Prijeđi na sadržaj

Azijske igre: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Kubura (razgovor | doprinosi)
Nema sažetka uređivanja
Broj spašenih izvora: 1; broj poveznica koje su označene kao mrtve: 0) #IABot (v2.0.9.2
 
(Nisu prikazane 34 međuinačice 24 suradnika)
Redak 1: Redak 1:
'''Azijske igre''', višešportsko međunarodno natjecanje u kojem sudjeluju predstavnici [[Azija|azijskih]] država, formirano po uzoru na [[Olimpijske igre|OI]]. Osnovane su kao ''Igre Dalekog istoka'', koje su se održavale od [[1913.]] do [[1934.]] Ideja je potekla od [[Japan|japanskih]] športaša, a imala je i [[politika|političkih]] razloga, jer su Japanci pod parolom "Azija-Azijcima, " nastojali proširiti svoj utjecaj, a istisnuti kolonizatore.
'''Azijske igre''', višešportsko međunarodno natjecanje u kojem sudjeluju predstavnici [[Azija|azijskih]] država, formirano po uzoru na [[Olimpijske igre|OI]]. Osnovane su kao ''Igre Dalekog istoka'', koje su se održavale od [[1913.]] do [[1934.]] Ideja je potekla od [[japan]]skih športaša, a imala je i [[politika|političkih]] razloga, jer su Japanci pod parolom "Azija-Azijcima, " nastojali proširiti svoj utjecaj, a istisnuti kolonizatore.


Poslije [[Drugi svjetski rat|Drugog svjetskog rata]], Igre su dobile današnje ime. Na konferenciji nacionalnih športskih saveza u [[New Delhi|New Delhiju]] [[1949.]] prihvaćen je statut Federacije Azijskih igara. Tada je na prijedlog Indijca dr. Sondhija, prihvaćeno da se Igre održavaju svake četiri godine.
Poslije [[Drugi svjetski rat|Drugog svjetskog rata]], Igre su dobile današnje ime. Na konferenciji nacionalnih športskih saveza u [[New Delhi]]ju [[1949.]] prihvaćen je statut Federacije Azijskih igara. Tada je na prijedlog Indijca dr. Sondhija, prihvaćeno da se Igre održavaju svake četiri godine.


Prve su se Igre trebale održati [[1950.]], ali su zbog organizacijskih problema održane [[1951.]] i natjecalo se u 6 športova: atletici, biciklizmu, košarci, nogometu, plivanju i dizanju utega.
Prve su se Igre trebale održati [[1950.]], ali su zbog organizacijskih problema održane [[1951.]] i natjecalo se u 6 športova: atletici, biciklizmu, košarci, nogometu, plivanju i dizanju utega.
Redak 28: Redak 28:
*[[gimnastika]] (od 1974.)
*[[gimnastika]] (od 1974.)
*[[rukomet]] (od 1982.)
*[[rukomet]] (od 1982.)
*[[hokej na travi]] (od 1958.)
*[[hokej na travi na Azijskim igrama|hokej na travi]] (od 1958.)
*[[džudo]] (od 1986.)
*[[džudo]] (od 1986.)
*[[jabadi]] (od 1990.)
*[[jabadi]] (od 1990.)
Redak 57: Redak 57:
== Vanjske poveznice ==
== Vanjske poveznice ==


* [http://www.people.com.cn/english/features/Asiad/history.html Povijest Azijskih igara]
* [http://www.people.com.cn/english/features/Asiad/history.html Povijest Azijskih igara] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20130814062234/http://www.people.com.cn/english/features/Asiad/history.html |date=14. kolovoza 2013. }}


[[Kategorija:Azijska prvenstva]]
[[Kategorija:Međunarodna sportska natjecanja]]


{{Višešportska natjecanja}}
[[ar:دورة الألعاب الآسيوية]]
[[Kategorija:Azijske igre| ]]
[[bn:এশিয়ান গেমস]]
[[ca:Jocs Asiàtics]]
[[cs:Asijské hry]]
[[de:Asienspiele]]
[[en:Asian Games]]
[[es:Juegos Asiáticos]]
[[fa:بازی‌های آسیایی]]
[[fr:Jeux asiatiques]]
[[ko:아시아 경기대회]]
[[hi:एशियाई खेल]]
[[id:Asian Games]]
[[it:Giochi asiatici]]
[[ml:ഏഷ്യന്‍ ഗെയിംസ്]]
[[ms:Sukan Asia]]
[[mn:Азийн наадам]]
[[nl:Aziatische Spelen]]
[[ja:アジア競技大会]]
[[no:Asialekene]]
[[uz:Osiyo oʻyinlari]]
[[km:អាស៊ីហ្គេម]]
[[pl:Igrzyska azjatyckie]]
[[pt:Jogos Asiáticos]]
[[ru:Азиатские игры]]
[[simple:Asian Games]]
[[sk:Ázijské hry]]
[[sr:Азијске игре]]
[[fi:Aasian kisat]]
[[sv:Asiatiska spelen]]
[[tl:Palarong Asyano]]
[[ta:ஆசிய விளையாட்டுப் போட்டிகள்]]
[[th:เอเชียนเกมส์]]
[[vi:Đại hội Thể thao châu Á]]
[[tr:Asya Oyunları]]
[[zh:亚洲运动会]]

Posljednja izmjena od 30. listopada 2022. u 21:05

Azijske igre, višešportsko međunarodno natjecanje u kojem sudjeluju predstavnici azijskih država, formirano po uzoru na OI. Osnovane su kao Igre Dalekog istoka, koje su se održavale od 1913. do 1934. Ideja je potekla od japanskih športaša, a imala je i političkih razloga, jer su Japanci pod parolom "Azija-Azijcima, " nastojali proširiti svoj utjecaj, a istisnuti kolonizatore.

Poslije Drugog svjetskog rata, Igre su dobile današnje ime. Na konferenciji nacionalnih športskih saveza u New Delhiju 1949. prihvaćen je statut Federacije Azijskih igara. Tada je na prijedlog Indijca dr. Sondhija, prihvaćeno da se Igre održavaju svake četiri godine.

Prve su se Igre trebale održati 1950., ali su zbog organizacijskih problema održane 1951. i natjecalo se u 6 športova: atletici, biciklizmu, košarci, nogometu, plivanju i dizanju utega.

Športovi na Igrama

[uredi | uredi kôd]

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]