Přeskočit na obsah

Bechtel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bechtel
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formasoukromá společnost
Datum založení1906
ZakladatelWarren A. Bechtel
Adresa sídlaReston, USA
Klíčoví lidéBrendan Bechtel
Charakteristika firmy
Oblast činnostiinženýrství
Obrat2 mld. $ (2018)[1]
14,6 mld. $ (2006)[2]
Dceřiné společnostiBechtel Jacobs
Marinship
Identifikátory
Oficiální webwww.bechtel.com
LEIA2351DQ25OUUH2Q6RR89 a 180PRR0MMRVF2Y5S8Q19
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bechtel Corporation (též Bechtel Group) je největší americká korporace nabízející stavební a inženýrské práce, a devátá největší soukromá společnost v USA. Byla založena v roce 1898 a sídlí v městě San Francisco (Kalifornie).

Předmět podnikání

[editovat | editovat zdroj]

Bechtel je významnou společností ve stavebnictví a inženýrství - věnuje se velkým a těžkým stavbám a konstrukcím (bytovým i průmyslovým), budování přidružené infrastruktury a plánování, řízení (managementu) těchto stavebních projektů.

Skupina Bechtel Group má okolo 40 tisíc zaměstnanců(2006) pracujících na projektech v téměř 50 zemích světa a její výnosy (z roku 2006) činily 20,5 mld dolarů.

Minulé projekty

[editovat | editovat zdroj]

Ve 30. letech spolupracovala na stavbě Hooverovy přehrady a v letech 1947 až 1950 budovala Transarabský ropovod. V 60. letech začala Bechtel spolupracovat s unií čtyř firem z těžebního-stavitelského průmyslu: N. V. Nederlandse Gasunie, která stavěla plynovody z velkého dánského ložiska zemního plynu své doby. V 90. letech prováděla management stavby Eurotunelu. Do současnosti se Bechtel Corporation podílela na mnoha velkých a významných stavbách a projektech.

CEO Bechtelu je Riley P. Bechtel, Stephen Bechtel junior zasedá v generálním vedení korporace. Rodina Bechtelů fakticky tuto korporaci začala vlastnit v roce 1925. Tato korporace si budovala vztahy s politickými špičkami mnoha předchozích amerických vlád: Nixona, Reagana, George H. W. Bushe, Clintona a George W. Bushe. Bechtel má též vřelé vztahy s jinými vládami, zejména saúdskou královskou rodinou. V minulosti se stala terčem kritiky za špatné řízení projektu Big Dig v Bostonu, finančními vazbami na rodinu bin Ládinů a okolnosti, za kterých získala kontrakty pro přestavbu poválečného Iráku v roce 2003. Někteří evropští i američtí politici vznesli obvinění z korupce mezi Bechtelem a administrativou George W. Bushe (například Ross J. Connelly nebo W. Kenneth Davis, kteří v minulosti zastávali hlavní posty v Bechtelu a jeho dceřiných společnostech, nyní slouží ve významných funkcích státních agentur či vládních programů; George P. Shultz, bývalý prezident Bechtelu zastával za Ronalda Reagana funkci v ministerstvu obrany a od roku 2002 figuroval v komisi pro osvobození Iráku).

Bechtel již několik let vlastní a řídí elektrárny, ropné rafinerie, vodohospodářské systémy a letiště v několika zemích světa jako Turecko, Velká Británie a samozřejmě ve Spojených státech. Její počínání a vztah k obyvatelům zemí třetího světa, ve kterých také působí, se stal předmětem kritiky této korporace antiglobalizačních a environmentalistických hnutí.[3]

Dceřiné a smluvní firmy Bechtel Group

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bechtel na anglické Wikipedii.

  1. SIPRI Arms Industry Database. Stockholm International Peace Research Institute.
  2. Engineering News-Record. New York: BNP Media.
  3. O praktikách firmy Bechtel (mezi jinými) byl natočen dokument The Corporation
  4. http://www.marathon.com/content/includes/PF_News_Releases.asp?ReleaseID=1006783[nedostupný zdroj]

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]