Gruberi geneetikaauhind
Ilme
See artikkel ootab keeletoimetamist. (Juuni 2023) |
Gruberi geneetikaauhind on Peter ja Patricia Gruberi sihtasutuse poolt välja antav Gruberi auhind geneetika valdkonnas.
2001. aastal asutatud Gruberi geneetikaauhinnaga kaasneb 500 000-dollariline auhinnaraha. Iga laureaat saab ka kuldse nimelise laureaadimedali ja tunnustusteksti.
Laureaadid
[muuda | muuda lähteteksti]- 2001 – Rudolf Jaenisch, molekulaarbioloog ja geneetik, transgeneetika rajajaid. Lõi 1974. aastal esimese geneetiliselt muundatud looma.
- 2002 – H. Robert Horvitz, geneetik, kasutanud katseloomana varbussi (C. elegans), määratles ja uuris võtmegeene, mis kontrollivad rakusurma. Nobeli auhinna laureaat (2002)
- 2003 – David Botstein, geneetik, koos kolleegidega, sealhulgas Ronald W. Davisega, arendanud biotehnoloogilisi meetodeid.
- 2004 – Mary Claire King, geneetik, kes avastas, et teatud variatsioonid BRCA1 geenis võivad suurendada rinnavähi tekke riski. Uurinud ka geeni BRCA2 ja kurtuse geneetilisi põhjuseid. King tõestas paarkümmend aastat enne massilisi genoomide sekveneerimisi, et geneetiliselt on inimesed ja šimpansid 99% ulatuses identsed (1975)[1].
- 2005 – Robert Hugh Waterston, geneetik, kes koos John Sulstoniga kaardistas ja seejärel sekveneeris esimese hulkrakse organismina varbussi (C. elegans).[2]
- 2006 – Elizabeth Blackburn, molekulaarbioloog ja tsütogeneetik, telomeeride avastajaid, Nobeli auhinna laureaat (2009).
- 2007 – Maynard Olson, geneetik – "panuse eest genoomikasse".
- 2008 – Allan C. Spradling, embrüoloog ja geneetik – "tööde eest puuviljakärbse (Drosophila) genoomikas."
- 2009 – Janet Rowley, geneetik, kes esimese teadlasena identifitseeris kromosomaalse translokatsiooni leukeemia ja teiste kasvajate põhjustajana.
- 2010 – Gerald Fink, juhtivaid geneetikuid pärmigeneetika alal.
- 2011 – Ronald W. Davis, geneetik, juhtivaid biotehnoloogiliste meetodite väljatöötajaid.
- 2012 – Douglas C. Wallace, geneetik ja evolutsioonibioloog, juurutas metoodikasse inimese mitokondriaalse DNA kasutamise molekulaarse markerina.
- 2013 – Svante Pääbo, paleogeneetik, molekulaarse paleontoloogia rajajaid. Teinud teedrajavaid uurimistöid evolutsioonilises geneetikas.
- 2014 – Victor Ambros (arengubioloog), David Baulcombe (botaanik ja geneetik) ja Gary Ruvkun (molekulaarbioloog ja geneetik), teinud pioneerlikke uurimusi mikro-RNA ja väikese interfereeruva RNA kohta.
- 2015 – Emmanuelle Charpentier, Helmholtzi nakkusuuringute keskus ja Jennifer Doudna, California Ülikool, Berkeley
- 2016 – Michael Grunstein, California Ülikool, Los Angeles (UCLA) ja C. David Allis, Rockefeller Foundation
- 2017 – Stephen Elledge, geneetik, Harvardi Meditsiinikool
- 2018 – Joanne Chory, taimebioloog ja geneetik, ning Elliot Meyerowitz, bioloog
Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ Background on the award of the 2013 Paul Ehrlich and Ludwig Darmstaedter Prize to Professor Dr. Mary-Claire King uni-frankfurt.de
- ↑ Robert Hugh Waterston Gruber Foundation
Välislingid
[muuda | muuda lähteteksti]- Search All Gruber Prize Laureates By Year Gruber Foundation (inglise keeles)