Asukoha meetod
Asukoha meetod, kujundlikult ka mälupalee ja teekonna meetod (inglise keeles method of loci), on efektiivne mnemoonika, kus mälusoorituse parandamiseks organiseeritakse info seda mõttes ette kujutades. Mõttes kujutletakse end olevat mõnes paigas või teekonnal, mida hästi tuntakse. Meeldejäetavad sõnad või mõtted tehakse mõttes piltideks ja asetatakse selle teekonna järjestikustesse silmapaistvamatesse kohtadesse.
- Näide: Kui peaks meelde jätma näiteks kõne võtmesõnad (palee, teekond, lill, auto), siis võib kujutleda teekonda kodust kooli või tööle ja esimesele erilisemale teelõigule kujutleda paleed, järgmisele rändurit (üks võimalik teekonna sümbol) alustamas teekonda, järgmisele lille jne.
Suur osa mäluspordi harrastajatest kasutab seda võtet[1]. Kümnest edukast mälu maailmameistrivõistlustel osalejast, kes on keskmiselt üle 11 aasta mnemovõtteid kasutanud, kasutas üheksa ka ühes aju diagnostika uuringus asukoha meetodit. Neuroteadlased leidsid, et nende suurepärase mälusooritusega inimeste aju ei erine oluliselt mäluspordiga mittetegelejate ajust.[2]
Rakendusi
[muuda | muuda lähteteksti]- Teekonna meetod sobib hästi näiteks võõrkeelsete sõnade soo meelespidamiseks. Kõik naissoost sõnad võib asetada paremale poole teed, meessoost sõnad vasakule.
Vaata ka
[muuda | muuda lähteteksti]Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ Joshua Foer. Moonwalking with Einstein, New York: Penguin Press, 2011.
- ↑ Maguire, E.A.; Valentine, E.R.; Wilding, J.M.; Kapur, N. (16.12.2002). "Routes to remembering: the brains behind superior memory". Nature Neuroscience. 6 (1): 90–95. DOI:http://doi.org/10.1038/nn988.
{{cite journal}}
: kontrolli parameetri|doi=
väärtust (juhend); parameeter|access-date=
nõuab parameetrit|url=
(juhend); välislink kohas
(juhend)|doi=