Ostrovy prince Edvarda
Jsou to 2 ostrovy v Indickém oceánu. Oba ostrovy patří JAR. Větší ostrov se jmenuje Marionský ostrov a ten menší ostrov Prince Edwarda. Ostrovy nemají žádné trvalé obyvatele, žijí na nich jen průzkumníci a v roce 2003 byly ostrovy vyhlášeny chráněným územím.
Popis
Oba ostrovy vznikly z výbuchu sopky a vlastně každý z ostrovů je stále aktivní sopka. Mascarin Peak, která je na Marionském ostrově je vysoká 5000 m, pokud ji budeme měřit od jejího úpatí na mořském dně.
Marionský ostrov
Na délku má 25 km a na 16 km. Rozlohu má 290 km2. Většinu pobřeží tvoří vysoké útesy a pláží je jen velmi málo. Nejvyšší hora (sopka) ostrova je Mascarin Peak, která je vysoká 1242 m. n. m..
Ostrov Prince Edwarda
Menší ostrov. Dlouhý je 10,3 km a široký 6 km. Jeho nejvyšší hora je van Zinderen Bakker s výškou 672 m. n. m.
Podnebí
Ostrovy leží v oblasti stálé tlakové níže a proto je zdejší počasí stále větrné a zatažené. V drtivé většině převládají severozápadní větry. Ročně naprší v průměru mezi 2400 až 3000 mm srážek (v závislosti na nadmořské výšce). Dnů se srážkami je průměrně 320 ročně (28 v měsíci). Slunečního svitu je kvůli stále zataženému počasí také velmi málo, od 800 hodin ročně na návětrné straně ostrovů až po 1300 na nejvíce chráněném území ve stínu hor. Počasí je celoročně skoro neměnné a sněžení a mráz mohou přijít kdykoliv v roce.
Flora a fauna
Na ostrovech je tundra, rostou zde hlavně trávy a mechy. Na ostrovech žije také několik druhů hmyzu, dále mořští ptáci, tuleni a tučňáci. V okolních vodách se vyskytují velryby.
Zavlečené druhy
Problémy tu byly se zavlečenými druhy. Nejprve byly zavlečeny na průzkumnickou stanici na Marionském ostrově zavlečeny myši a pak bylo v roce 1949 přivezeno 5 koček aby myši vychitaly. Kočky se ale na ostrově začly velmi rychle množit a do roku 1977 bylo na ostrově okolo 3400 koček. Kočky začly ohrožovat hlavně zdejší ptáky. Aby se kočky vyzabíjeli, tak byly některé kočky úmyslně nakaženy nemocí Panleukopénie, která jejich počet snížila na 600 v roce 1982. Zbylé kočky byly postříleny. V roce 1991 bylo během celého roku odchyceno 8 koček. V dnešní době se nepředpokládá, že by nějaké kočky dále žily na ostrově.
Historie
Ostrovy 4. Března 1663 objevil Barent Barentszoon Lam, který se plavil na nizozemské lodi Maerseveen a viděl je z lodi. Ostrovy byly původně pojmenovány Dina (Prince Edward) a Maerseveen (ten větší Marion). O mnoho později, v roce 1772 připlul na ostrovy Marc-Joseph Marion du Fresne, který si myslel, že objevil Antarktidu. Ostrovy přejmenoval na Marionský ostrov a ostrov Prince Edwarda a tak se jmenují dodnes. Zástupce kapitána Fresny se po jeho smrti setkal s Jamesem Cookem v Kapském městě. Cook se chtěl na ostrovy podívat, ale kvůli špatnému počasí se tam nedostal. V roce 1849 Richard Dart se svojí lodí ztroskotal u ostrovů, z jeho lodi přežilo jen 10 lidí z celkem 63. Zachránila je jiná rybářská loď. Prvně ostrov zkoumal George Nares, do té doby se tam jen občas zastavili lovci a rybáři, které samotný ostrov nezajímal. V roce 1908 pronajala Britská vláda ostrovy Williamu Newtonovi hlavně pro lov tuleňů a v roce 1908 si tam lovci založili svoji vesničku. Konec pronájmu byl v roce 1926. V roce 1947 JAR se souhlasem Británie postavila na Marionském ostrově meteorologickou stanici. Stanici se postupně rozrostla a jsou na ní i vědci zkoumající zdejší přírodu. 22. Září 1979 zaznamenal satelit velký záblesk podobný jadernému výbuchu v okolí těchto ostrovů a dodnes se pořádně neví, jestli opravdu vybuchla jaderná bomba při zkušebním výbuchu. V letech 1947 až 1948 bylo dohodnuto, že ostrovy připadnou pod JAR.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince Edward Islands na anglické Wikipedii.