1.1 Functions As Models
1.1 Functions As Models
General
Quarter 1
TOPIC 1:
FUNCTION
S
Lesson 1 – Functions as Models
Lesson 3 – Operations on
Functions
Functions as
Models
LESSO
“
LESSON OBJECTIVES:
▸ Determine relations and functions;
x 1 2 3 4
f(x) 2 2 5 5
Output
Mapping Diagram 3
In this case, the relation or
function is represented by the set
of all the connections
represented by the arrows.
Input Output
Mapping Diagram 3
X FUNCTIO Y
N
1
2
2
3
5
4
Mapping Diagram 3
X NOT Y
FUNCTIO 3
1 N
4
2 5
3 6
7
Mapping Diagram 3
Mapping Diagram 3
Mapping Diagram 3
Mapping Diagram 3
Mapping Diagram 3
Mapping Diagram 3
Mapping Diagram 3
Graph in Cartesian
4
Plane
A graph in a Cartesian plane is
another representation of a
relation or function.
Vertical Line Test – creating
imaginary vertical lines across the
graph, if the line hits exactly one
point on the graph, then it is a
function.
Graph in Cartesian
4
Plane
Graph in Cartesian
4
Plane
FUNCTIO NOT A
Graph in Cartesian
4
Plane
FUNCTIO NOT A
Real Life Situations 5
In a function f, the variable x is
called the independent variable,
while f(x) or y, is the dependent
variable.
A polynomial function:
f(x) = anxn + an-1xn-1+…+ a1x + a0,
where n ≠ 0.
Real Life Situations
STEPS: 5
1. What is given? (data in the
problem)
2. What is asked? (Determine the
problem)
3. What operation to be used?
(math operation)
4. Write the number sentence.
Real Life Situations 5
Example 1:
Give a function C that can
represent the cost of buying x
meals, if one meal costs ₱40.
Real Life Situations 5
Given:
▸ ₱40 – cost per meal
▸ x – number of meals
Unknown:
▸ C(x) – function for the total cost
of buying x meals for
₱40 per meal.
Real Life Situations 5
Operation:
▸ Multiplication
Number Sentence:
▸ Total cost = Cost per meal ×
number of meals
C(x) = 40x
Real Life Situations 5
Example 2:
A certain Ornamental Plant Shop in Nabua
charges ₱500.00 for a yearly membership.
The first ornamental plant is free with the
membership, and any plant after that costs
₱150.00 including tax. How much money M
does a shopper spend after buying p plants
and paying a yearly membership?
Real Life Situations 5
Given:
▸ ₱500 – annual membership fee
▸ ₱150 – cost for each plant
▸ p – number of plants bought
(take note: the first ornamental
plant is free along with the
membership)
Real Life Situations 5
Unknown:
▸ M(p) – function for the total
cost of buying p plants
including the annual
membership, wherein the first
plant is free.
Real Life Situations 5
Operation:
▸ Multiplication, Addition,
Subtraction
(Function of A
in terms of x)
Piecewise Function 6
A function can be in pieces. You can
create functions that behave
differently based on the input (x)
value.
Piecewise Function 6
ADDITIONAL STEPS:
1. Identify the intervals for which
different rules
apply.
2. Determine formulas that describe how
to
calculate an output from an input in
each interval.
Piecewise
Example 4:
Function 6
A certain chocolate bar costs ₱35.00
per piece. However, if you buy more
than 10 pieces, they will be marked
down to a price of ₱32.00 per piece.
Use a piecewise function to represent
the cost in terms of the number of
chocolate
Given:
Piecewise
▸ ₱35 – originalFunction
cost for a 6
chocolate bar
▸ 10 – maximum number of
chocolate bars priced at
₱35
▸ ₱32 – marked down cost for a
chocolate bar if more than
10 pieces bought
Piecewise Function 6
Unknown:
▸ f(n) – function for the total cost
of chocolate bars bought
Operation:
▸ Multiplication
Piecewise Function 6
Piece 1:
Piece 2:
Combined:
Piecewise Function 6
Example 5:
A certain Ornamental Plant Shop in Nabua
charges ₱500.00 for a yearly membership.
The first ornamental plant is free with the
membership, and any plant after that costs
₱150.00 including tax. How much money M
does a shopper spend after buying p plants
and paying a yearly membership?
Piecewise Function 6
Piece 1:
Piece 2:
Combined:
Piecewise
Example 6: Function 6
A school’s fair committee wants to sell t-
shirts for their school fair. They found a
supplier that sells t-shirts at a price of
₱175.00 a piece but can charge ₱15,000
for a bulk order of 100 shirts and
₱125.00 for each excess t-shirt after
that. Use a piecewise function to
represent the cost in terms of the
Piecewise Function
Given: 6
▸ ₱175 – original cost for a t-shirt
▸ ₱15,000 – cost for bulk order for
100
t-shirts
▸ ₱125 – cost for excess number of
t-shirt after the first 100
pieces
Piecewise Function 6
Unknown:
▸ F(n) – function for the total cost
of t- shirts purchased
Operation:
▸ Multiplication, Addition,
Subtraction
Piecewise Function 6
Piece 1:
Piece 2:
Piece 3:
Piecewise Function 6
Combined:
Any
Questions?
What other real-life
situations can
function be
associated with?
Quiz
Direction: Read each question
carefully and provide the necessary
answer in a ½ sheet of paper.
ACTIVITY