Prijeđi na sadržaj

Karino Hromin Sturm

Izvor: Wikipedija

Karino Hromin Sturm (Sibir, 22. listopada 1946.) - hrvatski ekonomist, publicist, diplomat i politolog

Rodio se u staljinističkom logoru u Sibiru, gdju su mu roditelji bili u zarobljeništvu nakon Drugog svjetskog rata. Tamo je proveo 11 godina. Na Ekonomskom fakultetu specijalizirao je međunarodne odnose, a zatim je završio Filozofski fakultet i magistrirao na njemu. Bio je sveučilišni profesor u Almatiju u Kazahstanu. Dugi niz godina uspješno se bavio međunarodnom trgovinom.

Od raspada SSSR-a, početkom 1992. godine, vodio je u Moskvi Ured Republike Hrvatske, radio na priznanju Republike Hrvatske i uspostavi diplomatskih i konzularnih odnosa s Rusijom (i na otvaranju veleposlanstva u Moskvi), te na uspostavi odnosa s Tadžikistanom, Turkmenistanom, Uzbekistanom, Kazahstanom, Armenijom, Azerbajdžanom, Gruzijom i Kirgistanom.

Godine 1995. otvorio je veleposlanstvo RH u Almatiju u Kazahstanu i djelovao kao veleposlanik Republike Hrvatske. Iz veleposlanstva je zastupao hrvatske interese na području država Srednje Azije do 1998. godine.[1]

Napisao je "Političku Bibliju 1" na 1500 stranica,[2] za koju je nominiran za književnu nagradu "Kiklop" 2011. u kategoriji "leksikografsko djelo godine".[3] Bio je suradnik ekonomista dr. Branka Horvata.

Autor je "Strategije razvoja Republike Hrvatske". Predsjednik je ekonomskog pokreta "Zajedno", koji se zalaže za reviziju pretvorbe i privatizacije u Hrvatskoj, promjenu politike Hrvatske narodne banke i promjenu ekonomske strategije Hrvatske. Žestoki je protivnik neoliberalizma i Europske unije poznat po tvrdnji, da je međunarodna financijska oligarhija namjerno izazvala svjetsku krizu i uništila hrvatske banke.[4]

Autor je doktrine Teorije Dužničkog ropstva koju je napisao 1994.godine s postocima koje su 2017. g. potvrdili MMF i Svjetska Banka.

Izvori

[uredi | uredi kôd]

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]