaj w Braniewie mieszkają dumni ludzie, którzy również z dumą zowią swe miasto pradawnym językiem szlachciców polskich – Zadupiem.
Według danych podawanych[11] co jakiś czas w telewizji i radiu, Braniewo posiada takie rzeczy jak:
- Najmniejsze zoo w Polsce/Europie/na świecie[12]
- Największe bezrobocie w kraju przy jednoczesnej największej liczbie przypadających aut na jednego obywatela.
- Mieszkańców.
Braniewianie spędzają czas harując cały dzień za 3 zł za godzinę, grając w różnorakie gry zespołowe na miejskim stadionie „Zatoki”, pływając w rzece, pijąc piwo, chlejąc amareny, komandosy, arizony itp. (kiedyś chlali wódę, ale w wyniku inflacji przestawili się na jabole), uciekając od policji oraz chodząc bez celu po opustoszałym niczym Czarnobyl mieście.
Infrastruktura[edytuj • edytuj kod]
W mieście od kilkunastu lat budowany jest basen. Przez cały ten czas praca wrze. W 2009 roku poinformowano, że w końcu ustalono lokację przyszłego basenu, a dzięki dotacjom unijnym w 2010 roku „wykąpiemy się w miejskim basenie”. W najbliższym czasie w ruch mają pójść pierwsze łopaty.
Ponadto w Braniewie jest trochę budynków, typowo-polsko-jakościowych dróg oraz mnóstwo melin.
Atrakcje turystyczne[edytuj • edytuj kod]
Pomyliłem nagłówek… Eh… No ale za późno, napisało się, to coś wymyślę.
Braniewo „posiada” wiele atrakcji turystycznych. Należą do nich… Hmmm… O, tak o:
- Bazylika Mniejsza pw. św. Katarzyny (potocznie zwana Katedrą, mimo iż od kilkuset lat lokalną katedrą jest tylko i wyłącznie katedra fromborska, to właśnie tam skromne życie prowadzi biskup);
- Stadnina Miejska (lokalnie zwana… Stadniną, mimo iż od kilkudziesięciu lat nie jest stadniną, a zwykłym parkiem[13]);
- zamek (lokalnie nie nazywany, ponieważ go nie ma. Jedyne, co po nim pozostało, to jedna wieża strażnicza);
- Stare miasto (lokalnie nie nazwane, ponieważ również nie istnieje, zostało zniszczone podczas europejskiego tournee Adolfa Hitlera, a dokładnie jego powrotu do Niemiec);
- amfiteatr (ON NADAL ISTNIEJE!);
- bar „Rybka”.
Ciekawym faktem jest, że mimo iż większość atrakcji miasta już nie istnieje, nie przeszkadza to niemieckim turystom po sześćdziesiątce w zwiedzaniu ich. Zwiedzają wszystkie z wymienionych wyżej, poza istniejącym ciągle amfiteatrem…
Rozrywka[edytuj • edytuj kod]
W Braniewie funkcjonuje wiele klubów nocnych, w których możesz łatwo i tanio przejść skomplikowane zabiegi z zakresów chirurgii plastycznej.
Rozrywką młodziaków przed 18 rokiem życia jest najczęściej picie napojów z procencikiem grzeczne siedzenie w domu przed telewizorem, nauka i odrabianie prac domowych. Starsi natomiast, spożywają alkohol.
Poza tym, co roku organizowane są znane wszystkim miejscowym Dni Braniewa. Jako, że nasze miasto jest bogate, zapraszane są zawsze na nie wielkie gwiazdy. Oto spis niektórych, które odważyły się wystąpić na Dniach Braniewa i w ogóle w Braniewie:
- Shazza (disco polo);
- East Clubbers (
technomuzyka klubowa); - Ivan Komarenko (hybryda Shazzy i Gorana Bregovicia);
- Kamil Kucharzewski (trzynastoletni „tancerz” uprawiający styl „elektrik bugi”, znany m. in. z tego, że Kuba Wojewódzki wyśmiał go w programie Mam Talent);
- Piotr Bałtroczyk (prowadził „I Braniewską Noc Kabaretową”[14]);
- Kabarety: Nowaki, DNO, Ciach (występowali podczas wspomnianej „Nocy”);
- Jay Delano (właśc. Dżej Dilano – Afrykanin podający się za Holendra, ponadto potrafi zsynchronizować ruch ust z muzyką puszczoną z głośników i trochę znający język polski);
- Katerine (tak, ta od „Ayo Technology”, była ładna i w dodatku nie grała z plejbeku, śpiewanie też wychodziło jej dobrze);
- Jacek Kurski (konwój policji na sygnale akurat jechał do Braniewa przez jakiś korek to przypadkiem i on tu przyjechał, mówił coś o polityce).
Media spekulowały na temat ewentualnego przyjazdu cesarza Bizancjum oraz Rosji, Władimira Putina do Braniewa 1 września 2009 roku, niestety, Jego Cesarska Mość raczyła wrócić do Moskwy od razu po zakończeniu uroczystości i spotkań z władcami innych pomniejszych państw i prowincji jego cesarstwa omijając Braniewo łukiem szerokim. Płacz i zgrzytanie zębów.
Sport[edytuj • edytuj kod]
W Braniewie działa okręgowy tygrys piłki nożnej – Zatoka Braniewo. Gdyby chcieli byliby w drugiej lidze (ba, nawet w pierwszej), ale nikt nie płaci im za grę. Grają za darmo i im się nie chce.
Ponadto funkcjonuje też klub lekkoatletyczny o tej samej nazwie. Leją się też tu niemało „dżudocy”, którzy odnoszą sukcesy w całym kraju i oddalonym o 10 km Obwodzie Kaliningradzkim. Mamy też swoich własnych „trzystu” – klub piłki siatkowej „Sparta Braniewo”.
Zobacz też[edytuj • edytuj kod]
Przypisy
- ↑ [1]
- ↑ Załóżmy, że to jednak miasto…
- ↑ Oddział katafraktów, czyli tzw. opancerzonych koników
- ↑ Miejskie parki i stadnina
- ↑ Tym samym są to jedyni lekarze w powiecie, którzy gwarantują przeżycie przeziębienia lub Kataru.
- ↑ Hmmm… ciekawe, dlaczego akurat 99%?
- ↑ Dziś jest już tylko znane, bo istnieć – nie istnieje
- ↑ Mimo że Hitler rządził już od 1933 roku, a Braniewo wchodziło w skład Prus Wschodnich…
- ↑ Dzisiejsze zniszczenia szacuje się na jakieś 92%
- ↑ Pieniądze, obrazy, pomniki i statuetki, biżuteria poniemiecka, bursztynowa komnata… Komu to było potrzebne w PRL-u?
- ↑ Człowiek nie czuje, jak mu się rymuje…
- ↑ Informacje zależą od stacji telewizyjnej/radiowej
- ↑ No dobra, mamy tu stadninę, tyle, że zajmuje ona jakieś 10% powierzchni całej „Stadniny Miejskiej”. Reszta to zwykły park.
- ↑ Ależ oryginalny tytuł imprezy…