Sveika(s), atvykęs (-usi) į Vikipediją Orionus!

If you do not understand Lithuanian, please refer to this page.      Wenn du kein Litauisch verstehst, lies bitte hier weiter.

Šaunu, kad įsijungei į vikibendruomenę. Tikimės sėkmingo bendradarbiavimo. Jei pirmą kartą dalyvauji wiki principu paremtame projekte, pirmiausia rekomenduojame perskaityti įvadą į redagavimą ir pagalbos puslapius. Taip pat užsuk į Bendruomenės skyrelį, kur rasi naudingų nuorodų, susitarimų, informacijos apie vikisričių projektus. Jei kyla kokių nors klausimų, nesivaržydama(s) kreipkis į senbuvius, kurie visada pasirengę padėti. Pagalbos taip pat gali rasti naudodamasis papildomais bendravimo kanalais, kur labiau patyrę Vikipedijos naudotojai tau asmeniškai galės atsakyti į iškilusius klausimus.

Ką reikėtų žinoti:

  • Prašome susipažinti su Vikipedijos taisyklėmis, ypač patikrinamumas, neutralus požiūris ir jokių originalių tyrimų.
  • Vikipedija rašoma remiantis patikimais šaltiniais. Enciklopedijos rašymas – tai visų pirma yra darbas su šaltiniais.
  • Vikipedija yra bendruomenės projektas, todėl jame labai svarbi tarpusavio pagalba ir sutarimas. Nenustebk, jei kas nors kritikuos Tavo darbą, atsižvelk į dalykiškas pastabas;
  • Kilus neaiškumams, straipsnio diskusijų puslapyje išsakyk savo argumentuotą nuomonę. Nepamiršk pasirašyti po ja: įrašyk gale 3-4 tildės ženklus ~~~~ arba redagavimo įrankių juostoje paspausk parašo ikoną ;
  • Redaguodama(s) straipsnį, naudokis redagavimo funkcija „Kaip atrodys“ – taip išvengsi bereikalingų taisymų. Pabandyti redagavimo galimybes gali tam skirtame puslapyje Smėlio dėžė arba asmeniniame juodraštyje;
  • Gali susikurti asmeninį naudotojo puslapį ir jame pateikti svarbiausias žinias apie save;
  • Gali naudoti papildomas priemones, skirtas registruotiems vartotojams.
  • Įkeldama(s) failus, vadovaukis Pagalba:Paveikslėliai nuorodomis.
  • Draudžiama kopijuoti:
    • autorių teisėmis apsaugotus darbus (knygas, straipsnius, tekstus internete);
    • net jei pats esate autorių teisių saugomo teksto autorius, nereiškia, kad jį galite nukopijuoti į Vikipediją (turi būti aiškiai nurodyta, kad tekstas platinamas pagal laisvąją licenciją – CC BY-SA 4.0 arba kitą jai neprieštaraujančią);
    • neenciklopedinę informaciją (pvz. reklaminė medžiaga, asmeniniai tekstai, pertekliniai sąrašai ir taip toliau; daugiau žr. Kas nėra Vikipedija).

Sėkmės!
  Bendruomenės atstovas

--Atlantas 12:08, 11 Birželio 2006 (EEST)

Vėl tas pats, daug diskutuotas klausimas

redaguoti

Dėl Dariaus Jurgelevičiaus ir Vito Tomkaus straipsnių apkarpymo aš nepatenkintas. Tam, kad įvairios informacijos kiekis būtų adekvatus, norėčiau išplėsti šių tiek Lietuvos gyvenimui svarbių asmenų biografijas, veiklos aprašymą etc., deja informacija apie juos (bent jau oficialų asmenį D.Jurgelevičių, kuri turėtų būti skelbiama) yra viešai neprieinama. Galbūt tos juodosios skylės neturėtų rūpėti viki rašeivoms, tačiau tai turėtų būti pakankama priežastis 'nesubalansuoto' turinio straipsniui; rašoma tai, kas žinoma. Suprantami man tavo išdėstyti motyvai ir pyktis dėl mano užsispyrimo, tačiau taip jau yra, kad sraipsnyje apie Džeką Skerdiką vien juodos dėmės, tuo tarpu Motiną Teresę aprašome baltai. figuura 09/49 (GMT) 07.12.04


Dėl diktato Lietuviškoje Wikipedijoje

redaguoti

1. Jeigu pažiūrėtum wiki LOGO, suprastum jog wiki - tai delione. Per paskutines dvi dienas man kazkodel teko aiskinti wiki administratoriams/dalyviams mano teksto idejimo motyvus. Priekaistas: jog mano informacija (Kritika) kiekiu neadekvati llikusiai informacijai. Tai argi nera taip, jog as idedu A, tu idedi B ir t.t. Is ju (administratoriu/dalyviu) buvo susilaukta tik siulymo trinti (ir trynimo), deja ne vienas is ju neeme ir neredagavo ju manymu abejotino neutralumo teksto. NE VIENAS. Lietuviska wikipedija labai silpna, is esmes labai nedaug vertingu (reikalingu) straipsniu, del to man keista kaip jus galite buti toks pedantiskai reiklus vartotojo (mano) iniciatyvai, kurios rezultatai gal ir nera tobuli, bet tam ir yra kiti vartotojai, kad teksta patobulintu.

2. Naudotojai rašo ne ką žino ar sugalvoja, o tik pateikia solidžiuose leidiniuose publikuotus faktus. knutux 19:00, 2007 Liepos 26 (EEST). Po tokio teiginio reiketu istrinti 90 procentu wikipedijos straipsniu apie populiariaja kultura, apie kuria savaime aisku randame informacija ziniasklaidoje. Momentiskai diskvalifikuoti galima vos ne kiekviena wiki.lt teigini, nes leidiniai Veidas, Lietuvos Rytas, Delfi, Atgimimas ir pan. jusu manymu abejotino solidumo. Bet panasiau, kad susiduriama su grubia cenzura. Figuura 15:00 GMT 27 liepos 2007

Kiek suprantu, čia jūs norite pakalbėti su manimi asmeniškai, nors pastebėjau, jog panašūs pranešimai įkopijuoti ir kitiems vartotojams. Mes jau diskutavome ir jūs žinote mano poziciją: 1) Jei tai liečia žmogų asmeniškai ir jis perskaitęs gali pasijusti minimum nejaukiai arba jei tai formuoja neigiamą požiūrį į tą asmenį, informacija turi būti tiek patikima, kad teisme galėtumėte ją įrodyti. "Viena boba sakė, kad kita pagalvojo" - tokio tipo argumentai netinka. 2) Reikia pateikti ir apkaltintosios pusės poziciją - kaip jie ginasi nuo tų kaltinimų. Tik tada ta informacija bus nešališka. 3) Tokio tipo informaciją iš viso pirma geriau pateikti ir suderinti straipsnio aptarimo puslapyje, o tik po to kelti į oficialų straipsnį, kurį pirma ir matys skaitytojas. Orionus 17:33, 2007 Liepos 27 (EEST)
Tai kodel nepataisote, o trinate OFICIALIA INFORMACIJA. apie kokia puses kalbate? Figuura 15:35 GMT 27 liepos 2007
Žiūrėkite auksčiau mano 1),2) ir 3), o geriausia perkelkime diskusiją į Aptarimas:Gediminas_Kirkilas (ten jau atsakiau į jūsų klausimą) Orionus 17:46, 2007 Liepos 27 (EEST)
Nesuprantu kodėl visur taikai nuorodą į upinį vėžį, nevisur tai tinka (pvz. vėžys - yra ir liga). Algirdas 14:23, 16 Rugpjūčio 2006 (EEST)
Aš sukūriau Redirect dėl vėžio, nes tai gali būti gyvūnas, liga ir žvaigždynas. Jei kur beskubėdamas nurodžiau ne tas nuorodas, jauskitės laisvai ir taisykite. Orionus 14:28, 16 Rugpjūčio 2006 (EEST)
Raugulys atveju aš, atrodo, teisus. Tai tikrai nuoroda į ligą. Tačiau yra vienas dalykas, kurio kol kas nedrįstu judinti. Žuvys tai yra ne tik fauna, bet ir žvaigždynas. Jei žuvys daryti Disambig, bijau kad gali tekti daug straipsnių redaguoti norint pataisyti nuorodas... O kokia jūsų nuomonė apie tai? Orionus 15:31, 16 Rugpjūčio 2006 (EEST)
Su žuvim reikėtų palikti kaip yra, nes bus daugiau problemų nei naudos. Reikėtų tik įdėti {{otheruses}}, kad nenukentėtų tie reti lankytojai, kurie ieškos ne padarų, bet zodiako ženklo ar žvaigždyno straipsnio. knutux 16:14, 16 Rugpjūčio 2006 (EEST)

Astronomija

redaguoti

Netaisyk regimojo ryškio į spindesį visuose straipsniuose. Tai du skirtingi dalykai. Spindesys - galima tart procesas, veiksnys, o ryškis - spindesio matavimo vienetas. Neklaidinkit skaitytojų. Dėkui. - andrius.v 17:33, 2007 Gegužės 17 (EEST)

Jei galima, perkelkime diskusijas į Aptarimas:Spindesys, gal daugiau žmonių matys ir ką nors vertinga pasiūlys. Orionus 18:32, 2007 Gegužės 17 (EEST)

Символы Президента

redaguoti

Есть ли у Вас статья о симвалах Президента Литвы ? --Minia 15:21, 2007 Birželio 22 (EEST)

Стыдно признатся, но я мало что знаю об зтом. Слыхал, что естъ флаг президента и оченъ часто он появляется на фоне герба Литвы. Orionus 15:49, 2007 Birželio 22 (EEST)

Dėl kvaterniono

redaguoti

Galbūt tikslinga visgi būtų palikti ir klaidingą terminą, nes nuorodos google vis tiek lieka..?--Mea 11:35, 2007 Liepos 25 (EEST)

Tikiuosi kad po savaitės-poros jos turėtų išnykti, kai botai pakeis linkus į lietuviškos vikipedijos kvaternioną ir kai google iš naujo viską perindeksuos. Orionus 12:15, 2007 Liepos 25 (EEST)

Dėmesio

redaguoti

Dėmesio, ypatingos svarbos balsavimas: Wikipedia:Kandidatavimas į administratorius#Dėl_administratorių_teisių_panaikinimo_User:Dirgela_ir_User:nomad. --Atlantas 15:57, 2007 Liepos 28 (EEST)

Tik šiaip

redaguoti

Pagal komentarą balsavime spėju, jog nežinote, kad Hugo jau kuris laikas yra nebe administratorius, kadangi pats atsisakė šių teisių. Sėkmės. --Atlantas 17:32, 2007 liepos 29 (EEST)

Sąskrydis

redaguoti

Sveikas, mačiau tavo puikią idėją padaryti vikipedijos dalyvių sąskrydį. Aš pats tą patį ir tuo pačių pagrindu prieš kelias dienas siūliau Skype kanale, tik kiek mažesniu užumoju: galvojau padaryti susitikimą ir pasėdėjimą tiesiog kur kavinėje kokį savaitgalio vakarą. Jei norėtum prisidėti, galbūt galime aptarti skype kanale? --Nomad 23:39, 2007 liepos 29 (EEST)

Dėkui už pasiūlymą. Nežinau, ar aš tiek gerai žinau vikipedijos tikslus ir reglamentą, kad galėčiau prisidėti. Kol kas jaučiu, kad mano pasisakymai daugiau remiasi mano moralinėmis nuostatomis, o ne vikipedijos taisyklėmis. Sąskrydžiui, aišku, reikia didesnio pasiruošimo ir, tikriausiai, kažkokio finansavimo. Šiaip jau manyčiau, kad pirmiausia reikėtų susitikti administratoriams. Ir ypač tiems, tarp kurių vyksta kažkokia trintis. Nes bijau, kad jei susitiks tik vienminčiai/draugai, tai vėl kils pagrindo kalboms apie "triumviratus", diktatūrą ar kartelinius susitarimus... Pradžioje didelio susiėjimo tikrai nereikia, nes jei bus daugiau nei 10, kaip sako mano patirtis, normalaus aptarimo nebus - visi susidalins į grupeles ir bendraus jose, o ne visi bendrai. Orionus 17:03, 2007 liepos 30 (EEST)
Na aš kalbu ne apie sąskrydį gamtoje su palapinėmis ar panašiai, bet paprastą pasisėdėjimą kavinėje. Kas norės tas ateis, bus paskelbta viešai. Jei ateis daugiau nei 10 žmonių, gi neišvysime likusių, nors ir teisingai sakai dėl pasidalinimo į grupeles (irgi turiu nemažai patirties ;) ). Jei ateis tik tie, kurie sutaria draugiškai ar bent neutraliai, vėlgi esi teisus: neabejoju, kad bus kas pasinaudos tuo faktu savo grožinėje kūryboje apie triumviratus, betgi nepriversiu aš ateiti kitų; o jų neatėjimas negali būti rimtas pagrindas nesusitikti kitiems, norintiems. Taisyklių ir reglamentų meet'ų klausimu vikipedijoje kol kas visai nėra :D

Apskritai, čia turbūt kiek per daug prie tavęs pristojau, tiesiog apsidžiaugiau radęs bendramintį šiuo klausimu. Šiaip ar taip, preliminariai šio mėnesio pabaigoje kažoks pasisėdėjimas vyks, greičiausiai Vilniuje, net jei aš ten vienas sėdėčiau. Skype tik galima pasiderinti laiką ir vietą tiems, kas norės gyvai susipažinti su kolegomis. --Nomad 13:02, 2007 rugpjūčio 8 (EEST)

Jei tik užimtumas leistų, tai kartą bent jau iš smalsumo būtų įdomu užmesti akį į tuos žmones, kurių pseudonimai mirga vikipedijoje:) Orionus 13:12, 2007 rugpjūčio 8 (EEST)
Na ir puiku, aš greitu laiku sužinosiu savo užimtumą artimiausiu laiku, tada su tais kurie yra skype kanale aptarsime datą ir vietą ir parašysiu kur nors bendruomenės aptarime. Atsiprašau už diskriminavimą tų kurie nedalyvaus skype pasitarime ar panašiai, bet patirtis rodo kad kartais aptarinėjama būna mėnesių mėnesius, nes kiekvieną pasiūlytą dieną kuris nors negali. Todėl šį kartą nuspresime gan stricktly, o kas negalės, ateis kitą kartą, ne pasaulio pabaiga gi ir ne paskutinis susitikimas tikiuosi. --Nomad 23:30, 2007 rugpjūčio 10 (EEST)
Galbūt ir išties būtų neblogai suorganizuoti kokį bendrą Vikipedijos naudotojų susirinkimą. Ypač čia yra pažengę lenkai pl:Wikipedia:Portal wikipedystów. Aišku, lietuviškai vikipedijai toli gražu iki to, nes nesugebama netgi sukurti organizacijos, kuri būtų atsakinga už vikipedijos plėtrą. Organizavimas Vilniuje būtų diskriminacija, kadangi yra nemažai gyvenančių ir Klaipėdoje ir Mažeikiuose, todėl turėtų būti pasirinktas šalies centras (Kėdainiai, Kaunas, Jonava). Dėl masto, tai turėtų dalyvauti visi aktyvūs administratoriai ir rašytojai (taigi 10 - gerokai per mažai, tačiau kitavertus visvien dalis dėl vienokių ar kitokių priežasčių nadalyvautų). O kažkoks slaptas "Nomad-Knutux-Atlantas-Dirgela" susėdimas vienareikšmiškai atneštų tik daugiau žalos - būtų pretekstas sąmokslo teorijoms, neišsispręstų esamos problemos. Hugo.arg 13:12, 2007 rugpjūčio 8 (EEST)
Aš kažkaip galvoju, kad su kuo noriu su tuo susitinku, ten kur man patogu ir kada patogu, o jei kam dėl to vaidenasi kažkokios problemos tai man giliai nusispjaut.--Dirgela 20:19, 2007 rugpjūčio 9 (EEST)

Straipsniai apie degimą

redaguoti

Šiaip mačiau šauniai išspendei degimo, ugnies ir liepsnos ginčytinas sąvokas. Sėkmės! Taip ir toliau... --Osmis 23:13, 2007 rugpjūčio 1 (EEST)

Už didelį indėlį

redaguoti

http://lt.wikipedia.org/w/index.php?title=Naudotojas:Orionus&diff=808609&oldid=761984

Prisidedu prie sveikinimo, man irgi visada džiugu kai rašoma moksliniais klausimais ir populiarinamas mokslas. Čia tokia sritis kad reikia konkrečių žinių, neišmanydamas vargiai kažką teisingai išversi, todėl mokslo straipsniai pas mus kiek apleisti. Dar nuo savęs pridedu padėka už kai kurių kategorijų tvarkymą, norėjau šitai pasakyti anksčiau bet numušė pastarieji įvykiai dėmesį. Su kategorijomis lietuviškoje vikipedijoje irgi kai kur dar liudnoka, nes ne visos vieno tam tikro asmens sukurtos dirbtinės nerišlios kategorijos iki šiol sutvarkytos. --Nomad 23:27, 2007 rugpjūčio 10 (EEST)
Aš irgi prisidedu :) --Mea 23:31, 2007 rugpjūčio 10 (EEST)
Ir aš, jeigu paprastiesiems vartotojams tai leidžiama ;) --Viskonsas 23:32, 2007 rugpjūčio 10 (EEST)
Aš tai džiaugiuosi dėl teisingo požiūrio į kategorijas :) --Dirgela 09:38, 2007 rugpjūčio 11 (EEST)

Ačiū visiems. Tiesa pasakius, malonu, kai kažkas įvertina ir mano pastangas...:) Orionus 16:37, 2007 rugpjūčio 12 (EEST)

Sveikas, gal gali pasakyti savo skype arba prisijungti mane prie kontaktų, nepatiks užbaninsi :) rolandas205 Zaliavos 21:28, 2007 rugpjūčio 14 (EEST)

dimensija -> matmuo

redaguoti

Manau nereikia keist dimensijos į "matmuo", kadangi tai teiktinas žodis ir labiau pritaikytas fizikai. Būtent, kad nesusimaišyt pvz, "stačiakampio kraštinių matmenys" ir "keturių dimensijų erdvė". (Žr. TTŽ). - andrius.v 14:21, 2007 spalio 1 (EEST)

Kiek negerai, kad fizikoje yra ir kita dimensijos prasmė - matavimo dydžio dimensija (matavimo vienetas). O dėl matmenų, tai skaičiau "Lietuvos dangus" 2006 m Stanislavos Bartašiūtės straipsnelį "Virpantis superstygų pasaulis" - ten nėra nė vieno termino "dimensija", bet be jo labai puikiai skaitosi irgi:) Šiaip tai jūsų tiesa, ne visada galima gražiai taikyti terminą "matmuo", nes kartais jis gali būti suprastas kaip "išmatavimai". O kartais, pvz. "bedimensis" turi aiškesnę prasmę nei tarkim "bematis". Todėl ir pakeičiau dimensiją į matmenį tik kai kuriose vietose. Orionus 14:42, 2007 spalio 1 (EEST)

Na, čia yra neiškirstas lietuvių terminologijos fizikoje miškas. Terminų vartojimas dažnai yra pagrystas istorinėm aplinkybėm, kas yra tikrai blogai. Na, aš nelinkęs vartoti "matmuo" vietoj "dimensijos", bet jei matai būtinybę eisti - keisk :) - andrius.v 14:44, 2007 spalio 1 (EEST)

Dar prie tos pačios temos. Nesu tikras dėl vieno termino. Kaip geriau vadinti: heterostyga, ar heterotinė styga (t.y. heterotinė stygų teorija)? Iš esmės tai reiškia tą patį, tik pirmasis yra junginys. - andrius.v 14:57, 2007 spalio 1 (EEST)

Hm, teorijos tai tikrai yra vadinamos O ir E heterotinės teorijos (pas tą pačią Stanislavą Bartašiūtę). Ir angliškai yra "heterotic string". Tai tada ir lietuviškai turėtų būti "heterotinė styga". Orionus 15:08, 2007 spalio 1 (EEST)

Aš ir taip pagalvojau po to, kai sutrumpinau. - andrius.v 15:12, 2007 spalio 1 (EEST)

Astronomija

redaguoti

Sveiki.domiuosiu ta astronomija.aprasiau Mesje objektus. Noreciau su jumis nors retsykiais pabendrauti del astronomijos terminu ar seip padiskutuoti. Gal kokiu nauju straipsniu pavyktu sukurti, kokybiskeniu, geresniu.nors beje prisidedu prie Vikipedijos. Sukuriau astronomijos portala. Sukuriau ir Religijos portala. Nors labiausia man patinka astronomija. jeigu laiko jum liktu galima ir per Skype susisiekti, as radau Jusu naudotojo profilyje ir isitraukiau. SZOM 15:12, 2007 spalio 1 (EEST)

"Lietuviškoji Žana d'Ark"

redaguoti

Manau, kad straipsnyje Emilija Pliaterytė palyginimą "Lietuviškoji Žana d'Ark" reikėtų pakeisti į kiek neutralesnį, pvz. "laikoma Lietuvos nacionaline didvyre ir pan.", nes pirmasis palyginimas yra tikrai mažų mažiausiai neenciklopedinis.Pėstininkas apt. 21:22, 29 spalio 2009 (EET)Atsakyti

Iš vienos pusės gal ir teisus esi, tai nelabai enciklopedinis stilius, tačiau iš kitos pusės, jos palyginimas su Žana d'Ark yra gana plačiai randamas tiek literatūroje, tiek internete - pvz. pagooglinus su fraze "Lietuviškoji Žana d'Ark" galime rasti virs šimto nuorodų. Aš tai bevelyčiau palikti maždaug taip, kai dabar yra... Orionus 21:53, 29 spalio 2009 (EET)Atsakyti

usurpation @ruwiki

redaguoti

Done. --Obersachse 17:11, 14 vasario 2011 (EET)Atsakyti

Thank you. Orionus 20:40, 14 vasario 2011 (EET)Atsakyti

Sveikas

redaguoti

kodėl ištryniai mano parašytą papildymą straipsniui "Kometa" apie jų kilmę? 83.188.164.124

Ar bent pats/pati supranti, ką ten parašei? Orionus 13:54, 1 birželio 2011 (EEST)Atsakyti
Keistenybės! Ir ko ten nesuprasti!? Yra kaip yra, ir jeigu kas mano kitaip - Jūsų problemos! 83.188.164.124
Kas nėra vikipedija [1] (14 punktas). (Beje, parašius komentarą galima padėti keturias tildas, tada automatiškai pasirašys, kas jį padėjo.) Orionus 16:05, 1 birželio 2011 (EEST)Atsakyti

Translation request to Lithuanian

redaguoti

Hello Orionus, Can you please translate a template for me from English (or French/Russian/German) to Lithuanian on Commons? You can do that by copying the contents of Commons:Template:WIKI loves parliaments/European Parliament 2014/en to Commons:Template:WIKI loves parliaments/European Parliament 2014/lt and translate the parts behind the = . Thank you! Romaine (aptarimas) 01:18, 11 vasario 2014 (EET)Atsakyti

Thank you very much! Romaine (aptarimas) 15:26, 11 vasario 2014 (EET)Atsakyti

???

redaguoti

Kodėl atmetėte mano taisymus str. Visata? Žodžiai "visata", "galaktika" ir pan nėra tikriniai, todėl rašomi ne didžiąja raide. Galit pasiteirauti valstybinėje kalbos komisijoje.--Ed1974LT (aptarimas) 21:16, 29 spalio 2016 (EEST)Atsakyti

Astronomijos enciklopedinis žodynas - terminas naudojamas iš didžiosios raidės. Manau dėlto, kad tai yra vienintelis, unikalus objektas ir daugiau tokių nėra. Todėl turi būti rašomas iš didžiosios raidės. Galaktika kaip terminas apskritai yra bendrinis. Tačiau kai kalbama apie mūsų Paukščių Taką, tai yra unikalus objektas ir astronomai rašo jo pavadinimą iš didžiosios raidės, pvz., ten pat: Galaktika. Beje, tas pat liečia ir Metagalaktiką - tai irgi mums unikalus objektas, daugiau tokio nėra. Orionus (aptarimas) 15:19, 30 spalio 2016 (EET)Atsakyti
Kas dėl "visatos", tai pagal VLKK galimi abu variantai, nors labiau rekomenduojama rašyti mažąja raide (žr. http://www.vlkk.lt/konsultacijos/10142-visata-visata-didziosios-raides). Terminas galaktika taip pat gali būti rašomas didžiąja raide, kaip jau minėjo Orionus (žr. http://www.vlkk.lt/konsultacijos/11523-galaktika-galaktika-pauksciu-takas-didziosios-raides). --Homo ergaster 15:36, 30 spalio 2016 (EET)Atsakyti
Dar daugiau diskusijų šia tema: [2] ir tas pat VLKK puslapis: [3]. Manau astronominiuose terminuose reikia pasikliauti astronomų nuomone. Juk jei kalbame apie unikalų objektą - Saulę, visada rašome iš didžiosios raidės. Kodėl mes kitaip galėtume vertinti terminą "Visata" (na, žinoma, yra daugelio visatų teorija, bet tai kol kas už mūsų galimybių ribos patikrinti ar paneigti.)? Galaktika, kai kalbame apie Paukščių Taką vienareikšmiškai turi būti iš didžiosios raidės. Orionus (aptarimas) 16:00, 30 spalio 2016 (EET)Atsakyti
Kalbant apie rašybos taisykles, nemanau, kad reikėtų kliautis astronomų (ar kitų ne kalbos specialistų) nuomone. Paukščių Takas, kaip konkretaus objekto pavadinimas, nelygintinas su bet kokia galaktika apskritai. Kalbos komisijos pavyzdyje matyti, kad Galaktika rašoma didžiąja, kai iš konteksto ji vartojama kaip tam tikros galaktikos (Paukščių Tako) sinonimas. Taip pat galėtų būti ir Sistema, jei turėtume galvoje konkrečią žvaigždės sistemą ir skaitytojams jau būtų aišku, apie ką šnekama (Saulės sistema, o toliau tekste - Sistema). Taip daroma ilguose tekstuose dėl patogumo, kalbos ekonomijos, bet str. Visata ilgu nepavadinsi. Visata - jei yra variantų, galima, žinoma, rinktis. Tačiau tas unikalumo kriterijus slidus, pvz., pasaulis paprastai yra vienaskaitinis daiktavardis, nedalomas, bet dėl to jo nerašome didžiąja. Nemanau, kad reikia tekstą perkrauti didžiosiomis raidėmis (lietuviškos taisyklės nesutampa su angliškomis). Ir dar: be šių taisymų, tekste nebuvo kablelių net elementariais atvejais, o taisymai buvo atmesti visi, be atrankos.--Ed1974LT (aptarimas) 19:35, 30 spalio 2016 (EET)Atsakyti
P. S. Metagalaktikos apibrėžimas:"Įmanomų stebėti galaktikų, jų spiečių ir superspiečių visuma.[4]" Nematau pagrindo, dėl ko bet kokią visumą (objektų sumą) reikėtų rašyti didžiąja. Erdvėlaikis, kaip ir juodoji materija bei tamsioji energija, tikriausiai tai pat yra vientisi, nedalomi į daugybę objektai (kaip ir mano minėtas pasaulis), tačiau dėl to jie netampa tikriniais daiktavardžiais.--Ed1974LT (aptarimas) 19:58, 30 spalio 2016 (EET)Atsakyti
Dėl poros kablelių tai atsiprašau, praslydo pro akis. Vieno taisymo neatmečiau, nes tikrai teisingai buvo pastebėta, kad tamsioji energija turėtų būti iš mažosios. Dėl Galaktikos, tai matyt, kad nerašyti tekstuose "Paukščių Takas, toliau Galaktika" astronomai visur naudoja tiesiog Galaktika. Paskaitykime pagaliau tikrinio daiktavardžio apibrėžimą [5]. Na kuo mūsų aptariamame tekste Visata, Galaktika, Metagalaktika neatitinka apibūdinimo "rašant didžiąją raide parodoma, kad atitinkamas daiktas, asmuo ar dalykas yra išskiriamas iš vienarūšių daiktų, asmenų ar dalykų grupės". Ten kalbama apie mūsų Visatą (kol kas vienintelę žinomą, nors kaip minėjau anksčiau yra daugelio visatų teorijos), apie mūsų Galaktiką, apie mūsų Metagalaktiką (iš kitos vietos, kitų galinčių stebėti būtybių mes kol kas nežinome). Pasaulis, deja, nėra vienintelis - tokį pavadinimą mes suteikiame per daugeliui reiškinių/per daug prasmių (tai ir pasakų pasaulis, pomirtinis pasaulis ir pan.). Kategorija erdvėlaikis nėra rašomas iš didžiosios vien dėl to, kad tai daugiau matematinė abstrakcija, o ne kažkoks realus, apčiuopiamas daiktas (be to gali būti daug erdvėlaikių su skirtingomis savybėmis). Atkeiskime tame straipsnelyje Visata, Metagalaktika ir Galaktika (kur tikrai apie mūsų galaktiką kalbama) į didžiąsias raides. Orionus (aptarimas) 20:49, 30 spalio 2016 (EET)Atsakyti
Pažiūrėkime kaip čia galaktika vartojama: "Jos plėtimąsi nusako Hablo dėsnis, kuris teigia, kad galaktikų tolimo nuo mūsų galaktikos greičiai yra proporcingi atstumams iki jų: {\displaystyle v=Hr} {\displaystyle v=Hr}". Čia kalbama apie daugybę galaktikų, o viena iš jų - mūsų. Koks šičia motyvas rašyti didžiąja?.. Tikrinis daiktavardis nepriklauso nuo abstraktumo (matematinio ar kitokio), plg. Absoliutas (Dievas), todėl ir metagalaktika neturėtų būti traktuojama kitaip nei erdvėlaikis ar juodoji materija.--Ed1974LT (aptarimas) 21:14, 30 spalio 2016 (EET)Atsakyti
Ir dar vienas sakinys, kur šis žodis pavartotas: "Stebimoje visatoje šiuo metu yra 120 milijardų galaktikų, jos skirstomos į keletą kategorijų ir yra skirtingų skaitinių dydžių."--Ed1974LT (aptarimas) 21:50, 30 spalio 2016 (EET)Atsakyti
Perkėliau mūsų diskusiją prie Visatos puslapio. Manau ten ji bus naudingesnė. Orionus (aptarimas) 23:27, 30 spalio 2016 (EET)Atsakyti