Prijeđi na sadržaj

Simfonija br. 9 (Beethoven): razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
ArthurBot (razgovor | doprinosi)
m pravopis (Unija->unija)
 
(Nisu prikazane 42 međuinačice 29 suradnika)
Redak 1: Redak 1:
'''Simfonija br. 9 u d-molu, op. 125 "Koral"''' posljednja je [[Beethoven]]ova simfonija, koju je stvarao skoro 10 godina. Već na praizvedbi [[1824]]. godine, kojoj je prisustvovao i sam skladatelj, publika je oduševljeno prihvatila ovo veličanstveno djelo.
'''Simfonija br. 9 u d-molu, op. 125''' posljednja je [[Beethoven]]ova [[simfonija]], koju je stvarao skoro 10 godina. Već na [[Praizvedba|praizvedbi]] [[1824.]] godine, kojom je i sam skladatelj dirigirao, publika je oduševljeno prihvatila to djelo.


[[Datoteka:Beethoven Ninth Symphony.png|400px|desno|thumb|Stranica iz IX. simfonije]]
Kako bi što snažnije opisao radost pobjede Beethoven je po prvi puta u simfoniju uveo ljudski glas. U završnom, IV stavku simfonije zbor pjeva ''Odu radosti'', za koju je riječi napisao [[Friedrich Schiller]]. U devetu simfoniju (slično još samo kod pete simfonije) je utkana temeljna misao Beethovenova revolucionarna duha, sloboda i jednakost.


Kako bi što snažnije opisao radost pobjede, Beethoven je prvi puta u simfoniju uveo ljudski glas. U završnom, IV. stavku simfonije, četvero solista i zbor pjevaju ''Odu radosti'', za koju je riječi napisao [[Friedrich Schiller]]. U devetu simfoniju (slično još samo kod pete simfonije) utkana je temeljna misao Beethovenova revolucionarna duha, sloboda i jednakost.
[[Oda radosti]] je danas službena himna [[Europska Unija|Europske Unije]]


[[Oda radosti]] danas je službena himna [[Europska unija|Europske unije]].
{{Mrva-glazba}}


Tijekom skoro 200 godina mijenjala su se mišljenja o toj simfoniji. Neki su bili potpuno protiv vokalno-instrumentalne simfonije jer su smatrali da se tako gubio smisao simfonije kao djela. Giuseppe Verdi je za IV. stavak simfonije rekao da je "loše sastavljen", a kritičar Louis Spohr "da Beethoven uopće nema ukusa o dobrom dijelu. 4. stavak monstruzan je i bez ukusa, uporaba teksta ''Ode radosti'' je trivijalna, a glazba uz nju je vulgarna". Wagner je rekao da je "vrhunac glazbe", a Karajan "da nitko nije skladao bolju simfoniju".
[[Kategorija: Skladbe razdoblja romantizma]]

=== Važne snimke ===

* [[Berlinski filharmoničari|Berliner Philharmoniker]], Bruno Kittel Chor, mezzosopran: [[Elisabeth Höngen]], sopran: [[Eileen Farrell]], bas: [[Rudolf Watzke]], tenor: [[Peter Anders]], dirigent: [[Wilhelm Furtwängler]]
* [[NBC Symphony Orchestra]], Robert Shaw Chorale, mezzosopran: [[Nan Merriman]], sopran: [[Tilla Briem]], bas: [[Norman Scott]], tenor: [[Jan Peerce]], dirigent: [[Arturo Toscanini]]
* Članovi orkestara: [[Sinfonieorchester des Bayerischen Rundfunks]], [[Sächsische Staatskapelle Dresden]], [[orkestar Kirov Teatar]], [[London Symphony Orchestra]], [[New York Philharmonic]], [[Orchestre de Paris]]; zborovi: [[Chor des Sinfonieorchester des Bayerischen Rundfunks]], [[Chor des Sinfonieorchester des Berliner Rundfunks]], mezzosopran: [[Sarah Walker]], sopran: [[June Anderson]], bas: [[Jan-Hendrik Rootering]], tenor: [[Klaus König]], dirigent: [[Leonard Bernstein]]

{{Mrva-glazba}}
{{Simfonije Ludwiga van Beethovena}}


[[Kategorija:Skladbe razdoblja romantizma]]
[[bar:9. Simfonie (Beethovn)]]
[[ca:Simfonia núm. 9 (Beethoven)]]
[[Kategorija:Ludwig van Beethoven]]
[[ceb:Symphony No. 9 (Beethoven)]]
[[cs:Symfonie č. 9 (Beethoven)]]
[[da:9. symfoni (Beethoven)]]
[[de:9. Sinfonie (Beethoven)]]
[[en:Symphony No. 9 (Beethoven)]]
[[es:Sinfonía n.º 9 (Beethoven)]]
[[eu:Bederatzigarren Sinfonia (Beethoven)]]
[[fa:سمفونی نهم]]
[[fi:Sinfonia nro 9 (Beethoven)]]
[[fr:Symphonie n° 9 de Beethoven]]
[[he:הסימפוניה התשיעית של בטהובן]]
[[hu:Beethoven: 9. szimfónia]]
[[id:Simfoni No. 9 (Beethoven)]]
[[it:Sinfonia n. 9 (Beethoven)]]
[[ja:交響曲第9番 (ベートーヴェン)]]
[[ko:교향곡 9번 (베토벤)]]
[[nl:Symfonie nr. 9 (Beethoven)]]
[[no:Symfoni nr. 9 (Beethoven)]]
[[pl:IX symfonia Beethovena]]
[[pt:Sinfonia n.º 9 (Beethoven)]]
[[ro:Simfonia a 9-a (Beethoven)]]
[[ru:Симфония № 9 (Бетховен)]]
[[simple:Symphony No. 9 (Beethoven)]]
[[sl:Simfonija št. 9 (Beethoven)]]
[[sr:Симфонија бр. 9 (Бетовен)]]
[[sv:Symfoni nr 9 (Beethoven)]]
[[tr:9. senfoni]]
[[uk:Симфонія №9 (Бетховен)]]
[[vi:Giao hưởng số 9 (Beethoven)]]
[[zh:第九號交響曲 (貝多芬)]]

Posljednja izmjena od 3. srpnja 2021. u 17:50

Simfonija br. 9 u d-molu, op. 125 posljednja je Beethovenova simfonija, koju je stvarao skoro 10 godina. Već na praizvedbi 1824. godine, kojom je i sam skladatelj dirigirao, publika je oduševljeno prihvatila to djelo.

Stranica iz IX. simfonije

Kako bi što snažnije opisao radost pobjede, Beethoven je prvi puta u simfoniju uveo ljudski glas. U završnom, IV. stavku simfonije, četvero solista i zbor pjevaju Odu radosti, za koju je riječi napisao Friedrich Schiller. U devetu simfoniju (slično još samo kod pete simfonije) utkana je temeljna misao Beethovenova revolucionarna duha, sloboda i jednakost.

Oda radosti danas je službena himna Europske unije.

Tijekom skoro 200 godina mijenjala su se mišljenja o toj simfoniji. Neki su bili potpuno protiv vokalno-instrumentalne simfonije jer su smatrali da se tako gubio smisao simfonije kao djela. Giuseppe Verdi je za IV. stavak simfonije rekao da je "loše sastavljen", a kritičar Louis Spohr "da Beethoven uopće nema ukusa o dobrom dijelu. 4. stavak monstruzan je i bez ukusa, uporaba teksta Ode radosti je trivijalna, a glazba uz nju je vulgarna". Wagner je rekao da je "vrhunac glazbe", a Karajan "da nitko nije skladao bolju simfoniju".

Važne snimke

[uredi | uredi kôd]
Nedovršeni članak Simfonija br. 9 (Beethoven) koji govori o glazbi treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.