California High-Speed Rail
Ez a szócikk vagy szakasz tervezett vagy jövőbeli vasúti beruházással kapcsolatos információkat tartalmaz.
Az itt közöltek az idő múlásával jelentősen megváltozhatnak, pontosításra, helyreigazításra szorulhatnak. Legutóbbi módosítás: 2024. január 29. |
California High-Speed Rail
| |
---|---|
Látványterv a vonalról és a vonatról | |
Hossz: | 1 100 km |
Nyomtávolság: | 1435 mm |
Feszültség: | 25 kV 60 Hz[1][2] ~ |
Üzemeltető: | Deutsche Bahn |
Maximális sebesség: | 350 km/h |
A Wikimédia Commons tartalmaz California High-Speed Rail témájú médiaállományokat. | |
Források: |
A California High-Speed Rail egy nagyszabású amerikai terv volt, melynek során Kalifornia államban a nagyvárosokat egy nagysebességű, több mint 1100 km hosszú, kétvágányú, 25 kV 60 Hz-cel villamosított vasúthálózat kötötte volna össze. Ehhez új pályát kell építeni, új állomásokkal, a meglévő pályákat részben fel kell újítani, a szintbeli útátjárókat meg kell szüntetni. A tervek szerint a vonatokat 91-95 millió ember használta volna évente.[3] A vonatok maximum 350 km/h-val mentek volna. A vonal követné a meglévő út- vasúti vonalvezetést, ahol ez lehetséges. A tervek szerint 2020-ban évi 68 millió utas elszállítása lett volna a feladat. Az utazási idő San Francisco és Los Angeles között 2 óra 35 percre csökkent volna.
Története
[szerkesztés]Kalifornia állam az egyik legsűrűbben lakott állam az USA-ban. Az emberek többsége saját autóval és repülővel közlekedik. Az autópályák zsúfoltsága, továbbá a környezetszennyezés miatt a közlekedés egyre nehezebb. A légiforgalom is hatalmas, melyet szigorú biztonsági előírások akadályoznak. A mobilitás igénye pedig fokozatosan növekszik. Az egyik lehetőség egy új vasúthálózat kiépítése. Erről népszavazást írtak ki. A szavazás végeredménye végül 52,6 - 47,4% lett az igenek javára. Az építkezés megkezdésére a tervek szerint 2011-ben kerül volna sor, elsőként a Merced-Fresno szakasz készült volna el, a fenntartáshoz szükséges infrastruktúrát Fresnoban alakították volna ki.
Finanszírozás
[szerkesztés]A vonal építésének költségeit kötvénykibocsátással akarták előteremteni.
Járművek
[szerkesztés]A vonalon közlekedő járművek típusa nem dőlt el, a francia Alstom TGV-je és a japán Sinkanszen volt a legesélyesebb.
Kritikák
[szerkesztés]A vonal kritikusai szerint a tervezett 10 milliárd dolláros költségvetést jelentősen túl lépték volna, továbbá az utasszám is elmarad a várakozásoktól. A sűrű megállók miatt a vonat nem fogja elérni a tervezett 350 km/h-s sebességet, ezáltal a menetidő sem lesz tartható. Az autók Szén-dioxid gáz kibocsátása csak minimálisan fog csökkenni.
Las Vegas HSR projekt (Brightline West)
[szerkesztés]A Brightline West (korábban Desert Xpress és XpressWest) egy projekt, amely 2007 óta tervezi egy nagysebességű vasútvonal megépítését Dél-Kalifornia és a nevadai Las Vegas között, amely az általuk létrehozni kívánt "délnyugati vasúthálózat" része. A vasútvonal Las Vegasban kezdődik, a Mojave-sivatagot szeli át (az útvonal nagy részében az I-15 autópálya középső szakaszát használva), és a kaliforniai Victorville-től 8,0 km-re található állomásig tart, majd az Inland Empire-ben található Rancho Cucamongában ér véget (ahol csatlakozik a Metrolinkhez és végül a CAHSR-hez, ha az kiépül). Ez az útvonal összesen mintegy 370 km (230 mérföld) hosszú lesz. Egy második, körülbelül 80 km (50 mérföld) hosszú ágat is terveznek, amely Victorville-ből nyugat felé halad, és Palmdale-ben végződik (a sivatag nyugati oldalán), ahol csatlakozik a CAHSR-hez, amikor az észak felé haladva a Középső-völgybe érve áthalad rajta.
A Brightline West építésének kezdete 2023 második felére van kitűzve.
Kapcsolódó szócikkek
[szerkesztés]- Brightline West - tervezett nagysebességű vasútvonal Las Vegas és Victorville között
- California-Nevada Interstate Maglev - tervezett maglev vonal
- Hyperloop - egy alternatív javaslat Elon Musktól
Források
[szerkesztés]- PTinfo - California_dreamin
- www.vasutgepeszet.hu
- Japán szupervonat menni Amerika? - Japánvasút. japanvasut.blog.hu. (Hozzáférés: 2010. március 26.)
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ TECHNICAL MEMORANDUM: Traction Power 2x25kV Autotransformer Feed Type Electrification System & System Voltages. HSR.CA.gov . CHSRA. (Hozzáférés: 2016. november 3.)
- ↑ KISS Double-Decker Electric Multiple Unit EMU for Peninsula Corridor Joint Powers Board (CALTRAIN), California, USA. [2016. október 6-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. október 16.)
- ↑ Cambridge Systematics Inc.: Bay Area/California High Speed Rail Ridership and Revenue Forecasting Study (PDF) pp. pg. 71-72. California High-Speed Rail Authority, 2007. July. [2008. szeptember 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2008. július 17.)
További információk
[szerkesztés]- Japán szupervonat menni Amerika? - Japánvasút. japanvasut.blog.hu. (Hozzáférés: 2010. április 16.)
- California High Speed Rail Authority - Hivatalos weboldal (angolul)
- High Speed Rail for California (angolul)
- California High Speed Rail Blog (angolul)
- California for High-Speed Trains (angolul)
- The Full Cost of Intercity Transportation (angolul)
- The California High Speed Rail Proposal: A Due Diligence Report[halott link] (angolul)