Panna Maria rozvazující uzly
Panna Maria rozvazující uzly je obraz v kostele svatého Petra v Augsburgu. Papež František v devadesátých letech 20. století jako tehdejší arcibiskup v Buenos Aires přinesl kopii obrazu do argentinské metropole. Z kostela San José del Talar se velmi rozšířila úcta k tomuto mariánskému vyobrazení.[1]
STŘÍPEK HISTORIE
K obrazu se váže příběh, který se udál v polovině 17. století.
Manželství Wolfganga a Sofie Langenmantelových se jevilo jako úplný omyl a chybělo už docela málo, aby se definitivně rozpadlo. Pak se ale do celé záležitosti vložil Jakub Rem, jezuita z Ingolstadtu. Začal nešťastný pár svěřovat do ochrany Matky Boží, přičemž opakoval tuto nevšední modlitbu:
„Odevzdávám ti toto manželské pouto a prosím tě, abys narovnala, co se v jejich vztahu zamotalo, a rozvázala všechny zasukované uzly!“
Bylo skutečně zvláštní, jak rychle modlitba zapůsobila. Mezi manželi zavládla opět harmonie a to v takové míře, že se šťastně dožili stáří a dočkali se i dětí a vnoučat. Jedním z nejmladších vnuků byl Hieronymus Ambrosius Langenmantel, který ve svém srdci zaslechl hlas k povolání, uposlechl ho a stal se augustiniánským řeholníkem v klášteře v Augšpurku při kostele sv. Petra.
Z vděčnosti za záchranu manželství svých prarodičů (a tím vlastně i za dar svého života) nechal namalovat obraz, známý dnes jako Panna Maria rozvazující uzly.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Jak se úcta k Panně Marii rozvazující uzly ujala v Buenos Aires - (Radio Vatikán, Jana Gruberová, 30.04.2013, dostupné na 27.02.2014)
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Panna Maria rozvazující uzly na Wikimedia Commons
- Jak se úcta k Panně Marii rozvazující uzly ujala v Buenos Aires - (Radio Vatikán, Jana Gruberová, 30.04.2013)
- Ako súvisí Panna Mária rozväzujúca uzly (Maria Knotenlöserin ) s Buenos Aires... - (Gloria.tv, 16.08.2013) https://anicka.signaly.cz/1505/panna-maria-rozvazujici-uzly