De la Viquipèdia, l'enciclopèdia lliure
L'ATP Tour 2024 és el circuit de tennis professional masculí de l'any 2024 organitzat per l'ATP . La temporada inclou un total de 69 torneigs dividits en Grand Slams (organitzats per la ITF ), ATP World Tour Masters 1000 , sèries ATP World Tour 500 , sèries ATP World Tour 250 i un ATP Finals . També s'inclou la disputa de la Copa Davis , l'United Cup i la Laver Cup . Els torneigs es disputen entre l'1 de gener i el 24 de novembre de 2024.
Taula sobre el calendari complet dels torneigs que pertanyen a la temporada 2024 de l'ATP Tour . També s'inclouen els vencedors dels quadres individuals i dobles de cada torneig.[1]
Llegenda
Grand Slam
Jocs Olímpics
ATP World Tour Finals / ATP Finals
ATP World Tour Masters 1000
ATP World Tour 500
ATP World Tour 250
Esdeveniments per equips
Data d'inici
Torneig
Superfície
Guanyador/s
Finalista/es
1 de gener
United Cup
Dura
Alemanya : Angelique Kerber , Tatjana Maria , Maximilian Marterer , Laura Siegemund , Kai Wehnelt , Alexander Zverev
Polònia : Hubert Hurkacz , Katarzyna Kawa , Daniel Michalski , Katarzyna Piter , Iga Świątek , Jan Zieliński
Brisbane
Dura
Grigor Dimitrov
Holger Rune
Lloyd Glasspool / Jean-Julien Rojer
Kevin Krawietz / Tim Pütz
Hong Kong
Dura
Andrei Rubliov
Emil Ruusuvuori
Marcelo Arévalo / Mate Pavić
Sander Gillé / Joran Vliegen
8 de gener
Auckland
Dura
Alejandro Tabilo
Taro Daniel
Wesley Koolhof / Nikola Mektić
Marcel Granollers / Horacio Zeballos
Adelaida
Dura
Jiří Lehečka
Jack Draper
Rajeev Ram / Joe Salisbury
Rohan Bopanna / Matthew Ebden
15 de gener
Open d'Austràlia
Dura
Jannik Sinner
Daniïl Medvédev
Rohan Bopanna / Matthew Ebden
Simone Bolelli / Andrea Vavassori
Hsieh Su-wei / Jan Zieliński
Desirae Krawczyk / Neal Skupski
29 de gener
Copa Davis (Fase classificació)
Montpeller
Dura (i)
Alexander Bublik
Borna Ćorić
Sadio Doumbia / Fabien Reboul
Albano Olivetti / Sam Weissborn
5 de febrer
Córdoba
Terra batuda
Luciano Darderi
Facundo Bagnis
Máximo González / Andrés Molteni
Sadio Doumbia / Fabien Reboul
Dallas
Dura (i)
Tommy Paul
Marcos Giron
Max Purcell / Jordan Thompson
William Blumberg / Rinky Hijikata
Marsella
Dura (i)
Ugo Humbert
Grigor Dimitrov
Tomáš Macháč / Zhang Zhizhen
Patrik Niklas-Salminen / Emil Ruusuvuori
12 de febrer
Rotterdam
Dura (i)
Jannik Sinner
Alex de Minaur
Wesley Koolhof / Nikola Mektić
Robin Haase / Botic van de Zandschulp
Buenos Aires
Terra batuda
Facundo Díaz Acosta
Nicolás Jarry
Simone Bolelli / Andrea Vavassori
Marcel Granollers / Horacio Zeballos
Delray Beach
Dura
Taylor Fritz
Tommy Paul
Julian Cash / Robert Galloway
Santiago González / Neal Skupski
19 de febrer
Rio de Janeiro
Terra batuda
Sebastián Báez
Mariano Navone
Nicolás Barrientos / Rafael Matos
Alexander Erler / Lucas Miedler
Doha
Dura
Karén Khatxànov
Jakub Menšík
Jamie Murray / Michael Venus
Lorenzo Musetti / Lorenzo Sonego
Los Cabos
Dura
Jordan Thompson
Casper Ruud
Max Purcell / Jordan Thompson
Gonzalo Escobar / Aleksandr Nedovyesov
26 de febrer
Acapulco
Dura
Alex de Minaur
Casper Ruud
Hugo Nys / Jan Zieliński
Santiago González / Neal Skupski
Dubai
Dura
Ugo Humbert
Alexander Bublik
Tallon Griekspoor / Jan-Lennard Struff
Ivan Dodig / Austin Krajicek
Santiago
Terra batuda
Sebastián Báez
Alejandro Tabilo
Tomás Barrios Vera / Alejandro Tabilo
Orlando Luz / Matías Soto
6 de març
Indian Wells
Dura
Carlos Alcaraz
Daniïl Medvédev
Wesley Koolhof / Nikola Mektić
Marcel Granollers / Horacio Zeballos
20 de març
Miami
Dura
Jannik Sinner
Grigor Dimitrov
Rohan Bopanna / Matthew Ebden
Ivan Dodig / Austin Krajicek
1 d'abril
Houston
Terra batuda
Ben Shelton
Frances Tiafoe
Max Purcell / Jordan Thompson
William Blumberg / John Peers
Marràqueix
Terra batuda
Matteo Berrettini
Roberto Carballés Baena
Harri Heliövaara / Henry Patten
Alexander Erler / Lucas Miedler
Estoril
Terra batuda
Hubert Hurkacz
Pedro Martínez
Gonzalo Escobar / Aleksandr Nedovyesov
Sadio Doumbia / Fabien Reboul
7 d'abril
Montecarlo
Terra batuda
Stéfanos Tsitsipàs
Casper Ruud
Sander Gillé / Joran Vliegen
Marcelo Melo / Alexander Zverev
15 d'abril
Barcelona
Terra batuda
Casper Ruud
Stéfanos Tsitsipàs
Máximo González / Andrés Molteni
Hugo Nys / Jan Zieliński
Múnic
Terra batuda
Jan-Lennard Struff
Taylor Fritz
Yuki Bhambri / Albano Olivetti
Andreas Mies / Jan-Lennard Struff
Bucarest
Terra batuda
Márton Fucsovics
Mariano Navone
Sadio Doumbia / Fabien Reboul
Harri Heliövaara / Henry Patten
24 d'abril
Madrid
Terra batuda
Andrei Rubliov
Félix Auger-Aliassime
Sebastian Korda / Jordan Thompson
Ariel Behar / Adam Pavlásek
8 de maig
Roma
Terra batuda
Alexander Zverev
Nicolás Jarry
Marcel Granollers / Horacio Zeballos
Marcelo Arévalo / Mate Pavić
19 de maig
Ginebra
Terra batuda
Casper Ruud
Tomáš Macháč
Marcelo Arévalo / Mate Pavić
Lloyd Glasspool / Jean-Julien Rojer
Lió
Terra batuda
Giovanni Mpetshi Perricard
Tomás Martín Etcheverry
Harri Heliövaara / Henry Patten
Yuki Bhambri / Albano Olivetti
26 de maig
Roland Garros
Terra batuda
Carlos Alcaraz
Alexander Zverev
Marcelo Arévalo / Mate Pavić
Simone Bolelli / Andrea Vavassori
Laura Siegemund / Édouard Roger-Vasselin
Desirae Krawczyk / Neal Skupski
10 de juny
's-Hertogenbosch
Gespa
Alex de Minaur
Sebastian Korda
Nathaniel Lammons / Jackson Withrow
Wesley Koolhof / Nikola Mektić
Stuttgart
Gespa
Jack Draper
Matteo Berrettini
Rafael Matos / Marcelo Melo
Julian Cash / Robert Galloway
17 de juny
Londres
Gespa
Tommy Paul
Lorenzo Musetti
Neal Skupski / Michael Venus
Taylor Fritz / Karén Khatxànov
Halle
Gespa
Jannik Sinner
Hubert Hurkacz
Simone Bolelli / Andrea Vavassori
Kevin Krawietz / Tim Pütz
24 de juny
Mallorca
Gespa
Alejandro Tabilo
Sebastian Ofner
Julian Cash / Robert Galloway
Diego Hidalgo / Alejandro Tabilo
Eastbourne
Gespa
Taylor Fritz
Max Purcell
Neal Skupski / Michael Venus
Matthew Ebden / John Peers
1 de juliol
Wimbledon
Gespa
15 de juliol
Hamburg
Terra batuda
Båstad
Terra batuda
Gstaad
Terra batuda
Newport
Gespa
21 de juliol
Kitzbühel
Terra batuda
Umag
Terra batuda
Atlanta
Dura
29 de juliol
Jocs Olímpics (París)
Terra batuda
Washington DC
Dura
6 d'agost
Montreal
Dura
12 d'agost
Cincinnati
Dura
18 d'agost
Winston-Salem
Dura
26 d'agost
US Open
Dura
9 de setembre
Davis Cup Finals (Fase grups)
Dura (i)
18 de setembre
Chengdu
Dura
Zhuhai
Dura
Laver Cup (Berlín)
Dura (i)
25 de setembre
Tòquio
Dura
Pequín
Dura
30 de setembre
Xangai
Dura
14 d'octubre
Anvers
Dura (i)
Almaty
Dura (i)
Estocolm
Dura (i)
21 d'octubre
Viena
Dura (i)
Basilea
Dura (i)
28 d'octubre
París
Dura (i)
4 de novembre
Metz
Dura (i)
Gijón
Dura (i)
11 de novembre
ATP Finals (Torí)
Dura (i)
18 de novembre
Davis Cup Finals (fase final)
Dura (i)
16 de desembre
Next Gen ATP Finals (Jiddah)
Dura (i)
La següent taula mostra el nombre de títols aconseguits de forma individual (I), dobles (D) i dobles mixts (X) aconseguits per cada tennista i també per països durant la temporada 2024. Els torneigs estan classificats segons la seva categoria dins el calendari ATP Tour 2023: Grand Slams , ATP Finals , ATP Tour Masters 1000 , sèries ATP Tour 500 i sèries ATP Tour 250 . L'ordre del jugadors s'ha establert a partir del nombre total de títols i llavors segons la categoria dels títols.
Les següents taules indiquen els rànquings de la ATP amb les vint millors tennistes individuals, i les deu millors parelles de la temporada 2024.
Rànquing individual ATP 2024
Pos.
Tennista
Punts
T.
Ant.
Mov.
1
Rànquing dobles ATP 2024
Pos.
Tennista
Punts
T.
Ant.
Mov.
1
Rànquing parelles ATP 2024
Pos.
Parella
Punts
Ant.
Mov.
1