Ugrás a tartalomhoz

Szukcinil-koenzim-A

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Szukcinil-koenzim-A
Kémiai azonosítók
CAS-szám 604-98-8
PubChem 1111
MeSH succinyl-coenzyme+A
Kémiai és fizikai tulajdonságok
Kémiai képlet C25H40N7O19P3S
Moláris tömeg 867,608 g/mol
Ha másként nem jelöljük, az adatok az anyag standardállapotára (100 kPa) és 25 °C-os hőmérsékletre vonatkoznak.

A szukcinil-koenzim-A, röviden szukcinil-CoA egy borostyánkősav és egy koenzim-A molekulából tevődik össze.

Fontos köztitermék a citromsavciklusban, ahol alfa-ketoglutarátból képződik dekarboxilálással, majd koenzim-A Addíciójával. A reakciót az α-ketoglutarát dehidrogenáz enzim katalizálja.

Propionil-CoA-ból is képződhet, mely egy páratlan szénláncú zsírsav, és nem megy át a béta-oxidáción.[1] A propionil-CoA D-metil-malonáttá karboxilálódik majd L-metil-malonáttá izomerizálódik, és átrendeződik, így szukcinil-CoA-vá alakul – a reakciót egy a B12 vitamintól függő enzim katalizálja.

A szukcinil-CoA molekula szukcináttá alakul, a koenzim-A hidrolitikus felszabadításával, amit a szukcinil-koenzim-A-szintetáz (szukcinát-tiokináz) enzim katalizál.

A szukcinil-CoA másik lehetséges sorsa a porfirinszintézis, ahol a szukcinil-CoA-molekulát glicinhez kapcsolja az az aminolevulinsav-szintáz (ALA-szintáz) enzim és δ-aminolevulinsav (dALA) keletkezik.

Képződés

[szerkesztés]

A szukcinil-CoA-t metil-malonil-CoA-ból képzi a metil-malonil-CoA-mutáz enzim dezoxiadenozil-B12 (dezoxiadenozil-kobalamin) felhasználásával. Ez a reakció, amihez B12 vitamin szükséges, elágazó-szénláncú aminosavak, valamint páratlan sorszámú zsírsavak katabolizmusában fontos.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. P. P. Halarnkar, G. J. Blomquist (1989). „Comparative aspects of propionate metabolism”. Comp. Biochem. Physiol. B 92 (2), 227–31. o. DOI:10.1016/0305-0491(89)90270-8. PMID 2647392. 
A citromsavciklus anyagcsere-útvonala
oxálacetát malát fumarát szukcinát szukcinil-CoA
NADH+ H+ NAD+ H2O ubikinol ubikinon CoA +ATP
(GTP)
Pi + ADP
(GDP)
acetil-CoA
+ H2O
NADH + H+ + CO2
CoA NAD+
H2O H2O NAD(P)+ NAD(P)H
+ H+
CO2
citrát cisz-akonitát izocitrát oxálszukcinát α-ketoglutarát