Přeskočit na obsah

Portál:Star Trek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Star Trek
portál
Diskuze portálu
Star Trek projekt
Diskuze projektu
Vítejte na portálu o Star Treku, seriálu s více než 58letou historií, na který navazují filmy, knihy, videohry a další… upravit
px
Článek upravit
Star Trek (v angličtině doslova „Hvězdné putování“, ale nepřekládá se) je jeden z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších televizních sci-fi seriálů, na který navazují také filmy, knihy a počítačové hry. Prostředí Star Treku vytvořil scenárista a producent Gene Roddenberry.

První startrekovský seriál, označovaný nyní pro rozlišení jako The Original Series (doslovně Původní série) vznikl roku 1966 a čítal 3 sezóny. Představil divákům kapitána Jamese Kirka s jeho posádkou, kterak prozkoumávají vesmír na palubě hvězdné lodi USS Enterprise. Jejich příběhy pokračovaly v animovaném seriálu a šesti celovečerních filmech. Dále byly postupně natočeny další tři hrané seriály, Star Trek: Nová generace, Star Trek: Stanice Deep Space Nine a Star Trek: Vesmírná loď Voyager, které byly zasazeny do období přibližně 100 let po událostech z původního seriálu. Z Nové generace vycházejí i další čtyři celovečerní filmy. Poslední seriál s názvem Star Trek: Enterprise má naopak děj situovaný do období 100 let před prvním seriálem. Nejnovější „restart“ univerza, jedenáctý film nazvaný prostě Star Trek, vytváří alternativní časovou linii s posádkou kapitána Kirka.

Star Trek se stal pojmem, který získal mnoho ocenění, jmenovitě 31 cen Emmy, několik cen BAFTA, ale především dal vzniknout široké základně fanoušků, označované jako trekkies, mezi které se počítá např. Bill Gates, Arnold Schwarzenegger nebo Whoopi Goldbergová.

Citát upravit
Funguji v rámci stanovených parametrů.
— Dat v odpovědi na otázku „Jak se máš?“
px
Zajímavosti upravit
Věděli jste, že…
px
Obrázek upravit
Kapitánova kajuta na palubě hvězdné lodi USS Enterprise-D, kterou obýval kapitán Jean-Luc Picard. Na obrázku je vidět i kapitánova uniforma nebo pracovní stůl s osobním terminálem.
Kapitánova kajuta na palubě hvězdné lodi USS Enterprise-D, kterou obýval kapitán Jean-Luc Picard. Na obrázku je vidět i kapitánova uniforma nebo pracovní stůl s osobním terminálem.
px
Články upravit
Star Trek

Seriály

Star Trek (díly/postavy) ~ Star Trek (animovaný seriál) (díly) ~ Nová generace (díly/postavy) ~ Stanice Deep Space Nine (díly/postavy) ~ Vesmírná loď Voyager (díly/postavy) ~ Enterprise (díly/postavy) ~ Discovery (díly) ~ Short Treks ~ Picard (díly) ~ Lower Decks (díly) ~ Fenomén ~ Podivné nové světy (díly)

Filmy
Film ~ Khanův hněv ~ Pátrání po Spockovi ~ Cesta domů ~ Nejzazší hranice ~ Neobjevená země ~ Generace ~ První kontakt ~ Vzpoura ~ Nemesis ~ Star Trek ~ Do temnoty ~ Do neznáma

Knihy
celkový přehled
knižní série: Star Trek (TOS) ~ Nová generace ~ Deep Space Nine ~ Voyager ~ Enterprise ~ Corps of Engineers

Rasy
Bajorané ~ Borgové ~ Cardassiané ~ Ferengové ~ Klingoni ~ Lidé ~ Q ~ Romulani ~ Vulkánci

Civilizace
Spojená federace planet ~ Borg ~ Dominion ~ Klingonská říše ~ Romulanské impérium

Planety
Země ~ Qo'noS ~ Rémus ~ Rigel VII ~ Romulus ~ Vulkán

Plavidla
Spojené Země ~ Spojené federace planet (raketoplán/třídy Ambassador, Defiant, Galaxy, Intrepid, Nebula) ~ Borgů ~ Dominionu ~ Klingonské říše ~ Romulanského impéria

Technologie
transportér ~ zbraně ~ štíty ~ replikátor ~ maskovací zařízení ~ impulsní pohon ~ warp pohon ~ simulátor

Oceněné články upravit
px
26. prosinec ve Star Treku upravit
px
Čekající práce upravit

Články k vytvoření

[editovat zdroj]

Následující články je potřeba založit. Věříte-li si na kterékoliv heslo níže, neváhejte a klikněte na červený odkaz.
Spojená Země ~ Cardassijská unie ~ podpora života

px
Informace upravit
  • Portál založila v listopadu 2006 kolegyně Rinu.
  • V listopadu 2009 zde evidujeme 170 hesel, které se jej týkají.
  • K 1. červnu 2011 je zde 404 startrekových hesel, plus desítky navazujících – třeba o hercích.
  • Dne 1. ledna 2012 bylo evidováno 461 článků týkajících se přímo Star Treku.

Šablonky

[editovat zdroj]
  • Bude-li se Vám zdát některý z článků nekompletní, vložte na konec stránky šablonu pahýlu kódem {{Pahýl}}
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Star Trek}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
Obrázky ST získáváme z

Wikimedia Commons