0% found this document useful (0 votes)
27 views10 pages

Math W5 D2

The document includes a series of mathematical problems and scenarios involving basic arithmetic operations, along with a narrative about a girl littering in a park and Evelyn's response. It also presents two problems related to worker pay and expenses for purchasing items, with instructions for group problem-solving strategies. Additionally, it contains various questions about costs and expenses related to different scenarios, emphasizing the application of multiplication, addition, and subtraction in real-life contexts.

Uploaded by

zang
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PPTX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
27 views10 pages

Math W5 D2

The document includes a series of mathematical problems and scenarios involving basic arithmetic operations, along with a narrative about a girl littering in a park and Evelyn's response. It also presents two problems related to worker pay and expenses for purchasing items, with instructions for group problem-solving strategies. Additionally, it contains various questions about costs and expenses related to different scenarios, emphasizing the application of multiplication, addition, and subtraction in real-life contexts.

Uploaded by

zang
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PPTX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 10

Perform the indicated

operation orally.
a.) 3 x 1 + 2 d.) 6 x 4 +
5
b.) 5 – 1 x 3 e.) 5 x 4 -2
c.) 2 x 2 -1
One day, Evelyn went at the park. She sits on
one of the beautiful benches. She noticed that a
girl is throwing candy wrappers everywhere.
Evelyn told the girl that she threw the wrappers
in the trashcan. Then, the girl picked-up the
candy wrappers and put it in the trashcan.
Ask:
If you were Evelyn, are you going to tell the girl
about her wrong doing? Why?
How are you going to tell the girl?
How about if there is no trashcan in the park,
what will you do?
Problem A
Maricel pay his worker Php 450.00 a day and
Php 50.00 as food allowance. Each worker
works 6
days a week. How much does each worker
receive per week?
Problem B.
Vanessa bought 36 pieces of Abaca
placemats at Php 75.50 each and 50 pieces
of Abaca lanterns
at Php 90.25 each. Vanessa has only Php
You will be group into 5 teams to solve the 2 problems.
For Problem A you will step the 4-
Step Plan. For Problem B you will use any of the
strategies you wanted to use to solve the
problem.
Solution for Problem A
Understand:
Know what is asked:The amount each worker receives
per week?
Know the given facts:Php 450.00,Php 50.00 food
allowance

Plan: Determine the operation to be used:


Solve: Show your solution
Ask the following questions: How did you find
the activity? How were you able to find the
answer to the problem? In how many ways
were you able to arrive at the answer. Are
there other ways in finding the correct answer
for each problem?
Read and answer.
1.) Dante managed a big resort in Sorsogon. The
average number of tourists the resort is 310 per
day. The entrance fee is Php 150.00 each.
Everyday Php 20,000.00 goes to resort
maintenance. How much left for other expenses
and savings?
2.) Lourdes uses 26.5 yards of cloth to sew 15
blouses and 28.5 yards for skirts. If 1yard cost
Php 30.50, how much does she spend to sew the
skirts and blouses?
3.) Nepthy bought 5 bars of chocolate at Php
How do you solve routine and non-routine
problems involving multiplication with addition
or subtraction of decimals including money
using problem solving strategies and tools?
Read and answer the following problem.
1. Randy visited his friend in Naga City. He spend Php 120.00,
Php 8.50 and Php 11.50, his one way travel expenses. How much
will be spend for his back and forth travel expenses?
2. Froy has 4 pigs that weighs 86.5, 83.4 and 89.2 kilograms. He
sold it for Php 105 per kilo. How much is the cost of all the pigs?
3. Reniel was tasks to buy the ingredients for fruit salad. He
bought 2 cans of condensed milk at Php 43.50, grapes 1 kilo at
Php 180.00 per kilo, 4 apples at Php 10.50 each, 2 creams at Php
30.75 each and fruitcocktail at Php 74.50. How much would he
pay to the cashier?
4. Cynthia is making her store inventory. The following
commodities were left from her store
3 bars of detergent soap of Php 25.00 each bar 2 liquid soap at
Php 37.50 each 4 dozens of shampoo at Php 40.00 per dozen 2
Read and answer. Mariel lead the group
in the cookfest contest. Her group
decided to cook “ Pakbet “, a Filipino
recipe. Below is the pricelist of the items
needed in the recipe: 2 packs of mixed
vegetables, Php 60.50 per pack
1 pack of Bagoong at Php 25.00 ½ meat
at Php 110.00 Spices at Php 24.50 Oil at
Php 8.25 How much will the group spend

You might also like