Gyöktörzs
A gyöktörzs (gyökértörzs, rizóma) egyes növények vastag, rendszerint el nem ágazó és belül tömör, függőlegesen vagy vízszintesen növő, föld alatti módosult szára. Kettős szerepe a tápanyag raktározása és az ivartalan szaporodás. A növény ezzel vészeli át az évnek a számára kedvezőtlen időszakát. A hideg vagy szárazság múltán föld fölötti hajtások sarjadnak belőle. Többnyire hajtáseredetű gyökerek, rendes vagy járulékos rügyek és pikkelyszerű allevelek, valamint a föld feletti hajtások alapi részei nőnek róla.
A függőleges gyöktörzs (például a lucernáé) lefelé gyökérben folytatódik. Ha a vízszintes gyöktörzs korlátlan növekedésű (mint például a gyöngyvirágé), akkor a tengely a csúcsrügyből fejlődik, a föld feletti hajtás pedig az oldalrügyekből sarjad. Ha a föld feletti hajtás a csúcsrügyből nő ki, a gyöktörzs pedig az oldalrügyekből, a vízszintes gyöktörzs korlátos növekedésű marad (mint például a nősziromé). A hosszú szártagú, vékony, a földben gazdagon elágazó hajtás a tarack (mint például a tarackbúzáé).
Gyöktörzses növények
[szerkesztés]Bunkóliliom, fürtös salamonpecsét, gyöngyvirág, gólyahír, kalla (kála, tölcsérvirág), kánna, macskagyökér, nőszirom, ránclevél, dásliliom, szerelemvirág, takarmánylucerna.
Források
[szerkesztés]- Turcsányi Gábor – Turcsányiné Siller Irén: Föld alatti módosult szárak. Növénytan (magyarul) (2005) (Hozzáférés: 2017. január 5.) (html)
További információk
[szerkesztés]- 69. A liliomvirágúak rendje - Liliales
- Magyar nagylexikon IX. (Gyer–Iq). Főszerk. Bárány Lászlóné. Budapest: Magyar Nagylexikon. 1999. 26. o. ISBN 963-9257-00-1