Mine sisu juurde

Hasanpaşa gaasitehas

Allikas: Vikipeedia
Hasanpaşa gaasitehas
Hasanpaşa Gazhanesi
Koordinaadid 40° 59′ 51″ N, 29° 2′ 36″ E
Projekt ja ehitus
Arhitekt Guglielmo Semprini

Hasanpaşa gaasitehas (türgi keeles Hasanpaşa Gazhanesi; ka Kadıköy gaasitehas (türgi keeles Kadıköy Gazhanesi) või Kurbağalıdere gaasitehas (türgi keeles Kurbağalıdere Gazhanesi); tänapäeval tuntud kui Muuseumi Gaasitehas (türgi keeles Müze Gazhane) oli gaasitehas koksigaasi tootmiseks Hasanpaşa asumis Kadıköy linnaosas İstanbulis Türgis. 1892. aastal ehitatud tehas kujundati 2021. aastal ümber kunsti- ja kultuurikeskuseks ning tehnikamuuseumiks.

Hasanpaşa gaasitehase kivisöekoksist gaasi uttev ahi.
Foto: 28. september 2021

Tehas ehitati 1892. aastal, et rahuldada gaasi ja elektrienergia vajadust İstanbuli Anatoolia osas. Sel ajal oli see üks neljast İstanbuli gaasitehasest, teised asusid Dolmabahçes, Yedikules ja Kuzguncukis. İstanbuli Anatoolia poole tänavavalgustus põhines alates 1860. aastatest Kuzguncuki gaasitehase gaasil. Kuna sellest ei piisanud, kavandati rajada uus gaasitehas. Arhitekt-töövõtja Guglielmo Semprini alustas gaasitehase ehitamist 1. augustil 1891. Tehas võeti kasutusele 1892. aastal. Algne nimi oli Kurbağalıdere gaasitehas või Kadıköy gaasitehas, kuid hiljem hakati seda asukoha tõttu hiljem nimetama Hasanpaşa gaasitehaseks.

Gaasitehas töötas pidevalt kuni Esimese maailmasõjani. Selle tootmine katkes aeg-ajalt sõja ajal ja ka pärast seda. Kivisöepuuduse ajal põletati oliivipuitu, et vältida gaasivarustuse katkemist.

1990. aastate algul tõrjus maagaas turult välja tööstusliku uttegaasi ning tehas suleti 1993. aastal. Pärast sulgemist kasutati tehase ala ladudena, garaažidena, prügimäena ja söehoidlana. 1994. aastal otsustati lammutada järgijäänud ehitised.

Kohalike elanike vastuseisu ja vabaühenduste toetuse tulemusel õnnestus lammutamist vältida. Gaasitehas kuulutati mälestiseks. Mittetulundusühing "Gazhane Çevre Gönüllüleri" ("Gaasitehase keskkonnavabatahtlikud") hakkas organiseeruma 1996. aastal ja 1998. aastal sai sellest ametlik ühing. Vabatahtlikud taotlesid endise gaasitehase muutmist kultuurikeskuseks. Kuni 2009. aastani peeti kohapeal kaheksa festivali, kus toimus näitusi, kontserte, tantsu- ja teatrietendusi.

İstanbuli Tehnikaülikool koostas aastatel 1998–2001 rekonstrueerimisprojekti. Tööd algasid 7. märtsil 2014 ja lõppesid 2021. aastal.

Hoone avati İstanbuli uue kultuuri- ja kunstikeskusena 9. juulil 2021 "Müze Gazhane" ("Muuseumi gaasitehas") nime all. Tegu on teadus- ja tehnikamuuseumiga. Muuseumi pindala on 30 000 m2. Seal on umbes 10 000 raamatuga raamatukogu, kaks teatrisaali, millest ühes on 300 ja teises 130 istekohta, kohvik, restoran ja muud.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]