Ugrás a tartalomhoz

Deák Ferenc utca (Budapest)

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Deák Ferenc utca
az Erzsébet híd felé a Bárczy István és Sütő utca, jobbra az Erzsébet tér között
az Erzsébet híd felé a Bárczy István és Sütő utca, jobbra az Erzsébet tér között
Közigazgatás
OrszágMagyarország
TelepülésBudapest V. kerülete
NévadóDeák Ferenc
Földrajzi adatok
Elhelyezkedése
Deák Ferenc utca (Budapest)
Deák Ferenc utca
Deák Ferenc utca
Pozíció Budapest térképén
é. sz. 47° 29′ 44″, k. h. 19° 02′ 59″47.495556°N 19.049611°EKoordináták: é. sz. 47° 29′ 44″, k. h. 19° 02′ 59″47.495556°N 19.049611°E
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Deák Ferenc utca témájú médiaállományokat.

A Deák Ferenc utca Budapest V. kerülete egyik kb. 500 m hosszú utcája, a Belváros és a Lipótváros határvonalán.

Fekvése

[szerkesztés]

Az Apáczai Csere János utcát köti össze nyugat-kelet irányban a Deák Ferenc térrel, a Vörösmarty tér érintésével.

Története

[szerkesztés]

1789-ben a kerület renoválási terveiben báró Schilson János kamarai tanácsos lefektette a Nagyhíd utca alapjait, amely a városközpont és a Duna-part közti első összekötő lett. Az 1838-as pesti árvíz után az egykori pesti városfal 12 rondellájának északnyugati tornya, majd a Kemnitzer-féle Nagy Kávéház romja helyén, az utca elején (1. sz.) épült meg az éppen akkoriban trónra került Viktória brit királynőről elnevezett Angol királyné-szálló. A szálloda híres lakója volt, a „haza bölcse”, Deák Ferenc akiről 1866-ban az utcát elnevezték. (A mellette lévő, szintén Deák Ferenc nevét viselő térrel együtt ez a két (személyrő elnevezett) közterület a legrégebbi elnevezés Budapesten, amelyet nem változtattak meg.)[1]

Nevezetesebb épületei

[szerkesztés]
  • 7–9. sz. a Chemolimpex–OTP-irodaház Gulyás Zoltán építész tervezte. Az épület 1960 és 1963 között épült. 1988–89-ben, majd 2018-ban átépítették. Ma az OTP Bank székháza.
  • 11–13. sz. és a Bécsi u. 5. sz. saroképülete jelölte ki Pest határát; itt állt az akkori városfal. A jelentős épületet az a Sterk Izidor építész tervezte, aki a Gellért fürdő egyik társépítésze is volt. Az ötszintes ház kereskedelmi és ingatlanbérleti funkciót töltött be. Az ugyanebben a stílusban, 1910-ben épült öt ház közül csupán ez az egy maradt meg a mai napig.
  • 15. sz. 1904-ben építették neobarokk stílusban. Lakóépületként funkcionált a teljes 20. században. 2004-ben az Immobilia Zrt. Erick van Egeraat holland építésszel közösen újította fel a házat. A teljes restauráció után kapta meg mostani nevét: a Deák Palota azóta is a legmagasabb színvonalú irodákat biztosítja az épületben, utcafronti helyiségeiben pedig Hugo Boss és Tommy Hilfiger üzletek kaptak helyet.
  • 17. sz. Hatemeletes lakó- és irodaépületét a Révész & Kollár páros tervezte, 1912-ben. Benne működik a Deák 17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria.
  • 21. sz. Az utca legalacsonyabb háza tökéletesen példázza, milyen kifinomult mester volt Hild József, a pesti reformkor egyik legelismertebb építésze. Az épület fontos szerepet játszott a szabadságharcban is: itt volt a Marastoni Jakab által alapított, Első Magyar Festészeti Akadémia főhadiszállása.
  • 23. sz. Ötemeletes saroképület, amelyet szintén a mai napig a német Jugendstil-homlokzatok mestereinek számító Révész & Kollár építészduó legjobb munkájaként tartanak számon. A „Modern és Breitner Áruház”, ahogy egykor hívták, a nyugat-európai art nouveau hatását mutatja a magyar építészetben.

Képgaléria

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Budapest utcanévjegyzéke (Fővárosi közgyűlés, 2018)

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]