Ugrás a tartalomhoz

Baseball álmok

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A nyomtatható változat már nem támogatott, és hibásan jelenhet meg. Kérjük, frissítsd a böngésződ könyvjelzőit, és használd a böngésző alapértelmezett nyomtatás funkcióját.
Baseball álmok
(Field of Dreams)
1989-es amerikai film

RendezőPhil Alden Robinson
Producer
  • Lawrence Gordon
  • Charles Gordon
AlapműShoeless Joe
Műfaj
Forgatókönyvíró
  • Phil Alden Robinson
  • Shoeless Joe Jackson
  • W. P. Kinsella
Főszerepben
ZeneJames Horner
OperatőrJohn Lindley
VágóIan Crafford
Gyártás
GyártóUniversal Pictures
Ország Amerikai Egyesült Államok
Nyelvangol
Játékidő101 perc
Forgalmazás
ForgalmazóUSA Universal Pictures
ENSZ Carolco Pictures (Világ többi része)
magyar Intervido (VHS), InterCom (VHS)
BemutatóUSA 1989. április 21. (limitált bemutató), 1989. május 5. (széleskörű bemutató)
magyar 1991. április 21. (VHS megjelenés)
Korhatár12 II. kategória (F/9035/J)
Bevétel84 431 625 $
További információk
A Wikimédia Commons tartalmaz Baseball álmok témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Baseball álmok (eredeti cím: Field of Dreams) 1989-ben bemutatott amerikai fantasy filmdráma, amelyet Phil Alden Robinson írt és rendezett, W. P. Kinsella kanadai író 1982-es Shoeless Joe című regénye alapján. A film főszereplője Kevin Costner egy farmer, aki egy baseballpályát épít a kukoricaföldjén, amely vonzza a baseball-legendák szellemeit. Amy Madigan, James Earl Jones és Burt Lancaster (utolsó filmszerepében) is szerepel a filmben.

Cselekmény

Alább a cselekmény részletei következnek!

Ray Kinsella feleségével, Annie-vel és lányával, Karinnal él farmjukon az iowai Dyersville-ben. Ray attól fél, hogy úgy öregszik meg, hogy soha semmit nem tett álmai megvalósításáért.

Miközben egy este a kukoricaföldjén sétál, egy hangot hall, amely azt suttogja: „Ha megépíted, el fog jönni”. Látomása szerint egy baseballpálya van a kukoricaföldön, és a közepén áll „Cipő nélküli” Joe Jackson (aki a valóságban 1951-ben halt meg). Ray a kukoricatermésük egy részét felszántja, hogy baseballpályát építsen.

Több hónap telik el, mígnem egy este, amikor Ray már kezd kételkedni magában, Cipőtlen Joe újra felbukkan. Joe megkérdezi Rayt: "Visszajöhetek még egyszer? Voltak mások is, tudod? Nyolcan voltunk." Ray azt válaszolja: "Bármikor; mindannyiukat szívesen látjuk itt". Másnap Joe visszatér a másik hét Black Sox-játékossal. Annie bátyja, Mark nem látja a játékosokat. Figyelmezteti a házaspárt, hogy csődbe mennek, és felajánlja, hogy megveszi a földjüket.

A pár a minnesotai Chisholmba utazik, és megtudják, hogy Graham, aki orvos lett, évekkel korábban meghalt. Ray hirtelen 1972-ben találja magát, és találkozik az idős Grahammel, aki úgy érzi, hogy élete hivatása az orvoslás, nem a sport, és elutasítja, hogy meglátogassa Ray baseballpályáját. Az Iowába vezető út során Ray és Mann felvesznek egy Archie Graham nevű fiatal stoppost, aki egy baseballcsapatot keres, amelyhez csatlakozhatna. Ray később elmondja Mann-nak, hogy az apja arról álmodott, hogy baseballjátékos lesz, majd megpróbálta rávenni, hogy inkább ezt a sportot válassza. 14 évesen, miután elolvasta Mann egyik könyvét, Ray abbahagyta a fogócskázást az apjával, és elhidegültek egymástól, miután a férfi kigúnyolta Johnt. Ray bevallja, hogy a legnagyobb bánata, hogy apja meghalt, mielőtt kibékülhettek volna. Miközben folytatják az utat, Mann és Ray elismerik, hogy a mező megépítése és Joe visszahozása Ray vezeklése az apjával való elhidegülésért. A farmra érve látják, hogy az 1920-as évek különböző all-star játékosai megérkeztek, akik egy második csapatot alkotnak. Játszanak egy meccset, és Graham végre sorra kerül az ütőnél.

Másnap reggel Mark visszatér, és azt követeli, hogy Ray adja el a farmot, különben a bank elárverezi. Karin ragaszkodik hozzá, hogy az emberek fizetnek azért, hogy megnézzék a meccseket. Mann egyetért, mondván, hogy „az emberek azért jönnek”, hogy újra átéljék gyermekkoruk ártatlanságát. Ray és Mark dulakodnak, és véletlenül lelökik Karint a lelátóról. Graham - annak ellenére, hogy tudja, hogy a pályáról való lelépés után nem fog tudni visszatérni - megmenti a lányt attól, hogy megfulladjon egy hot dogtól. Miután újra az öreg Graham doki lett, megnyugtatja Rayt, hogy nem bánta meg. Ahogy elindul vissza a kukoricaföld felé, a többi játékos megdicséri, és mielőtt eltűnhetne a kukoricásban, Cipő nélküli Joe odaszól neki: „Hé, újonc!” Graham megáll, és Cipő nélküli Joe-hoz fordul, aki azt mondja neki: „Jó voltál”. Graham doki szeme könnyesre csillan, mielőtt elmosolyodik, visszafordul a kukorica felé, és eltűnik benne. Hirtelen Mark is látja a játékosokat, és sürgeti Rayt, hogy mégiscsak tartsa meg a farmot.

Amikor az elkapó leveszi a maszkját, Ray felismeri benne az apját, Johnt, aki még fiatalember volt. Ray és Annie ekkor érti meg, hogy a "könnyíts a fájdalmán" és a "menj a végsőkig" egyaránt az apjára utal. Ray azt mondja Cipőtlen Joe-nak: "Te voltál" [a hang], de Joe azt válaszolja: "Nem, Ray, te voltál".

Ray bemutatja Johnt a feleségének és a lányának, anélkül, hogy apjaként ismerné el. Később, amikor beesteledik, John jó éjszakát kíván Raynek, és kezet fognak. Amikor John a kukoricaföld felé tart, Ray odaszól: „Hé, apa... akarsz fogni egyet?”. John örömmel elfogadja, miközben több száz autó közeledik a pálya felé, beteljesül a jóslat, miszerint az emberek azért jönnek a pályára, hogy baseballt nézzenek.

Itt a vége a cselekmény részletezésének!

Szereplők

Szerep Színész Magyar hang[1]
Ray Kinsella Kevin Costner Kőszegi Ákos
Annie Kinsella Amy Madigan Orosz Anna
Karin Kinsella Gaby Hoffmann
Mezítlábas Joe Jackson Ray Liotta Juhász György
Mark Timothy Busfield Besenczi Árpád
Terence `Terry` Mann James Earl Jones Kristóf Tibor
Dr. Archibald `Holdfény` Graham Burt Lancaster Várkonyi András
A fiatal Archie Graham Frank Whaley
John Kinsella Dwier Brown Seder Gábor
Újságíró Chisolmban Anne Seymour Kassai Ilona

Forgatás

A 20th Century Fox vezetője, Sara Colleton az az 1980-as évek elején fedezte fel és vásárolta meg a "Shoeless Joe" (Cipőtlen Joe) című regény jogait. Colleton a projekt megvalósításán Lawrence Gordonnal együtt lobbizott. Lawrence Gordon a 20th Century Foxnál dolgozott, és többször felvetette, hogy a könyvet filmre kellene adaptálni, de a stúdió mindig elutasította a javaslatot, mert túl ezoterikusnak tartották. [2] Lawrence Gordon 1986-ban elhagyta a Foxot, és más stúdióknak kezdte el ajánlani az adaptációt. A Universal Pictures 1987-ben elfogadta a projektet, és felvette a USC Trojans baseballcsapat edzőjét, Rod Dedeaux-t tanácsadónak. Dedeaux magával hozta a World Series bajnokot és a USC öregdiákját, Don Bufordot, hogy kiképezze a színészeket. Robinson és a producerek eredetileg Tom Hanksnek ajánlották fel, de ő visszautasította. Kevin Costnerre nem is gondoltak Ray Kinsella szerepére, mert úgy vélték, hogy a Baseball bikák után egy újabb baseball-filmet nem akarna forgatni.Costner végül elolvasta a forgatókönyvet, és érdeklődni kezdett a projekt iránt. Amy Madigan, aki rajongott a könyvért, csatlakozott a szereposztáshoz Ray feleségeként, Annie-ként. [3] Robinson eredetileg úgy képzelte el, hogy a Cipőtlen Joe Jacksont egy 40-es éveiben járó színész játssza, aki idősebb Costnernél, és így apa-pótlékként működhet. Ray Liotta nem felelt meg ennek a kritériumnak, de Robinson úgy gondolta, hogy ő mégis jobban illik a szerepre, mert benne megvan az a „veszélyérzet” és kétértelműség, amit Robinson a karakterben látni akart. Holdfény Graham szerepét James Stewartnak ajánlották fel, de ő visszautasította. Burt Lancaster eredetileg visszautasította a Holdfény Graham szerepét, de meggondolta magát, miután egy barátja, aki szintén baseballrajongó volt, rávette a szerep elfogadására. [4] A forgatás 1988. május 25. és 1988. augusztus 1. között zajlott. [5] A forgatás Costnerhez ütemezve tervezték és augusztusig be akarták fejezni, mert Costnernek akkor mennie kellett a Revans című film forgatására. A belső jeleneteket vették fel elsőként, mert a filmesek által telepített kukoricaföld túl sokáig tartott, amíg megnőtt. Öntözést kellett alkalmazni, hogy a kukorica gyorsan Costner magasságára nőjön. Az elsődleges forgatási helyszínek az iowai Dubuque megyében voltak; egy Dyersville melletti farmot használtak a Kinsella-házhoz; egy üres dubuque-i raktárépületet használtak fel különböző belső díszletek építéséhez.[6]

Filmzene

Leonard Bernstein volt az első választás a film zenéjének megkomponálására, de nem volt ideje elvállalni a munkát. James Horner először nem volt biztos benne, hogy az időbeosztás miatt dolgozhat-e a filmen, amíg meg nem nézte a nyers vágást, és annyira meghatódott, hogy elvállalta a zeneszerzést.[6] Horner zenéjén kívül több popdal részlet is hallható a filmben. Ezek a következő sorrendben szerepelnek a stáblistán:

Fogadtatás

Kritikai visszhang

A kritikusok nagyon kedvezően fogadták a filmet. A Baseball álmok a Rotten Tomatoes-on 66 kritika alapján 88%-os értékelést kapott, 66 kritikusból 58 pozitívan, nyolc kritikus negatívan ítélte meg a filmet.

Bevételi adatok

A Baseball álmok 1989. április 21-én került a mozikba, 22 észak-amerikai filmszínházban tűzték műsorra limitált bemutató keretében. Széles körben, május 5-én került bemutatásra, azon a hétvégén 5,4 millió dolláros bevételt ért el: a harmadik helyen végzett a jegypénztáraknál a harmadik hete műsoron lévő Kedvencek temetője és a második hete műsoron lévő Kutyám, Jerry Lee című filmek mögött, de megelőzte a szintén baseball-témájú, ötödik hete műsoron lévő A nagy csapat című filmet.[7] Észak-Amerikában 64,4 millió dollárt, a világ többi részén pedig 20 millió dollárt keresett, ami világszerte több mint 84,4 millió dolláros összbevételt jelentett.

Díjak és jelölések

Díjátadó Kategória Jelölés Eredmény
62. Oscar-gála Legjobb film Lawrence Gordon and Charles Gordon Jelölve
Legjobb adaptált forgatókönyv Phil Alden Robinson Jelölve
Legjobb eredeti filmzene James Horner Jelölve
32. Grammy-díj átadás Grammy-díj a legjobb vizuális médiához készült filmzene kategóriában James Horner Jelölve

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Field of Dreams című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Jegyzetek

  1. Baseball álmok az Internetes Szinkron Adatbázisban (magyarul)
  2. Carlson, Erin. No Crying in Baseball: The Inside Story of A League of Their Own (english nyelven). New York City, New York: Hachette Books, 27. o. (2023. szeptember 5.). ISBN 9780306830204 
  3. 20 Things You (Probably) Didn't Know About Field of Dreams, 2014. augusztus 17.
  4. 'Field of Dreams' Turns 30: Why the Baseball Classic Still Holds a Special Place in America's Hearts (And Heartland), 2019. április 19.
  5. Imdb.com-locations (magyar nyelven). Internet Movie Database, 2024. december 20. (Hozzáférés: 2024. február 4.)
  6. a b  Field of Dreams [DVD].Sablon:Full citation needed
  7. 1989. 18. hét hétvégi bevétele Box Office Mojo

További információk