Вікісховище:Вікі любить Землю 2024/Права людини та довкілля

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Wiki Loves Earth 2024/Human rights and environment and the translation is 100% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Wiki Loves Earth 2024/Human rights and environment and have to be approved by a translation administrator.

У 2024 році міжнародний фотоконкурс «Вікі любить Землю» підтримує ініціативу Wiki4HumanRights, спільно організовану Фондом Вікімедіа та Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини (OHCHR). Ініціатива має на меті збільшити доступ до знань про захист довкілля та вплив людини на природу.

Source

Разом з нашим загальним документуванням природоохоронних територій, міжнародний конкурс Вікі любить Землю також матиме спеціальну номінацію «Права людини та довкілля». Захищаючи довкілля ми також захищаємо фундаментальні права людини, які ми всі маємо — право на воду, життя, їжу, житло, та інші фундаментальні права, що покладаються на чисте та здорове навколишнє середовище. Право на здорове довкілля визнано ООН та все більшою кількістю національних та регіональних правових систем.

Для цієї спеціальної номінації ми очікуємо на зображення, що відображуватимуть такі теми
  • Люди, чия діяльність залежить від здорового та захищеного довкілля (скажімо, коли засобами існування людей є сталі практики фермерства або риболовлі, стале будівництво, спорт, туризм та відпочинок на природі тощо);
  • Людська діяльність з цілеспрямованого відновлення або сприяння природному відновленню та довкілля від завданої шкоди (скажімо, висадження дерев, прибирання сміття, сталий землеустрій, вилучення інвазивних видів тощо);
  • Негативні ефекти глобальних екологічних проблем, як то зміна клімату, втрата біологічного різноманіття, забруднення, що впливає на здоров'я людини або довкілля (наприклад, стихійні лиха такі як паводки, зсуви ґрунту, лісові пожежі, наслідки забруднення, скупчення сміття);
  • Як людська діяльність порушує природні системи, від яких залежить здоров'я людей та довкілля шляхом експлуатації природних ресурсів (як-то лісівництво, гірнича промисловість, виснажливе сільське господарство), будівництво інфраструктури, що спричиняє значний вплив на довкілля (наприклад, дамб чи доріг), чи інша така діяльність;
  • Ситуації, де фрагментування або зникнення природних ландшафтів підкреслює екологічну шкоду або втрату, що позначається на благополуччі людей (скажімо, інвазійні види, зміна гідрологічного режиму, ерозія ґрунтів тощо);
  • Люди, що просувають ідею важливості здорового довкілля для нашого колективного добробуту та добробуту майбутніх поколінь, або навчають інших цьому.

Приклади зображень

Примітки та ЧаПи

Інші зауваги

Фотографуючи важливо думати про те, як ці фото можна буде використати. Фото спеціальної номінації можуть бути використані для ілюстрування статей Вікіпедії, новин, а також інших матеріалів, з метою покращення передачі інформації про те, як люди покладаються на навколишнє середовище. Для того, щоб отримати підказки про те, як робити ефективні фотографії на цю тему, див. Настанови з зображення змін до клімату, які можуть бути корисними у контексті інших екологічних проблем також.

Будь ласка, зауважте, що для загального фотоконкурсу Вікі любить Землю ми приймаємо лише фото, що містять конкретну пам'ятку природи / природний парк / заказник тощо. Як виняток, у спеціальній номінації Права людини й природа ми приймаємо також фото зроблені поза природоохоронними територіями. Однак, учасники повинні додати до своїх зображень опис, що чітко пояснює їх релевантність до номінації. За необхідності для цього можна посилатися на статті Вікіпедії чи зовнішні ресурси.

Зверніть увагу

Тема прав людини і теми, пов’язані зі знищенням довкілля, можуть мати ризики для фотографів або осіб, яких фотографують. Зважайте на потенційні ризики при фотографуванні для цієї спецномінації і не відвідуйте зони чи простори, де можете наразитися на небезпеку.

Часті запитання

  • Як я можу подати своє фото на цю спеціальну номінацію?

Якщо Ви берете участь у національному етапі Вікі любить Землю, Ви зможете обрати чи подати своє фото на цю спеціальну номінацію у процесі завантаження фото. Якщо Ваша країна не проводить щорічний фотоконкурс Вікі любить Землю, але Ви б хотіли завантажити фото спеціально для цієї спеціальної номінації, [цим посиланням для того, щоб завантажити зображення].

  • Чи є мінімальна кількість фото, які я можу подати?

Ні, ви можете подати будь-яку кількість фото. Однак, ми рекомендуємо завантажувати ваші найкращі та найякісніші фото, які підходять по темі задля збільшення ваших шансів на перемогу.

  • Чи можу я редагувати Вікіпедію власноруч і додати своє фото до статті, яка ще не має зображень?

Звісно, ми будемо раді! Оскільки ваша конкурсна робота вже є у Вікісховищі, її можна легко використати у Вікіпедії, вставивши фото на сторінку.

  • Як відбуватиметься оцінювання фото?

Переможця буде визначено на міжнародному рівні, без локального відбору. Більше деталей про журі, до якого увійдуть експерти із теми, буде представлено тут: