Ugrás a tartalomhoz

„Neogótika” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Hkbot (vitalap | szerkesztései)
a Robot: Automatikus szövegcsere (-Művészeti Lexikon +Művészeti lexikon)
építészeti sablon
 
(12 közbenső módosítás, amit 8 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
[[Fájl:London-TowerBridge-1900-Closed.jpg|bélyegkép|Tower Bridge]]
[[Fájl:London-TowerBridge-1900-Closed.jpg|bélyegkép|A [[london]]i [[Tower Bridge]]]]
[[Fájl:Fotkattempl.jpg|bélyegkép|A fóti templomon mór és bizánci elemek is előfordulnak]]
[[Fájl:Fót, Katolikus plébániatemplom.jpg|bélyegkép|A [[fót]]i templomon [[Mór stílus|mór]] és [[Bizánci építészet|bizánci]] elemek is előfordulnak]]
[[Fájl:House of Parlament, Budapest, Hungary.JPG|bélyegkép|Az Országház épülete]]
[[Fájl:House of Parlament, Budapest, Hungary.JPG|bélyegkép|Az Országház épülete]]
A '''neogótika''' az első [[romantika|romantikus]] építészeti stílusirányzat, mely tisztán a [[gótika]] stíluselemeiből táplálkozik. A [[18. század]]ban alakult ki [[Anglia|Angliában]]. [[Horace Walpole]], az első brit miniszterelnök fia úgy építtette meg kastélyát, a Stawbery Hillt, hogy az a középkort idézze. Kortársai ekkor kinevették és különcnek tartották, azonban ez a kastély a romantikus építészet első példája. A [[19. század]] 30-as, 40-es éveiben volt az angol romantika virágkora, ekkor már valóságos divat volt a neogótika. Ezt az időszakot gótikus újjászületésnek (gothic revival) nevezték. A század közepén felépült a [[london]]i Houses of Parliament, [[Charles Barry]] tervei alapján, majd a Tower Bridge is, mely stílusával a [[londoni Tower|Towerhez]] kíván illeszkedni. [[Nyugat-Európa|Nyugat-Európában]] a század második felében a neogótikát és általában a neostílusokat kiszorította az [[eklektika]] és a [[vas]]vázas építkezés.
A '''neogótika''' ([[Magyar nyelv|magyarul]]: ''újgótika'') az első [[romantika|romantikus]] építészeti stílusirányzat, mely tisztán a [[gótika]] stíluselemeiből táplálkozik. A [[18. század]]ban alakult ki [[Anglia|Angliában]]. [[Horace Walpole]], az első brit miniszterelnök fia úgy építtette meg kastélyát, a [[Strawberry Hill]]t, hogy az a középkort idézze. Kortársai ekkor kinevették és különcnek tartották, azonban ez a kastély a romantikus építészet első példája. A [[19. század]] 30-as, 40-es éveiben volt az angol romantika virágkora, ekkor már valóságos divat volt a neogótika. Ezt az időszakot gótikus újjászületésnek (gothic revival) nevezték. A század közepén felépült a [[london]]i Houses of Parliament, [[Charles Barry]] tervei alapján, majd a Tower Bridge is, mely stílusával a [[londoni Tower|Towerhez]] kíván illeszkedni. [[Nyugat-Európa|Nyugat-Európában]] a század második felében a neogótikát és általában a neostílusokat kiszorította az [[eklektika]] és a [[vas]]vázas építkezés.


[[Magyarország]]on, mivel a romantika csak később jelent meg, a neogótika a [[historizmus]] egyik megnyilvánulása, mert a romantikát a [[Feszl Frigyes|Feszl-féle]] nemzeti építészet képviselte a század közepén. Érdekes azonban, hogy a [[középkor]] hangulatát felidéző, olykor gótikus elemeket is felhasználó építészet már korábban jelen volt: a Povolni Ferenc által tervezett [[Pétervására|pétervásári]] plébániatemplom ([[1817]]) [[európa]]i viszonylatban is különlegesség. A 40-es években [[Brein Ferenc]] ún [[Csősztorony]]a és [[Ybl Miklós]] fóti plébániatemploma képviseli a romantikus-neogót építészetet. Ám ahogyan Ybl, egész Magyarország építészete átváltott az eklektikára.
[[Magyarország]]on, mivel a romantika csak később jelent meg, a neogótika a [[historizmus]] egyik megnyilvánulása, mert a romantikát a [[Feszl Frigyes|Feszl-féle]] nemzeti építészet képviselte a század közepén. Érdekes azonban, hogy a [[középkor]] hangulatát felidéző, olykor gótikus elemeket is felhasználó építészet már korábban jelen volt: a [[Povolny Ferenc]] által tervezett [[Pétervására|pétervásárai]] plébániatemplom ([[1817]]) [[európa]]i viszonylatban is különlegesség. A 40-es években [[Brein Ferenc]] ú.n. [[Csősztorony]]a és [[Ybl Miklós]] fóti plébániatemploma képviseli a romantikus-neogótikus építészetet. Ám ahogyan Ybl, egész Magyarország építészete átváltott az eklektikára.


Eklektika és historizmus egyszerre és egymástól áthatva jelentkezett a század utolsó évtizedeiben. A magyar neogótikus-eklektikus építészet szép példáit elsősorban [[Budapest]] adja. Bérpalotákon jellegzetes gótikus motívumok bukkannak fel, olykor tisztán, olykor [[reneszánsz]] és [[barokk]] motívumok között is. A neogót építészet világviszonylatban is jelentős alkotása a [[Steindl Imre]] tervei alapján épült [[Országház]]. Az épületen minden elem gótikus, a [[kupola|kupolát]] és barokkos alaprajzot kivéve.
Eklektika és historizmus egyszerre és egymástól áthatva jelentkezett a század utolsó évtizedeiben. A magyar neogótikus-eklektikus építészet szép példáit elsősorban [[Budapest]] adja. Bérpalotákon jellegzetes gótikus motívumok bukkannak fel, olykor tisztán, olykor [[reneszánsz]] és [[barokk]] motívumok között is. A neogótikus építészet világviszonylatban is jelentős alkotása a [[Steindl Imre]] tervei alapján épült [[Országház]]. Az épületen minden elem gótikus, a [[kupola|kupolát]] és barokkos alaprajzot kivéve.


A korszakhoz hozzátartozik a műemlékek helyreállításának folyamata is, mely néha több kárt okozott, mint hasznot. A [[Mátyás-templom]] és [[kassa]]i [[Szent Erzsébet-dóm]] valóban új külsőt kaptak [[Steindl Imre]] tervei alapján, azonban az eredmény igazolta a műemlékvédő célokat. A Vajdahunyadvár helyreállítása során viszont az eredeti gótikus elemeket eltávolították, (miután Steindl nem tudott már a helyreállítással foglalkozni), helyükre a környezetbe nem illő neogót részletek kerültek.
A korszakhoz hozzátartozik a műemlékek helyreállításának folyamata is, amely néha több kárt okozott, mint hasznot. A [[Mátyás-templom]] és [[kassa]]i [[Szent Erzsébet-dóm]] valóban új külsőt kaptak [[Steindl Imre]] tervei alapján, azonban az eredmény igazolta a műemlékvédő célokat. A Vajdahunyadvár helyreállítása során viszont az eredeti gótikus elemeket eltávolították, (miután Steindl nem tudott már a helyreállítással foglalkozni), helyükre a környezetbe nem illő neogót részletek kerültek.


== Források ==
== Források ==
* Művészeti lexikon, Akadémiai Kiadó, Bp, 1966.
* Művészeti lexikon, Akadémiai Kiadó, Bp, 1966.
* Szentkirályi Zoltán: Az építészet világtörténete, [[Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata]], Bp.
* Szentkirályi Zoltán: Az építészet világtörténete, [[Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata]], Bp.

{{Romantika}}
{{Romantika}}
{{Európa építészete}}
[[Kategória:Romantika]]
[[Kategória:Romantika]]
[[Kategória:Historizmus]]
[[Kategória:Historizmus]]

[[en:Gothic Revival architecture]]
[[ar:العمارة القوطية الجديدة]]
[[be:Неаготыка]]
[[be-x-old:Нэаготыка]]
[[bg:Неоготика]]
[[ca:Neogòtic]]
[[cs:Novogotika]]
[[cy:Adfywiad Gothig]]
[[da:Nygotik]]
[[de:Neugotik]]
[[es:Arquitectura neogótica]]
[[eu:Arkitektura neogotiko]]
[[fi:Uusgotiikka]]
[[fr:Style néogothique]]
[[fy:Neogotyk]]
[[gl:Arquitectura neogótica]]
[[he:התחייה הגותית]]
[[hr:Neogotika]]
[[it:Architettura neogotica]]
[[ja:ゴシック・リヴァイヴァル建築]]
[[lb:Neigotik]]
[[li:Neogotiek]]
[[lt:Neogotika]]
[[mk:Неоготика]]
[[nl:Neogotiek]]
[[no:Nygotikk]]
[[nrm:Néo-Gothique]]
[[pl:Neogotyk]]
[[pt:Neogótico]]
[[ro:Arhitectură neogotică]]
[[ru:Неоготика]]
[[simple:Gothic Revival architecture]]
[[sk:Neogotika]]
[[sr:Неоготика]]
[[sv:Nygotik]]
[[th:สถาปัตยกรรมฟื้นฟูกอธิค]]
[[tr:Neogotik]]
[[uk:Неоготика]]
[[zh:哥德復興式建築]]

A lap jelenlegi, 2020. július 8., 12:10-kori változata

A londoni Tower Bridge
A fóti templomon mór és bizánci elemek is előfordulnak
Az Országház épülete

A neogótika (magyarul: újgótika) az első romantikus építészeti stílusirányzat, mely tisztán a gótika stíluselemeiből táplálkozik. A 18. században alakult ki Angliában. Horace Walpole, az első brit miniszterelnök fia úgy építtette meg kastélyát, a Strawberry Hillt, hogy az a középkort idézze. Kortársai ekkor kinevették és különcnek tartották, azonban ez a kastély a romantikus építészet első példája. A 19. század 30-as, 40-es éveiben volt az angol romantika virágkora, ekkor már valóságos divat volt a neogótika. Ezt az időszakot gótikus újjászületésnek (gothic revival) nevezték. A század közepén felépült a londoni Houses of Parliament, Charles Barry tervei alapján, majd a Tower Bridge is, mely stílusával a Towerhez kíván illeszkedni. Nyugat-Európában a század második felében a neogótikát és általában a neostílusokat kiszorította az eklektika és a vasvázas építkezés.

Magyarországon, mivel a romantika csak később jelent meg, a neogótika a historizmus egyik megnyilvánulása, mert a romantikát a Feszl-féle nemzeti építészet képviselte a század közepén. Érdekes azonban, hogy a középkor hangulatát felidéző, olykor gótikus elemeket is felhasználó építészet már korábban jelen volt: a Povolny Ferenc által tervezett pétervásárai plébániatemplom (1817) európai viszonylatban is különlegesség. A 40-es években Brein Ferenc ú.n. Csősztoronya és Ybl Miklós fóti plébániatemploma képviseli a romantikus-neogótikus építészetet. Ám ahogyan Ybl, egész Magyarország építészete átváltott az eklektikára.

Eklektika és historizmus egyszerre és egymástól áthatva jelentkezett a század utolsó évtizedeiben. A magyar neogótikus-eklektikus építészet szép példáit elsősorban Budapest adja. Bérpalotákon jellegzetes gótikus motívumok bukkannak fel, olykor tisztán, olykor reneszánsz és barokk motívumok között is. A neogótikus építészet világviszonylatban is jelentős alkotása a Steindl Imre tervei alapján épült Országház. Az épületen minden elem gótikus, a kupolát és barokkos alaprajzot kivéve.

A korszakhoz hozzátartozik a műemlékek helyreállításának folyamata is, amely néha több kárt okozott, mint hasznot. A Mátyás-templom és kassai Szent Erzsébet-dóm valóban új külsőt kaptak Steindl Imre tervei alapján, azonban az eredmény igazolta a műemlékvédő célokat. A Vajdahunyadvár helyreállítása során viszont az eredeti gótikus elemeket eltávolították, (miután Steindl nem tudott már a helyreállítással foglalkozni), helyükre a környezetbe nem illő neogót részletek kerültek.

Források

[szerkesztés]