Náhodný proces
Náhodný proces, též stochastický proces, si lze představit jako zobecnění pojmů náhodná veličina a náhodný vektor. Zatímco výsledkem realizace náhodné veličiny je jedno číslo, např. výsledek hodu kostkou, je realizací náhodného procesu funkce nebo řada. Konkrétním příkladem takového náhodného procesu může být například šum – pro každou realizaci jsme schopni popsat pouze pravděpodobnostní charakter šumu. Příkladem náhodného procesu ve více rozměrech může být Brownův pohyb.
Definice
[editovat | editovat zdroj]Buď dána uspořádaná trojice (pravděpodobnostní prostor) a množina . Náhodným procesem pak nazýváme množinu , kde jsou náhodné veličiny z . Prvky z množiny se obvykle interpretují jako čas.
V případě, že platí nebo , hovoříme o náhodném procesu s diskrétním časem, popř. o časové řadě. V případě, že je intervalem reálných čísel, hovoříme o procesu se spojitým časem.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Související články
[editovat | editovat zdroj]- Barvy šumu
- Brownův pohyb
- Časová řada
- Markovovy procesy
- Náhodný vektor
- Náhodná veličina
- Signál
- Šum
- Stacionární náhodný proces
Literatura
[editovat | editovat zdroj]- PRÁŠKOVÁ, Zuzana; LACHOUT, Petr. Základy náhodných procesů. Praha: Karolinum, 2005. ISBN 80-7184-688-0.
- PRÁŠKOVÁ, Zuzana. Základy náhodných procesů II. Praha: Karolinum, 2004. ISBN 80-246-0971-1.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu náhodný proces na Wikimedia Commons