Deprese

psychická nemoc

Ve výrocích

editovat

V dílech

editovat
  • Nikdy si nechtěla začít s ženatým mužem. Ona nezačala. Zná jeho ženu a nechce, aby ji kvůli ní opustil. Chce, aby o ní řekl své ženě. Chce o jejich lásce říct své ženě, zatím jen něco naznačil. Chce žít v pravdě, a ne dvojím životem. Chce, aby byl opatrný, bojí se o něho. Neber si na sebe starosti, které ti nepatří. Sviť láskou, jak to umíš. Mysli si třeba, že čekáš děťátko. Buď vyrovnaná, a když budeš propadat depresím, vzpomeň si na lidi, co jsou na tom hůř. Chce mít děťátko. Chce dát své lásce podobu syna, chce mu dát syna, lásku za lásku. Krásné je žít![4]
    Tereza Boučková, Končiny štěstí, končiny ticha
  • Polní kurát byl stižen dokonalou kočkou a naprostou depresí. V tom okamžiku, kdo by ho slyšel, musil by být přesvědčen, že chodí na přednášky dra Alexandra Batěka „Vypovězme válku na život a na smrt démonu alkoholu, jenž nám vraždí muže nejlepší“ a že čte jeho „Sto jisker ethických“.[5]
    Jaroslav Hašek, Švejk

Reference

editovat
  1. Rozhovor s Julianem Barnesem na pwf.cz
  2. DOLEŽAL, Jiří X.. Sloupek Jiřího X. Doležala: Podzimní deprese. Psychologie dnes, 10 2008, roč. 14, čís. 10, s. 5. ISSN 1212-9607.
  3. KOHUT, Joe; KOHUT, John J. Rockecy aneb Kniha rockových citátů. Překlad Ladislav Šenkyřík. 1. vyd. Praha : Volvox Globator, 1996. 153 s. ISBN 80-7207-016-9. S. 104.  
  4. BOUČKOVÁ, Tereza. Indiánský běh a Končiny štěstí, končiny ticha. 2. vyd. Praha : Grafoprint, 1992. 157 s.  
  5. HAŠEK, Jaroslav. Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl 1. V zázemí. [s.l.] : [s.n.], 1921. Dostupné online. Kapitola 10. Švejk vojenským sluhou u polního kuráta.  

Související

editovat

Externí odkazy

editovat