Уикипедия:Политика и правила
Първи стъпки | Правна рамка | Енциклопедично съдържание |
Уикиетикет | Редактиране на страници |
Портал на общността |
Навигация |
- Какво е Уикипедия
- Какво не е Уикипедия
- Кой създава Уикипедия
- Петте стълба
- Политика и правила
- Предупреждение
- Защита на личните данни
- Регистриране или влизане
- Причини да се регистрирате
- Бъдете смели
- Вашата първа статия
- Кратък наръчник
Уикипедия е свободен проект, в който всеки може да участва. Въпреки това, Уикипедия не е анархия. Макар проектът да има сравнително малко на брой и прости правила, те – както също и принципният „дух“ на проектите на Фондация „Уикимедия“ – трябва да бъдат съблюдавани от всички желаещи да се включат в създаването на енциклопедията.
Най-фундаменталните принципи, обобщени като „Петте стълба на Уикипедия“, са заложени още в самото ѝ начало. Тъй като те определят същността на проекта, оспорването им е практически безпредметно – несъгласните с тях по-скоро би трябвало да потърсят друг подходящ за себе си проект, извън проектите на Фондацията, или дори да създадат свой собствен.
Съществуват също малко на брой по-конкретно формулирани политики, касаещи ключови процеси – като например самата процедура по приемане на подобни решения. Те са формулирани на по-късен етап от постепенно сформиращата се общност на редакторите – под формата на „политически решения“. Този тип решения биват приемани чрез гласувания по строго определени правила. По подобен начин се взимат и решения за предоставяне на разширени правомощия на определени редактори, например на администратори (даващи възможност за блокиране на потребители) и на бюрократи.
Същинската, „оперативна“, дейност на редакторите – създаването на свободната енциклопедия Уикипедия – е значително по-освободена от стриктни правила отвъд фундаменталните пет стълба. Всъщност, петият от тези стълбове директно казва „игнорирайте всички правила!“. Смисълът на този призив обаче трябва да бъде правилно разбран: свободата и насърчаването на смелостта целят да спестят на редакторите бремето на излишни бюрократични правила и процедури, но само, докато бъдат съблюдавани основополагащите принципи на проекта.
Казано с други думи, в Уикипедия е важно редакторите да намерят правилния баланс между свободата и нуждата от ефективна организация на работата, тъй като пълната липса на правила неминуемо би довела до хаос и упадък. Поради тази причина, Уикипедия насърчава активното, конструктивно общуване между редакторите, основано на презумпцията за добронамереност, и насочено към търсене на консенсус, при спазване на подходящ етикет и поддържане на атмосфера на цивилизованост и уважение към останалите редактори.
Този процес на непрекъсната дискусия в общността с времето поражда по естествен път определени правила, касаещи оперативната работа по създаване на енциклопедията. За разлика от политическите решения, и още повече от фундаменталните пет стълба, тези правила са по-скоро динамични и може да търпят постоянно развитие, вследствие на промените в самата общност на редакторите, включително в резултат на постепенно натрупвания опит. Независимо от това, поне докато не бъдат реално променени чрез постигане на нов консенсус в нови дискусии, те също следва да бъдат спазвани от редакторите, а системното им, особено очевидно умишлено неспазване може да бъде разглеждано като разрушително поведение.
Какво трябва да знаете
Не е необходимо да прочетете всяка политика на Уикипедия, преди да направите своя принос! Обаче следните политики са ключови за изграждане на плодотворен опит в Уикипедия и колкото по-скоро се справите с тях, толкова по-добре.
Основните правила
Тези правила формират основата на Уикипедия. При никакви условия не бива да ги игнорирате. На практика е също безполезно да ги оспорвате – без тях, Уикипедия няма да бъде Уикипедия. Просто ги спазвайте!
- Уикипедия е енциклопедия
- Целта на Уикипедия е да представи по енциклопедичен начин значими теми от неутрална гледна точка, давайки възможност за проверка на информацията и недопускайки оригинални изследвания.
- Вижте също: Уикипедия:Какво не е Уикипедия, Уикипедия:Тук сме, за да създаваме енциклопедия, Уикипедия:Значимост.
- Не нарушавайте авторски права
- Съдържанието на Уикипедия се публикува под свободен лиценз. Добавяйте само материали – текст или мултимедия – които лично вие сте създали, или която представляват обществено достояние, или пък вече са публикувани под съвместим с Уикипедия лиценз – като спазите съответните изисквания на този лиценз, например относно признание на авторство.
- Не добавяйте материали, които не сте създали вие, и за които нямате друго законово основание да добавяте!
- Търсете консенсус с останалите редактори
- Уикипедия е резултат от труда на много редактори. Затова в нея е възприет принципът на консенсуса: от редакторите се очаква да обсъждат със своите колеги неизбежно възникващите разногласия, и да се стараят да намерят – чрез диалог – най-доброто за енциклопедията решение. Консенсусът нито непременно е „компромис“, особено пък „равноотдалечен от всички гледни точки“, нито е фиксиран веднъж и завинаги. Намирането му също не е продукт на гласуване, защото Уикипедия не е демокрация, а на обсъждане, в което тежестта на рационалните аргументи има приоритет над количеството, а още повече над емоциите.
- Уважавайте другите потребители
- Спазвайте етикета за поведение. Дръжте се цивилизовано. Не отправяйте лични нападки. Ако не можете да се отнасяте към своите колеги – дори, и даже най-вече, когато са ваши опоненти в спорове – с достойнство и уважение, Уикипедия не е място за вас. Ако не можете по принцип да се отнасяте с останалите хора – от друг пол, с друг цвят на кожата, с друга религия, от други страни и култури, или дори просто с други разбирания – с достойнство и уважение, Уикипедия не е място за вас. Ако смятате, че проявата на уважение и въобще достойното поведение към другите хора са „глезотии“, „за слабаци“ или просто „ненужна досада“ – Уикипедия не е място за вас. И няма да бъде.[1]
Решения за политиката
Оперативни решения
Допълнителна информация
Съдържанието на тази помощна страница от именно пространство „Уикипедия“ има нужда от актуализация, допълване или пренаписване. |
Голям брой от "основните" правила са приети в началото на проекта Уикипедия, тоест в англоезичната Уикипедия, повечето от тях по навик, с взаимно съгласие, на беседите на страниците и в пощенските списъци. С развитието на българския проект се адаптират правила, подходящи за нашия език.
Важните решения се обсъждат на страниците Уикипедия:Разговори и Уикипедия:Вземане на решения.
За обсъждане на промените в текста сътрудниците използват Беседата, а не самата статия.
Някои правила срещат различна степен на одобрение в общността на Уикипедия. Едно често подчертавано правило е: "Ако някои правила ви изнервят или потискат и отнемат желанието ви да участвате, забравете ги и продължете напред". (При тези условия може да е учудващо, че Уикипедия е толкова дисциплинирано и приятно за пребиваване място...)
Бележки
- ↑ Текстът е вдъхновен от реч на командващия Военновъздушната академия на САЩ, генерал Джей Силвърия: Rubin, Molly. “You should be outraged”: A US Air Force general gives a lesson in leadership after racist slurs // Quartz. Uzabase, Inc., 2017-09-29. Посетен на 2019-10-06.