Výhybna
Výhybna je místo na kolejové dráze umožňující křižování (tj. vyhýbání) a předjíždění vlaků.
Na pozemních komunikacích se rozumí výhybnou rozšířené místo úzké komunikace, kde se mohou vyhnout protijedoucí vozidla.
Železnice
[editovat | editovat zdroj]Na železniční dráze se jako výhybna označuje taková dopravna pouze tehdy, není-li zároveň železniční stanicí. Má jednu nebo dvě předjízdné koleje, ve výjimečných případech i více. Na dvoukolejné trati je doplněna kolejovými spojkami. Na rozdíl od železniční stanice nemá vybavení pro odbavování cestujících, zavazadel a případně nákladů. Její význam je ryze dopravní.
Vložky pro letmé křižování
[editovat | editovat zdroj]Zvláštním druhem výhyben na železnici jsou tzv. dvoukolejné vložky pro letmé křižování. Jedná se o výhybny, které se zřizují na jednokolejných tratích a jejich délka je taková, že umožňuje křižování dvou vlaků bez toho, aby musel kterýkoliv z vlaků zastavit či zpomalit.
Tramvajové dráhy
[editovat | editovat zdroj]V tramvajové dopravě se za výhybnu považuje i dvojkolejná zastávka na jednokolejné trati, dokonce zpravidla bývá v místě výhybny pár zastávek. Výhybna bývá buď ostrovní (tramvaje projíždějí po levé koleji, oba směry mají společný nástupní ostrůvek) nebo s bočními nástupišti (tramvaje projíždějí po pravé koleji).
-
Pravosměrná výhybna v zastávce Nová Ruda na tramvajové trati Liberec – Jablonec.
-
Ostrovní výhybna v zastávce Liberec, lékárna na tramvajové trati Liberec – Jablonec.
Pozemní lanovky
[editovat | editovat zdroj]Na jednokolejných pozemních lanovkách se užívá výhybna s Abtovými výhybkami. Každý z vozů má na výhybně svou kolej a té se drží při cestě tam i zpět.
Pozemní komunikace
[editovat | editovat zdroj]Výhybny se zřizují obvykle na obousměrných jednopruhových komunikacích. Rozměr výhybny je dán rozměry největšího předpokládaného vozidla. Výhybny by měly být umístěny po 100-200 metrech a měla by být zajištěna viditelnost k následující výhybně.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu výhybna na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo výhybna ve Wikislovníku