Hlavní obsah

Německo - Skotsko 5:1SESTŘIH: Kanonáda na úvod. Němci pěti góly zneškodnili Skoty

Aktualizováno

Lepší úvod domácího Eura si němečtí fotbalisté nemohli přát. V zahajovacím utkání šampionátu v Mnichově porazili Skotsko vysoko 5:1. Utkání rozhodla už první půle, kdy domácí vstřelili tři branky. Hosté navíc dohrávali od 44. minuty o deseti bez vyloučeného Ryana Porteouse.

Sestřih zápasu Německo - SkotskoVideo: Česká televize

Článek
Fotogalerie

Bavorská metropole se v pátek večer stala centrem nejen evropského fotbalu. Město už přes den zaplavily tisícovky fanoušků Skotska i Německa. Všichni se nemohli dočkat výkopu úvodního duelu v pořadí 17. kontinentálního šampionátu. Na domácí Němce je velký tlak, vždyť jednu z hlavních fotbalových zemí starého kontinentu užírají neúspěchy z posledního Eura i dvou mistrovství světa.

Do domácího turnaje ale vkročili výtečně. Už v 10. minutě se po pohledné kombinaci prosadil pohotovým volejem Florian Wirtz. Než se Skotové stačili vzpamatovat, prohrávali 0:2. Kai Havertz si naběhl za obranu a sklepnul míč na Jamala Musialu, který krásnou individuální akcí rozradostnil německé publikum.

Jedna z klíčových situací nastala krátce před pauzou. Hostující obránce Ryan Porteous ve vápně tvrdě atakoval Ilkaye Gündogana a francouzský sudí Clément Turpin po upozornění videorozhodčího nejen nařídil penaltu, ale Porteousovi udělil červenou kartu. Pokutový kop následně proměnil Havertz a bylo definitivně po zápase.

Němci se stále bavili fotbalem a měli chuť přidávat další a další góly. Počtvrté se trefili v 68. minutě. Střídající útočník Niclas Füllkrug se dostal k míči na hranici vápna, napřáhl a tvrdou ranou zamířil přesně do šibenice. Tlak domácích neustával, další branka Füllkruga neplatila kvůli ofsajdu.

EURO 2024 v Německu

Letošní mistrovství Evropy ve fotbale se odehrálo v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila. Titul mistrů Evropy získali Španělé po vítězství 2:1 nad Anglií ve finále.

Svěřenci Juliana Nagelsmanna se prosadili i popáté, jenže k jejich smůle tentokrát do vlastní sítě. Centr z pravé strany skončil u stopera Antonia Rüdigera, který zřejmě lehce dezorientován hlavičkoval přesně za záda svého brankáře Manuela Neuera.

Jenže skóre se ještě jednou pohnulo. Emre Can, který teprve v úterý nahradil v nominaci zraněného Aleksandara Pavloviče, zůstal úplně sám na hranici šestnáctky. Srovnal si míč na pravačku a naposledy překonal skotského gólmana Anguse Gunna. Němci si tak na úvod šampionátu, do něhož český tým vstoupí v úterý proti Portugalsku, připsali důležitou a pohodlnou výhru.

Mistrovství Evropy ve fotbale:
Skupina A (Mnichov):
Německo–Skotsko 5:1 (3:0)
Branky: 10. Wirtz, 19. Musiala, 45.+1 Havertz z pen., 68. Füllkrug, 90.+3 Can – 87. vlastní Rüdiger. Rozhodčí: Turpin – Danos, Pages – Brisard (video, všichni Fr.). ŽK: Andrich, Tah – Ralston. ČK: 44. Porteous (Skotsko). Diváci: 66 000.
Německo: Neuer – Kimmich, Rüdiger, Tah, Mittelstädt – Andrich (46. Gross), Kroos (80. Can) – Musiala (74. Müller), Gündogan, Wirtz (63. Sané) – Havertz (63. Füllkrug). Trenér: Nagelsmann.
Skotsko: Gunn – Hendry, Porteous, Tierney (77. McKenna) – Ralston, McGregor (67. Gilmour), McTominay, Robertson – McGinn (67. McLean), Adams (46. Hanley), Christie (82. Shankland). Trenér: Clarke.