Lecture 7
Lecture 7
LECTURE 7_WS2024
Stoichiometry
Dr. Marwa
Hany
[email protected]
LECTURE 7- learning outcomes
Define moles, molar mass and molecular weight
Calculate the molar mass, number of moles and percent composition of
compounds
Compare empirical and molecular formulae of compounds
Accordingly:
1 mole Co 58.93 g
8.30x10-4 mole Co ?g
The mass of Co is = 58.93 x 8.30x10-4/1 = 4.89x10-2 g Co.
Solution Juglone
(molecular
A. To calculate the molar mass: formula C10H6O3)
Mass of 10 C = 10 x 12.01 g =
120.1g
Mass of 6 H = 6 x 1.008 g = 6.048 g
Mass of 3 O =3 x 16.00 g = 48.00 g
Molar mass of C10H6O3 = 174.1 g.
B. Number of moles of the dye in the stated
found in Walnuts (name in food
mass: industry: Natural Brown 7)
1 mol juglone -------------------------------------174.1 g
x mol ------------------------------------ 1.56x10-2 g juglone
No. of moles of juglone is (1.56x10-2 x 1)/174.1 = 8.96x10-5 mol .
Lecture_7_Dr Marwa Saeed 9
Hany
MOLAR MASS- EXAMPLE
Calculate the molar mass of calcium carbonate CaCO3 (calcite). For a certain
sample of calcite containing 4.86 moles, what is the mass in grams of this
sample? And what is the mass of ions present.
Solution
The molar mass : Ca(40.08) + C (12.01) + O (3x16 =48) = 100.09 g
1 mol 100.09 g
4.86 mol ?g
The mass in grams of Calcium carbonate is 4.86 x1/100.09 = 486.44 g
CaCO3
of
ToCaCO 3 contains
find the mass of4.86 moles
ions of Ca
present
2+ ions and 4.86 moles of CO -2 carbonate
in this sample, we must realize3 that 4.86
ions.
moles
The mass of 1 mole carbonate ion is C (1x 12.01) + O (3x16.00 =48.00) = 60.01
g
1 mol carbonate ion 60.01 g
4.86 mol ?
The mass of 4.86 moles Carbonate is 4.86 x 60.01/1 = 291.64
g The mass of 4.86 moles calcium is 486.44-291.65= 194.80 g
Lecture_7_Dr Marwa Saeed 10
Hany
PERCENT COMPOSITION OF COMPOUNDS
The mass percent of the elements is obtained by relating the mass of each
element present in 1 mole of a compound to the total mass of 1 mole of that
compound.
Mass%= Mass of the element x 100
Molar mass
Example: Compute the mass percent of each element in Carvone (C10H14O)
Solution:
Mass of C10 = 10 x 12.01 = 120.01 g
Mass of H14 = 14 x 1.008 = 14.11 g
Mass of O = 1 x 16.00 = 16.00 g
Total Mass of 1 mol (C10H14O) = 120.01 + 14.11 + 16.00 = 150.2g
So the mass percent of each component will be:
Mass percent of C= 120.1/150.2 x 100% = 79.96%
Mass percent of H = 14.11/150.2 x 100% = 9.394%
Mass percent of O = 16.00/150.2 x 100% = 10.65%
Lecture_7_Dr Marwa Saeed 11
Hany
PERCENT COMPOSITION –TRY IT YOUR SELF
Penicillin antibiotic , has the formula C14H20N2SO4. Compute the mass
percent of each element
Solution
The molar mass of penicillin is computed as follows,
C14: 14 x 12.01 = 168.1 g
H20: 20 x 1.008 = 20.16 g
N2: 2 x 14.01 = 28.02 g
S: 1 x 32.07 = 32.07 g
O4: 4 x 16.00 = 64.00 g
Total Mass of 1 mol C14H20N2SO4 = 312.4 g , then,
Mass percent of C: 168.1/312.4 x 100% = 53.81%
Mass percent of H: 20.16/312.4 x 100% = 6.543%
Mass percent of N: 28.02/312.4 x 100% = 8.969%
Mass percent of S: 32.07/312.4 x 100% = 10.27%
Mass percent of O: 64.00/312.4 x 100% =
20.49% Lecture_7_Dr Marwa Saeed
Hany
12
Empirical Formula vs. Molecular Formula
Empirical Molecular
Formula Formula
It is the Smallest whole It is the Exact formula
number ratio of atoms in a of a molecule
compound E.g. H2O2
E.g. HO
It tells you the relative It tells you how many
ratios of different atoms atoms of each element are
in a compound in a compound
EXAMPLE:
STRATEGY:
0.736 mol Cl: 0.368 mol Hg= (divide by the smaller number
0.368)
= 2 : 1 (we have twice as many moles (i.e. atoms) of Cl as Hg)
Reactants Product
This symbolic expression can be read: “Molecular hydrogen reacts with
molecular
oxygen to yield water
BUT:
To conform with the law of conservation of mass, there must be the same number of
each type of atom on both sides of the arrow; that is, we must have as many atoms after
the reaction ends as we did before it started
Accordingly:
2 H2 + O2
Lecture_7_Dr Marwa Saeed
Hany 2 H2 O 21
Chemical
Equations
NH3 + O2 NO + H2O
Balance Hydrogen
2NH3 + O2 NO + 3H2O
Balance Nitrogen
2NH3 + O2 2NO +
3H2O
2NH 3 +
Balance 5/2O2
Oxygen 2NO + 3H2O
Multiply whole equation by 2
4NH3 + 5O2 4NO + 6H2O
Lecture_7_Dr Marwa Saeed 25
Hany
Balancing Chemical Equations
Answer
:
Lecture_7_Dr Marwa Saeed 26
Hany
Lecture_7_Dr Marwa Saeed 27
Hany
The Periodic Table