Prijeđi na sadržaj

Zapadni Togo

Izvor: Wikipedija
Zapadni Togo
Zastava Grb
Zastava Grb

  Zapadni Togo
  Ostatak Gane
Glavni grad Ho
Službeni jezik engleski
Državni vrh
 - Vrsta de facto proglašena država
Neovisnost od Gane
  • proglašena 25. rujna 2020.
  • priznanje nema
  • Površina
     - ukupno 20 550 km2
    Stanovništvo
     - ukupno 4 milijuna

    Zapadni Togo (eng. Western Togoland, fr. Togoland de l'Ouest) nepriznata je samoproglašena država u Istočnoj Gani, u Zapadnoj Africi, koju je proglasila organizacija »Fondation du Groupe d’étude de la Patrie«. Osim same organizacije i drugi politička pokreti žele osamostaliti područje od Gane.

    Teritorij Zapadnog Toga graniči s Burkinom Faso na sjeveru, Ganom na zapadu i jugu te Togom na istoku. Površinom mjeri 20 550 km², a ukupno ima 4 milijuna[1] stanovnika. Glavni mu je grad Ho.

    Povijest

    [uredi | uredi kôd]

    Današnji je Zapadni Togo nekada bio dio Togolanda koji je bio protektorat Njemačkog Carstva.[2] Nakon Prvoga svjetskog rata Englezi i Francuzi razdijelili su teritorij među sobom.

    Na istoku je 1960. godine Togo proglasio svoju samostalnost od Francuske, međutim Britanski Togo (to jest Zapadni Togo) 1957. godine udružen je sa susjednom Ganom. Narod Ewe, koji je bio većinska etnička zajednica Zapadnog Toga, prigovarao je protiv priključenja Gani.

    Po osamostaljenju Gane nastalo je više političkih pokreta koji su se borila različitim načinima za samostalnost Zapadnog Toga. Neki su povremeno vodili i oružane sukobe.[3]

    Proglašenje neovisnosti

    [uredi | uredi kôd]

    Dana 25. rujna 2020. organizacija »Fondation du Groupe d’étude de la Patrie« proglasila je samostalnost i zahtjevala odlazak ganske vojske i policije iz Zapadnog Toga,[4] ali ostali politički pokreti nisu se složili s jednostranom objavom samostalnosti.

    Trenutačno traje naoružena buna u Zapadnom Togu među separatistima te ganske vojske i policije.[nedostaje izvor]

    Organizacija nezastupljenih nacija i naroda (UNPO) na međunarodnim forumima podupire samostalnost Zapadnog Toga.[5]

    Vanjske poveznice

    [uredi | uredi kôd]

    Izvori

    [uredi | uredi kôd]