Märts 2004
Ilme
Märts 2004, sündmuste kroonika
- Venemaa president Vladimir Putin nimetas peaministri kandidaadiks Mihhail Fradkovi, suursaadiku Euroopa Liidu juures.
- Haiti endine president Jean-Bertrand Aristide, saabus Kesk-Aafrika Vabariigi pealinna Banguisse. Kesk-Aafrika Vabariik andis talle ajutise varjupaiga. Haitisse saabus uusi USA sõdureid ning Prantsuse sõdureid, kes kuuluvad ÜRO rahutagamisjõudude koosseisu. Mässulised sisenesid pealinna Port-au-Prince'i.
- Iraagi poliitikud saavutasid kokkuleppe Iraagi uue konstitutsiooni teksti kohta.
- Eesti rahandusminister Taavi Veskimägi nimetas Aivar Rehe Maksu- ja Tolliameti peadirektori ametikohale.
- NASA teatas, et marsikulguri Opportunity maandumiskohas on kunagi olnud vedelat vett.
- Bagdadis ja Karbalā' 's olid šiiitide usupüha ajal pühakodades plahvatused, milles hukkus üle 180 inimese.
- Raketilt Ariane 5 lennutati kosmosesse Euroopa Kosmoseagentuuri kosmoseaparaat Rosetta, mis suundus uurima komeeti 67P/Tšurjumov-Gerassimenko.
- Haiti mässuliste juht Guy Philippe kuulutas end riigi sõjaväeliseks juhiks ning lubas, et mässuliste väed panevad relvad maha. Samuti lubas ta arreteerida peaministri Yvon Neptune'i, keda süüdistatakse korruptsioonis. Mässulised hakkasid pealinna Port-au-Prince'i tänavatel patrullima.
- John Kerry kindlustas enda saamise Demokraatliku Partei kandidaadiks USA 2004. aasta presidendivalimistel.
- Harvardi Ülikooli teadlased teatasid, et annavad teadlastele vaba juurdepääsu 17 inimloote tüvirakutüvele, mille loomist USA föderaalvalitsus ei ole finantseerinud. See võimaldab mööda minna president George W. Bushi 2001. aasta piirangutest tüvirakkude uurimisele.
- Serbia parlament kinnitas uue valitsuse, mida juhib Vojislav Kostunica.
- Horst Köhler astus tagasi IMF juhi kohalt, sest ta on nimetatud Saksamaa presidendi kandidaadiks.
- Malaisia peaminister saatis laiali riigi parlamendi ning osariikide saadikutekogud, välja arvatud Sarawaki oma. Konstitutsiooni järgi tuleb 60 päeva jooksul korraldada uued valimised.
- Venemaa Riigiduuma kinnitas ametisse uue peaministri Mihhail Fradkovi.
- Eestis esilinastus film "Täna öösel me ei maga".
- Kreeka parlamendivalimistel võitis partei Uus demokraatia, mida juhib Kóstas Karamanlís.
- USA merejalaväelased tapsid Haiti püssimehe Port-au-Prince'i presidendipalee ees.
- Iraagi valitsev nõukogu kiitis uue konstitutsiooni ühehäälselt heaks.
- Läti Seim kinnitas ametisse vähemusvalitsuse eesotsas Indulis Emsisega.
- Venemaa president Vladimir Putin nimetas uueks välisministriks Sergei Lavrovi.
- Seitsmest eri elualade väljapaistvast haitilasest koosnev "tarkade nõukogu", mida toetab USA, valis Yvon Neptune'i asemel ajutiseks peaministriks endise välisministri 1988 ja ÜRO ametniku Gérard Latortue.
- President Boniface Alexandre nimetas Gérard Latortue ajutiseks peaministriks.
- Eesti Riigikogu kiitis heaks Eesti ühinemise NATO-ga, ratifitseerides Põhja-Atlandi lepingu.
- Madridis plahvatas kell 7.35 kohaliku aja järgi kolmes raudteejaamas peaaegu üheaegselt 10 lõhkekeha. Hukkus vähemalt 190 ja vigastada sai üle 1240 inimese.
- Madridi politsei leidis videolindi, milles terrorirühmitus al-Qaida võtab endale vastutuse 11. märtsil Madridis toimunud terrorirünnaku eest.
- Venemaal toimusid presidendivalimised. Vladimir Putin valiti tagasi üle 70% häältega.
- Hispaanias toimusid parlamendivalimised. Võitis Hispaania Sotsialistlik Töölispartei üle 43 protsendiga häältest.
- Gruusia presidenti Mihhail Saakašvilit ei lastud sisse Adžaariasse, kuhu ta tahtis minna parlamendivalimiste kampaania raames valijatega kohtuma. Saakašvili esitas hilisõhtul Adžaaria liidrile Aslan Abašidzele ööpäevase ultimaatumi, milles nõudis Adžaarias loodud relvastatud formeeringute desarmeerimist, täielikku liikumisvabadust Gruusia ametiisikutele ning valimiskampaania läbiviimise võimaldamist.
- Hiina rahvakongress kiitis heaks põhiseaduse paranduse, millega kuulutati kaitstuks seaduslikult hangitud eraomand.
- Moskvas põles maha näitusehoone Maneež. Kaks tuletõrjujat sai surma. Püsti jäid bareljeefidega seinad.
- Iisraelis Ashdodi linnas sai enesetapupommide plahvatuses surma 10 inimest.
- Eesti autorallisõitja Markko Märtin võitis ralli maailmameistrivõistluste osavõistluse Mehhiko ralli ning tõusis üldarvestuses jagama liidrikohta Sébastien Loebiga.
- Astronoomid teatasid, et on avastatud seni teadaolevatest kaugeim Päikese ümber tiirlev taevakeha Sedna.
- Haiti kutsus tagasi oma suursaadiku Jamaicalt, kus endine president Jean-Bertrand Aristide on "isiklikul külaskäigul".
- Ühes Arhangelski elumajas toimus plahvatus, milles hukkus 32 inimest.
- Kosovos oli leitud Ibari jõest kahe poisi surnukehad, ja kolmas oli veel kadunud. Serblased olevat nad koertega vette ajanud, kuid UNMIK-i ametnikud eitasid seda. See tekitas rahutused Kosovska Mitrovicas, mis hiljem levisid kogu Kosovole. Päeva lõpuks oli serblaste ja albaanlaste vahelistes kokkupõrgetes surma saanud vähemalt kümme inimest ja haavata sadu inimesi. Mujal Kosovos ründasid albaanlased Kosovo serblaste enklaavide serblasi ning UNMIK-i mahajäetud kontorihooneid. Belgradis olid meeleavaldused vägivalla vastu. Belgradis ja Nišis süüdati mošee.
- Iraagis Bagdadi kesklinnas Mount Lebanoni hotelli juures oli õhtul võimas autopommi plahvatus, mis purustas hotelli ja lähedalasuvaid elumaju. Hukkus vähemalt 27 inimest, vähemalt 45 sai vigastada.
- Bahreinis avati esimene Vormel 1 ringrada Lähis-Idas (Bahreini Grand Prix).
- Eesti saatis spioneerimise eest välja kaks Venemaa diplomaati.
- Kosovo rahutused: Pärast etnilisi rahutusi Kosovos, milles kahe päeva jooksul oli tapetud vähemalt 31 inimest, teatas NATO Kosovo rahuvalvejõudude tugevdamisest. Albaanlased süütasid veel serbia õigeusu kirikuid ning Kosovo serblaste enklaavides ja nende ümbruses jätkus vägivald. Venemaa ning Serbia ja Montenegro taotlesid ÜRO Julgeolekunõukogul kiiret kokkukutsumist. UNMIK-i ametnikud püüdsid korda taastada ning süüdistasid rahutustes mõlema poole rahvuslastest ekstremiste. Üle Serbia toimusid rahumeelsed demonstratsioonid.
- Maa-lähedane asteroid 2004 FH möödus kell 22.08 maailmaaja järgi 43 000 km kauguselt Maa pinnast. See oli lähim teadaolev asteroidi möödumine Maast.
- Esilinastus Eesti film "Sigade revolutsioon".
- Taiwani presidenti Chen Shui-biani ja asepresidenti Annette Lud tulistati presidendivalimiste kampaania käigus Tainanis. Üks kuul tabas Lu jalga ning seejärel Cheni kõhtu. Nad sõitsid presidendi autokolonnis. Nad viidi haiglasse ning lasti pärast esmaabi välja.
- Umbes kell 2 öösel põrkasid Soomes Äänekoski lähedal jäisel teel kokku buss ning paberirulle vedav veoauto. Vähemalt 24 inimest sai surma ja 15 haavata.
- Taiwani presidendivalimiste võitjaks kuulutati ametis olev president Chen Shui-bian, kelle edu Lien Chani ees oli 30 000 häält, mis moodustas kokku antud 13 000 000 häälest 0,25%. Lien nimetas tulemust ebaausaks ja nõudis selle tühistamist. Taiwani ja Hiina suhteid puudutav referendum tunnistati vähese hääletusaktiivsuse tõttu kehtetuks.
- Hollandi endine kuninganna Juliana suri 94-aastasena.
- El Salvadoris toimusid presidendivalimised. Need võitis Tony Saca Natsionalistlikust Vabariiklikust Alliansist 60% häältega.
- Malaisias toimusid parlamendivalimised.
- Taiwani presidendivalimised: Ülemkohus käskis kõik hääletuskastid pitseerida, et tõendusmaterjal säiliks. Häälte veelkordseks ülelugemiseks korraldust ei antud. Üle riigi toimus protestimeeleavaldusi.
- Iisrael tappis Gaza tsoonis rühmituse Hamas vaimuliku juhi šeik Ahmed Yassini ning sulges Läänekalda ja Gaza tsooni. Selle tapmise mõistsid hukka muuhulgas ÜRO peasekretär Kofi Annan ning Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa valitsus.
- Taiwani presidendivalimised: ametis oleva presidendi Demokraatlik Progressiivne Partei esitas parlamendile seaduseelnõu, mis võimaldaks häälte kohest uuesti ülelugemist presidendikandidaat Lien Chani nõudmisel, kuid enamuskoalitsioon saatis selle tagasi, öeldes, et president võib selle asemel välja anda seadluse.
- Mijailo Mijailović mõisteti eluks ajaks vangi Rootsi välisministri Anna Lindhi mõrvamise eest 10. septembril 2003.
- Eesti Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimeheks valiti Vilja Savisaar, kes sai 14 häält Sven Mikseri 11 hääle vastu.
- 2004. aasta Abeli auhinna matemaatikas said Michael Francis Atiyah ja Isadore Singer Atiyah-Singeri indeksiteoreemi eest.
- Alain Robbe-Grillet valiti Prantsuse Akadeemiasse.
- Riiklik valimiskomisjon kinnitas Chen Shui-biani võitu Taiwani presidendivalimistel.
- Kongo DV-s oli riigipöördekatse.