Přeskočit na obsah

Spalony Dwór

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Spalony Dwór
Zbytky po Spáleném Dvoře (2020)
Zbytky po Spáleném Dvoře (2020)
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoSEČ/SELČ
StátPolskoPolsko Polsko
VojvodstvíOpolské
OkresPrudník
GminaPrudník
Spalony Dwór
Spalony Dwór
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel0
Správa
PSČ48-200
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Spalony Dwór (německy Donnersmarck, Ottermühle, česky Spálený Dvůr) je zaniklá vesnice[1] v jižním Polsku, v Opolském vojvodství, v okrese Prudník, ve gmině Prudník.

Ves ležela v Opavské pahorkatině u úpatí Zlatohorské vrchoviny.

Anna a Marie z Metychu v roce 1829 prodaly své zadlužené panství manželce generála von Colomba, včetně zboží v Louce Prudnické, Nemyslovicích, Spáleném Dvoře a Chotimi.[2] O rok později Colomba prodala Louku Prudnickou se statky v Nemyslovicích, Chocimi a Spáleném Dvoře Johannu Karlovi von Siedlnitzkému nositele Odřivouského erbu. Pod vedením Johanna Karla statek přinášel značný příjem. Kvůli vzpourám rolníků v Louce Prudnické v souvislosti s revolučním rokem 1848 se Johann Karel uchýlil na několik dní na Spálený Dvůr. Když se vrátil na svůj zámek v Louce Prudnické provedl reformy týkající se zrušení nevolnictví a pronájmu rolníkům.[2]

V lednu 1945 bylo německými nacisty zavražděno 57 evakuovaných vězňů koncentračních táborů. Po skončení druhé světové války byli němečtí obyvatelé dolní části Niemysłovic přesunuti na Spálený Dvůr. Zůstali tam až do přesídlení na západ v říjnu 1945.[3]

Po druhé světové válce se území stalo součástí Polska.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Spalony Dwór na polské Wikipedii.

  1. Tygodnik Prudnicki - Artykuły Tygodnika. tygodnikprudnicki.pl [online]. [cit. 2020-12-13]. Dostupné online. 
  2. a b NIEMYSŁOWICE W XVII I XVIII WIEKU | Sołectwo Niemysłowice. www.niemyslowice.info [online]. [cit. 2020-12-13]. Dostupné online. 
  3. NIEMYSŁOWICE W OKRESIE II WOJNY ŚWIATOWEJ | Sołectwo Niemysłowice. www.niemyslowice.info [online]. [cit. 2021-07-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]