Logo of Wikidata Welcome to Wikidata, Szefato!

Wikidata is a free knowledge base that you can edit! It can be read and edited by humans and machines alike and you can go to any item page now and add to this ever-growing database!

Need some help getting started? Here are some pages you can familiarize yourself with:

  • Introduction – An introduction to the project.
  • Wikidata tours – Interactive tutorials to show you how Wikidata works.
  • Community portal – The portal for community members.
  • User options – including the 'Babel' extension, to set your language preferences.
  • Contents – The main help page for editing and using the site.
  • Project chat – Discussions about the project.
  • Tools – A collection of user-developed tools to allow for easier completion of some tasks.

Please remember to sign your messages on talk pages by typing four tildes (~~~~); this will automatically insert your username and the date.

If you have any questions, don't hesitate to ask on Project chat. If you want to try out editing, you can use the sandbox to try. Once again, welcome, and I hope you quickly feel comfortable here, and become an active editor for Wikidata.

Best regards! Palotabarát (talk) 10:35, 30 August 2021 (UTC)Reply

Nyelvek az elemek fejlécében

edit

Szia! Itt folytatom a nyelvi beállításra vonatkozó kérdésed megválaszolását: a wikidatás userlapodon (vagyis itt) jelezheted a nyelvismeretedet, ami azért praktikus, mert a Wikidata egy nagyon soknyelvű közeg, és a többi szerkesztő ebből látja, hogy mely nyelveken tud hozzád szólni, vagy melyeket kerülje, ha meg akarjátok érteni egymást. Ez az úgynevezett bábelsablonnal tudjuk jelölni. Például a te esetedben - a leírásod alapján - azt érdemes jelölnöd, hogy magyarul anyanyelvi szinten beszélsz, angolul pedig nagyon jól, de mondjuk lengyelül és portugálul nem (ezt csak a példa kedvéért írtam, majd nyilván kijavítod). Ezt a következőképpen jelöljük a bábelsablonnal:

{{#babel:hu-N|en-4|pl-0|pt-0}}

Ahogy látod, a függőleges vonal választja el egymástól a nyelveket és a nyelvi szinteket ( en-4|pl-0 ), amit a nyelvek közismert két-hárombetűs rövidítésável, és a nyelvi szint 0-tól 5-ig való jelzésével adhatsz meg (az "N" betű az anyanyelvi szintet jelzi). Ha a fenti sablonkódot kimásolod, és beilleszted az userlapodra (nem ide, a vitalapra, hanem ide, az userlapodra), akkor ilyen dobozkákban mutatja a nyelvismeretedet. Namost ha megnyitsz egy Wikidata elemet, például a Péter Vácz (Q98380849) -t, hopp, pont azokat a nyelveket tudod majd szerkeszteni, amelyekről valamilyen jelzést tettél ki az userlapodra, vagyis a magyart, angolt, lengyelt és a portugált. Érdemes a sablonban azokat a nyelveket feltüntetni, amelyeken később szerkeszteni szeretnéd a Wikidatát. Remélem sikerül, és tudod használni! Palotabarát (talk) 10:50, 30 August 2021 (UTC)Reply

Interested in a WikiProject Large Language Models?

edit

Hello!

I saw you edited the item about ChatGPT on Wikidata. Thank you for your contribution!

I've just created the WikiProject Large Language Models to try and group Wikidatians that are interested in tracking/modelling the interface of Wikidata and Large Language Models, such as ChatGPT.

Maybe you would be interested on joining! Cheers TiagoLubiana (talk) 20:24, 21 March 2023 (UTC)Reply