Teisės teorija
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Teisės teorija - teisėtyros pošakis, kurio objektas - bendrieji ir šakiniai teoriniai teisiniai normų pagrindai, apimant visas teisės šakas - teisės šaltiniai (teisės aktai, teisės principai ir kt.), teisėkūra, teisinio reguliavimo ir jo metodai, teisės aiškinimas, teisiniai santykiai, teisiniai faktai, teisinis subjektiškumas (teisnumas, veiksnumas), teisės pažeidimas, teisinė atsakomybė.
Gimininga teisės teorijai teisės mokslų šaka - teisės filosofija, tirianti bendrųjų teisinių dalykų prasmę, (socialinį ir kitokį) pagrįstumą, teorijas, koncepcijas.
Socialistinės teisės tradicijos valstybėse teisės teorija dėstoma kaip Valstybės ir teisės teorija, apimant iš dalies ir politikos mokslus, bet jų taip neįvardijant.
Pošakiai
redaguoti- Bendroji teisės teorija
- Šakinė teisės teorija - civilinės teisės teorija, baudžiamosios teisės teorija, tarptautinės teisės teorija ir t. t.
- Teisės teorijos istorija.
Lietuvoje
redaguotiLietuvoje teisės teorija dėstoma kaip akademinė disciplina tiek teisės specialybės, tiek ir kitų krypčių studentams. Mokslinius teisinius teorinius tyrimus Lietuvoje atlieka:
- Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Teisės teorijos ir istorijos katedra (nuo 1944 m.)
- Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto Teisės filosofijos katedra.