Ugrás a tartalomhoz

Petzelt József

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Petzelt József
Született1805 körül
Wachau, Ausztria
Elhunyt1850. augusztus 12.
Szentendre
Állampolgárságamagyar
Nemzetiségemagyar
Foglalkozásahonvédtiszt,
hadmérnök,
egyetemi tanár
IskoláiPesti Királyi Tudományegyetem (–1830, doktorátus, műszaki tudományok)
SablonWikidataSegítség

Petzelt József (Wachau, Ausztria, 1805 körül – Szentendre, 1850. augusztus 12.) honvéd alezredes, hadmérnök, egyetemi tanár.

Életrajz

[szerkesztés]

Ausztriában született, de már ötévesen Székesfehérváron nevelkedett. 1823-tól 1841-ig katona volt a tüzérségnél. Az olmützi hadapródiskola tanára volt, gyalogsági főhadnagy.[1] Közben filozófiát is tanult. 1825-ben okleveles mérnök lett, majd öt év múlva doktorrá avatta a Magyar Királyi Tudományegyetem. Ezután Varasd vármegye táblabírájának választották meg. Könyvet írt a hadi-zsilipekről.

1841-ben az uralkodó kinevezte a pesti Mérnöki Intézet gyakorlati mértan, földmérés és vízépítészet tanárává, ahol Petzelt megújította a képzést: gyakorlati oktatást szervezett. A terepmunkát, térképkészítést, víz- és földmérési munkákat gyakoroltatta a diákjaival. Egyetemi előadásait tanítványai lejegyzetelték és nyomtatásban is kiadták.

1848 júniusában belépett a nemzetőrségbe, tiszti rendfokozatot kapott, ő lett a tüzérség parancsnoka. Kiválóan megszervezte az első Magyar Hadi Főtanodát és elvállalta vezetését. Hatalmas érdemeket szerzett a szabadságharc alatt a katonai oktatás megszervezésében. A harcok leverése után Szentendrére költözött, felfüggesztették és a fizetését is elvették, megpróbált földmérésből megélni.

1850. augusztusában megbetegedett és ideglázban elhunyt, a városban temették el, ma a szentendrei új köztemetőben nyugszik (5-2-15 díszsírhely).

Emlékezete

[szerkesztés]

Mint az első magyar mérnökképzés tudósát, tanárát, professzorát, a térképészet, földmérés nagyját, a szabadságharc szervezőjét tartja számon az utókor.

1977-ben a szentendrei Kossuth Lajos Katonai Főiskola síremléket emeltetett a helyi köztemetőben a következő felírattal: „Petzelt József honv. alezredes 1805 -1850 Az 1848-ban alapított Hadi Főtanoda igazgatója Emeltette a KLKF 1977-ben”. 1988-tól nevét felvette egy szentendrei szakközép- és szakiskola.[2]

Művei

[szerkesztés]
  • Project zu Schleussen-Thoeren für Kriegsschleussen (Olmütz 1835)
  • Das kleine katadioptrische Kathetometer (Pest 1845, magyarra fordította Stoczek József)
  • A m. kir. tudományok egyetemi mérnöki intézeténél tartott előadássai a gyakorlati mértanból (Geodaesia, 2. rész, uo. 1847)
  • A magyar hadi főtanoda szerkezete (Mészáros Lázár hadügyminiszter megbizásából, uo. 1849, németül is megjelent)[1][3]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a b Petzelt. In A Pallas nagy lexikona. Szerk. Bokor József. Budapest: Arcanum – FolioNET. 1998. ISBN 963 85923 2 X  
  2. Petzelt József Szakközépiskola és Szakiskola Évkönyv 1997. (az iskola saját kiadása)
  3. A magyar hadi főtanoda szerkezete - Antikvarium.hu

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]