Přeskočit na obsah

Mezinárodní letiště José Martího

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mezinárodní letiště José Martího
Základní informace
StátKubaKuba Kuba
Kód letiště ICAOMUHA
Kód letiště IATAHAV
Souřadnice
Map
Odkazy
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní letiště José Martího (španělsky Aeropuerto Internacional José Martí, IATA: HAV, ICAO: MUHA) je letiště v kubánském hlavním městě Havaně. Nachází se ve čtvrti Boyeros 20 km jihozápadně od centra města. K odbavení cestujících slouží tři terminály, nejmodernější z nich byl postaven kanadskou firmou v roce 1998. Vzletová a přistávací dráha je dlouhá 4000 metrů a široká 45 metrů. Letiště spravuje státní společnost ECASA a využívají je především aerolinky Cubana de Aviación a Aerogaviota. Ze zahraničních leteckých společností sem nejčastěji létají Copa Airlines, průměrně pětkrát za den. Frekventované jsou i charterové lety určené turistům z USA. Ročně je zde odbaveno okolo šesti milionů pasažérů, letiště José Martího zajišťuje okolo osmdesáti procent kubánské letecké dopravy.

Bylo zprovozněno 24. února 1930 a v roli hlavního kubánského letiště nahradilo El Aeropuerto de Columbia.[1] V roce 1943 zde byla postavena první řídicí věž na Kubě. Původně neslo název Rancho Boyeros, v roce 1953 bylo pojmenováno po José Martím.

V dubnu 1961 letiště bombardoval americký Douglas A-26 Invader, což bylo součástí přípravy na invazi v zátoce Sviní. V historii letiště došlo ke 47 leteckým nehodám, nejhorší z nich se stala 3. září 1989, kdy se krátce po startu zřítil Iljušin Il-62, zahynulo všech 126 osob na palubě a 24 lidí na zemi, kteří byli zasaženi troskami.

Na Silvestra 1997 zde Fidel Castro přivítal první letadlo Concorde, které přistálo na Kubě. V únoru 2016 se ve VIP salonku letiště poprvé v historii setkali nejvyšší představitelé římskokatolické a pravoslavné církve, papež František a patriarcha Kirill.[2]

  1. Aeropuerto José Martí: Brána ostrova svobody. Aeroweb.cz [online]. [cit. 2022-07-31]. Dostupné online. 
  2. Konečně se vidíme! vítal papež František patriarchu Kirilla. Obě církve se sešly po 1000 letech. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2016-02-12 [cit. 2022-07-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]