Kukuřice
Kukuřice | |
---|---|
Kukuřice setá pravá (Zea mays subsp. mays) | |
Vědecká klasifikace | |
Říše | rostliny (Plantae) |
Podříše | cévnaté rostliny (Tracheobionta) |
Oddělení | krytosemenné (Magnoliophyta) |
Třída | jednoděložné (Liliopsida) |
Řád | lipnicotvaré (Poales) |
Čeleď | lipnicovité (Poaceae) |
Rod | kukuřice (Zea) L., 1753 |
Druhy | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Kukuřice (Zea) je rod jednoděložných rostlin z čeledi lipnicovité (Poaceae).
Popis
[editovat | editovat zdroj]Jedná se o robustní trávy dorůstající výšky nejčastěji 0,5 až 6 metrů.[1] Většinou jsou jednoleté, ale některé divoké druhy (Zea perennis a Zea diploperennis) jsou vytrvalé. Listy jsou přisedlé, střídavé, dvouřadě uspořádané, s listovými pochvami a souběžnou žilnatinou. Čepele jsou ploché a asi 2–13 cm široké, na bázi čepele je membránovitý jazýček. Květy jsou jednopohlavné a většinou jsou odděleny do samičích a samčích květenství, řidčeji u divokých taxonů mohou být květenství zčásti oboupohlavné.
Samčí květenství je vrcholová lata klásků, někdy je interpretováno jako několik hroznů vyrážejících z hlavní osy.[2] Samčí klásky jsou uspořádány v párech, kdy jeden klásek je stopkatý a druhý přisedlý a každý klásek obsahuje dva květy. Na bázi každého klásku jsou dvě plevy, někdy na kýlu křídlaté. Každý samčí květ obsahuje bělomázdřitou pluchu a plušku. Tyčinky jsou tři, plenky dvě.
Samičí květenství vyrůstají z úžlabí listu. U některých divokých druhů může být toto květenství i smíšené, nahoře samčí, dole samičí, většinou však bývá čistě samičí. U pěstované kukuřice seté pravé to je ztlustlý klas, někdy nazývaný palice (nejčastěji 2–5, vzácněji až 10 cm silný), který se skládá z mnoha řad obilek, v každém klasu jich je od 60 po více než 1000. U divokých taxonů je samičí květenství mnohem skromnější dvouřadý klas či hrozen (záleží na interpretaci), pouze asi jeden centimetr silný a obsahuje jen 4–15 obilek. U divokých forem se klas za zralosti rozpadá, u pěstované kukuřice zůstává vcelku. Celý samičí klas je uzavřen v pochvách listenů, u divokých taxonů bývá obalová pochva jen jedna, na vrcholu vyčuhuje chomáč čnělek s bliznami. Samičí klásky jsou podobně jako samčí dvoukvěté, ale dolní květ je sterilní[2], proto z každého klásku vzniká pouze jedna obilka.
Na bázi klásku jsou dvě plevy, ve kterých je u divokých forem obilka uzavřena, u pěstované kukuřice jsou plevy redukovány. Každý fertilní květ obsahuje jednu suchomázdřitou pluchu a plušku, plenky u samičích květů chybí, čnělky jsou dvě, ale jsou skoro po celé délce srostlé, jen nahoře dvouklané. Většinou se jedná o diploidy, počet chromozómů je 2n=20, ale například druh Zea perennis je teraploidní, 2n=40, zkřížením tetraploida a diploida vznikne sterilní triploid.
Taxonomická poznámka
[editovat | editovat zdroj]Všechny druhy kromě Zea mays jsou některými autory řazeny do samostatného rodu Euchlaena Schrad.[3] V tomto pojetí obsahuje potom rod Zea pouze jeden druh: Zea mays. Dnešní autoři většinou používají široké pojetí rodu Zea, s 5 uznávanými druhy. Široce pěstovaná polní plodina je pouze kukuřice setá pravá (Zea mays subsp. mays). Ostatní divoké taxony se nazývají pojmem teosinte (množné číslo teosintes).
Přehled druhů
[editovat | editovat zdroj]- Zea mays L.
- Zea mays subsp. mays: Jedná se o známou, dnes na všech kontinentech kromě Antarktidy pěstovanou, kukuřici. Ostatní divoké subspecie se mimo oblast původu pěstují nanejvýš v pokusných kulturách. Je to čistě kulturní taxon, není známa z přirozených společenstev.
- Zea mays subsp. mexicana (Schrad.) H.H. Iltis, někdy považována za samostatný druh: Zea mexicana (Schrad.) Kuntze, syn.: Euchlaena mexicana Schrad.[4] Poddruh je znám pod názvy: Chalco Teosinte, Central-Plateau Teosinte či Nobogame Teosinte [5]. Samičí klas je daleko menší než u pěstované kukuřice, je jen 5–8(vzácněji až 10) cm dlouhý, 0,6–0,8 cm tlustý. Poddruh je rozšířen v Mexiku, nejvíce v oblasti zvané Meseta Central. Ve své domovině roste často na okrajích polí pěstované kukuřice seté pravé, se kterou se i kříží.
- Zea mays subsp. huehuetenangensis (H.H. Iltis et Doebley) Doebley je mohutná tráva dorůstající až 5 m. Nazývá se Huehuetenango Teosinte. Na rozdíl od subsp. parviglumis má lysé listy [5]. Samičí klasy jsou podobné jako u subsp. mexicana. Je to endemit provincie Huehuetenango v Guatemale a také je to častý plevel v polích pěstované kukuřice, s níž se často kříží. Někdy roste ale i v lesích.
- Zea mays subsp. parviglumis H.H. Iltis et Doebley je tráva dorůstající nejčastěji výšky 2–4 m. Samičí klasy jsou podobné stavby jako u subsp. mexicana. Nazývá se Balsas Teosinte nebo Guerrero Teosinte [5]. Listy jsou na rozdíl od subsp. huehuetenangensis pýřité. Přirozeně roste v pacifické části Mexika, hlavně v oblastech Oaxaca a Jalisco, zvláště častá je u řeky Balsas. Jelikož nekvete současně se subsp. mays, nekříží se s ní tolik.
- Zea diploperennis Iltis, J.F. Doebley & R. Guzman je endemit pohoří Sierra de Manantlán v Mexiku [6]. Druh byl popsán teprve v roce 1979 z místa zvané Cerro de San Miguel[7]. Nazývá se diploperennial teosinte [8].
- Zea luxurians (Durieu) R.M. Bird (syn.: Reana luxurians Durieu, Euchlaena luxurians (Durieu) Durieu et Asch.) roste ve středním Mexiku v oblasti zvané Oaxaca, dále je znám z Guatemaly a z Hondurasu [9]. Nazývá se Guatemala Teosinte nebo Florida Teosinte[10].
- Zea perennis (Hitchc.) Reeves et Mangelsd. (Syn.: Euchlaena perennis Hitchc.) roste přirozeně v Mexiku, a to v oblasti Jalisco, na severním úpatí Volcán de Colima [1]. Tento druh je nazýván Perennial teosinte [11].
- Zea nicaraguensis Iltis et B.F. Benz roste ve státě Nikaragua, v pobřežní zóně blízko Golfo de Fonseca, mezi Estero Paimica a Estero Palo Blanco. Taxon byl popsán teprve v roce 2000 [12].
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ a b Archivovaná kopie. www.herbarium.usu.edu [online]. [cit. 2007-12-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-30.
- ↑ a b Zea [online]. kew.org [cit. 2022-12-05]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Archivovaná kopie. delta-intkey.com [online]. [cit. 2007-12-27]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-11-15.
- ↑ Zea mexicana [online]. kew.org [cit. 2022-12-05]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b c Archivovaná kopie. www.herbarium.usu.edu [online]. [cit. 2007-12-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-30.
- ↑ Archivovaná kopie. cat.inist.fr [online]. [cit. 2007-12-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-04-09.
- ↑ ILTIS, Hugh H.; DOEBLEY, John F.; GUZMÁN M., Rafael; PAZY, Batia. Zea diploperennis (Gramineae): A New Teosinte from Mexico. S. 186–188. Science [online]. 1979-01-12. Roč. 203, čís. 4376, s. 186–188. Dostupné online. DOI 10.1126/science.203.4376.186. (anglicky)
- ↑ Archivovaná kopie. hortiplex.gardenweb.com [online]. [cit. 2007-12-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-04-09.
- ↑ Archivovaná kopie. www.ars-grin.gov [online]. [cit. 2007-12-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-14.
- ↑ Archivovaná kopie. www.herbarium.usu.edu [online]. [cit. 2007-12-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-30.
- ↑ Archivovaná kopie. hortiplex.gardenweb.com [online]. [cit. 2007-12-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-04-09.
- ↑ http://www.ipni.org/ipni/advPlantNameSearch.do?find_family=&find_genus=Zea+&find_species=nicaraguensis&find_infrafamily=&find_infragenus=&find_infraspecies=&find_authorAbbrev=&find_includePublicationAuthors=on&find_includePublicationAuthors=off&find_includeBasionymAuthors=on&find_includeBasionymAuthors=off&find_publicationTitle=&find_isAPNIRecord=on&find_isAPNIRecord=false&find_isGCIRecord=on&find_isGCIRecord=false&find_isIKRecord=on&find_isIKRecord=false&find_rankToReturn=all&output_format=normal&find_sortByFamily=on&find_sortByFamily=off&query_type=by_query&back_page=plantsearch
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu kukuřice na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo kukuřice ve Wikislovníku
- Taxon Zea (genus) ve Wikidruzích
- popisy herbarium.usu.edu
- zpracování kukuřice youtube.com
- alergeny kukuřice nosreti.bigbloger.lidovky.cz