Disain
See artikkel ootab keeletoimetamist. |
Disain (itaalia keeles disegno 'joonis, kavand, mudel'), kujustus ehk tootekujunduskunst tähendab esemete, teenuste, lahenduste kasutatavuse ja vormi kujundamist või valmistamist. Samuti kahemõõtmelisi graafilisi lahendusi, kasutajaliideste ja kaubamärkide kujundamist ja teostust nimetatakse disainiks. Disain on plaan, konventsioon objekti loomiseks, süsteem või mõõdetav inimloodud interaktsioon (arhitektuurijoonised, insenerijoonised, äriprotsessid, elektroonikaskeemid jne). Disainil on erinevates valdkondades erinevaid kõrvaltähendusi (vt disainivaldkondi allpool). Mõnel juhul loetakse disainiks disainerliku lähenemise kasutamist objekti otsesel loomisel (nagu näiteks keraamikas, inseneritöös, juhtimises, kodeerimises ja graafilises disainis)
Disain on kunst luua ja arendada tooteid, teenuseid ja lahendusi, mis on senistest lihtsamad, huvitavamad, turvalisemad, loodussäästlikumad, parema väljanägemise või suurema kasutusmugavusega.
Disainialal töötavat inimest nimetatakse disaineriks.
Disain väljendub kõige tuntavamalt igapäevastes füüsilistes esemetes: asjades, riietes, autodes, ka toidus ja tarbeesemetes, aga see on ainult väike, väljapaistev osa disaini potentsiaalist ja võimest meie ümbritsevat keskkonda paremaks, ilusamaks ja mugavamaks muutmisel. Disain on ka teadlik ja läbipaistev, protsess, mille abil defineeritakse ja leitakse probleemidele lahendusi, väljendugu need siis toodete, teenuste, keskkondade, suhtluste või protsesside näol.
Disaintoodete üks oluline omadus on nende kasutatavus ja otstarve – kui käärid ei lõika, siis pole nad hästi disainitud ja neist pole lihtsalt kasu. Teiste toodete puhul on jällegi olulisem nende visuaalne vorm. Disaineri ülesanne ongi tuvastada, milliseid jooni tuleb konkreetse objekti puhul välja tuua – ehk leida probleem ja lahendada see võimalikult looval, innovatiivsemal, kasutajasõbralikumal ja efektiivsemal moel. Hea disain seob ideed turgudega, vormides neist praktilised ja atraktiivsed lahendused klientidele ja kasutajatele.
Mida rohkem oskame disainereid kaasata probleemide lahendamisse, seda toimivamaks, mõistlikumaks, lihtsamini kasutatavaks muutub meid ümbritsev keskkond ja terve meie elu. [1]
Disainivaldkonnad
[muuda | muuda lähteteksti]Graafiline disain
[muuda | muuda lähteteksti]- Pikemalt artiklis Graafiline disain
Moedisain
[muuda | muuda lähteteksti]- Pikemalt artiklis Moedisain
Tarkvara disain
[muuda | muuda lähteteksti]- Pikemalt artiklis Tarkvara disain
Tootedisain
[muuda | muuda lähteteksti]- Pikemalt artiklis Tootedisain
Tööstusdisain
[muuda | muuda lähteteksti]- Pikemalt artiklis Tööstusdisain
Veebidisain
[muuda | muuda lähteteksti]- Pikemalt artiklis Veebidisain
Eesti disain
[muuda | muuda lähteteksti]- Pikemalt artiklis Eesti disain
Disainiauhind BRUNO
[muuda | muuda lähteteksti]Iga kahe aasta järel annab Eesti Disainerite Liit välja disainiauhinda BRUNO. Esimesed seesugused auhinnad jagati laiali 2006. aastal, kui tootedisaini kategoorias pälvis auhinna Martin Pärn oma büroomööbli seeriaga "Krog" ning parimaks disainiprojektiks tunnistati isehelenduva vaiba "Jaaniuss" tooteprototüüp, mille autor oli Annike Laigo.[2]
Alates 2008. aastast antakse Eesti disainiauhinda välja kolmes kategoorias: parim tootedisain, parim disainiprojekt ja eeskujulik design management.[3]
Disainiaasta
[muuda | muuda lähteteksti]- Pikemalt artiklis Disainiaasta
14. septembril 2006 kuulutati välja Eesti esimene disainiaasta (kuulutati lõppenuks 6. novembril 2007), et tähistada 40 aasta möödumist disainihariduse andmise algusest, tähtsustada disaini ettevõtjate silmis ning tutvustada antud tegevusala laiemale üldsusele.
Disainiaasta raames korraldati seminare ABCDisain, linnaruuminäitusi "Disain on kõikjal", rändnäitust "Disain tuleb külla" ja 32 disaini töötuba lastele ja noortele üle Eesti, koostati Tallinna disainikaart, pandi kokku disaini tutvustavaid lõike ETV saatesarja "OP!", viidi läbi "Elu paremaks muutmise konkurss" ning ulatuslik meediakampaania, mille käigus avaldati disainiteemalisi trükiseid ja artikleid, esineti raadios ja televisioonis.[4]
Disainiaasta projekt pälvis oma tegevuse ajal Eesti Suhtekorraldajate Liidu poolt väljaantava Suhtekorraldusteo auhinna (2006. aasta). Samuti tunnustas ettevõtmist ja selle teostajaid Eesti Kultuurkapital ning Tallinna linn ja Eesti Kunstiakadeemia valis selle oma parimaks projektiks aastal 2006.
SÄSI
[muuda | muuda lähteteksti]Alates 2005. aastast antakse välja Eesti Noore Disaineri auhinda, mis kannab nime SÄSI. Konkursi eesmärk on "Eesti tootedisaini järelkasvu kindlustamine, noorte disainerite loova ja iseseisva tegutsemise toetamine ja julgustamine, disainiteadvuse süvendamine ja valdkonna laiendamine ning uute loojate toomine meedia, avalikkuse ja eelkõige ettevõtluse huviorbiiti".[5] Konkurssi korraldab mittetulundusühing Sina, Mina ja Keegi ning auhindade väljaandmise korraldab läbi Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakond.
Vaata ka
[muuda | muuda lähteteksti]- arhitektuur
- CAD
- disaini audit
- Eesti Disainikeskus
- Eesti disainerite loend
- Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum
- kasutajaliidese disain
- keskkonnadisain
- koosdisainimine
- sisekujundus
- strateegiline disain
- teenusedisain
- tekstiilidisain
Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ Eesti Disainikeskus: Mis on disain?[alaline kõdulink]
- ↑ "I Eesti Disainiauhind BRUNO". Originaali arhiivikoopia seisuga 26. oktoober 2008. Vaadatud 26. juulil 2008.
- ↑ "II Eesti Disainiauhind BRUNO". Originaali arhiivikoopia seisuga 7. märts 2016. Vaadatud 26. juulil 2008.
- ↑ "Disainiaasta tegemistest". Originaali arhiivikoopia seisuga 13. märts 2008. Vaadatud 26. juulil 2008.
- ↑ "SÄSI. Konkursi tutvustus". Originaali arhiivikoopia seisuga 11. juuni 2008. Vaadatud 26. juulil 2008.
Välislingid
[muuda | muuda lähteteksti]Pildid, videod ja helifailid Commonsis: Disain |
Tsitaadid Vikitsitaatides: Disain |