Ugrás a tartalomhoz

Laysan-pinty

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Laysan-pinty
Természetvédelmi státusz
Sebezhető
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Madarak (Aves)
Rend: Verébalakúak (Passeriformes)
Alrend: Verébalkatúak (Passeri)
Részalrend: Passerida
Öregcsalád: Passeroidea
Család: Pintyfélék (Fringillidae)
Alcsalád: Hawaii gyapjasmadarak (Drepanidinae)
Nem: Telespiza
Faj: T. cantans
Tudományos név
Telespiza cantans
(Wilson, 1890)
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Laysan-pinty témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Laysan-pinty témájú médiaállományokat és Laysan-pinty témájú kategóriát.

A Laysan-pinty (Telespiza cantans) a madarak osztályának verébalakúak (Passeriformes) rendjébe és a pintyfélék (Fringillidae) családjába tartozó faj.

A Nihoa-pinty (Telespiza ultima) közeli rokon faja.

Előfordulása

[szerkesztés]

Kizárólag az Északnyugati Hawaii-szigetek közé tartozó Laysan szigetén honos.

Egyike a sziget öt endemikus madarának (3 faj és 2 alfaj), de az intenzív emberi beavatkozásoknak köszönhetően ebből 3 mára kihalt. A kihalt madarak között van a szigeten endemikus Laysan-vízicsibe (Porzana palmeri) mellett a molnár nádiposzáta (Acrocephalus familiaris) törzsalakja, a laysan-szigeti molnár nádiposzáta (Acrocephalus familiaris familiaris), valamint az Apapane-gyapjasmadár (Himatione sanguinea) laysan-szigeti alfaja, a Himathione sanguinea freethii. A laysani récevel (Anas laysanensis) csak ez a kettő endemikus madár maradt a szigeten.

Száraz területeken él.

Több apróbb szigetre is betelepítették, a Pearl és a Hermes atollon ma is él egy kisebb állománya, de a Midway-szigetekre betelepített madarak mára kihaltak, a szigeten később meghonosodott patkányok miatt.

Megjelenése

[szerkesztés]

Testhossza nagyjából 11 centiméter. Csőre jellegzetesen lefelé görbülő. A hím tollazata sárgás színű, nyaka zöldes. A tojó tollazata fakóbb, mint a hímé, inkább barnás.

Életmódja

[szerkesztés]

Táplálkozási szokásaiban elég generalista faj, mindent elfogyaszt, amihez a szigeten hozzájut. Magvakat, rovarokat szed fel a talajról, eszik a szigeten talált hawaii barátfóka és tengeri madár tetemekből és ha hozzájut feltöri a kisebb tengeri madarak és a laysani réce tojásait is.

Természetvédelmi helyzete

[szerkesztés]

A betelepített állatok jelentenek rá veszélyt. A szigeten szabadon engedett üregi nyulak invázióját sikeresen túlélte, holott azok majdnem teljesen tarra rágták a szigetet. Feltehetőleg a táplálkozási szokásai segítettek ebben, mivel a növényzet eltűnésével, más táplálékforrásokra tudott átállni (dögök és tojások), így életben maradt. A nyulak kiirtása óta állományai növekedtek.

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Laysan Finch című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

[szerkesztés]