Download as PPT, PDF, TXT or read online from Scribd
Download as ppt, pdf, or txt
You are on page 1of 11
Pogoda jest to ogół zjawisk fizycznych w troposferze występujących w danej chwili lub w
ciągu pewnego czasu nad danym obszarem lub w danym punkcie.
Termin pogoda może odnosić się do: pojedynczych minut, godzin, dni a nawet pór roku. Pogoda zmienia się w czasie i w przestrzeni Meteorologicznymi elementami pogody są: a) temperatura, b) wilgotność powietrza, c) ciśnienie atmosferyczne d) wiatr e) zachmurzenie nieba f) opady atmosferyczne g) nasłonecznienie O określonym typie pogody mówi się wówczas, gdy przez kilka lub kilkanaście godzin, a nawet dni utrzymuje się podobny zespół elementów pogody. Klimat jest to wieloletni, normalny dla danego miejsca na powierzchni Ziemi przebieg stanów pogody. W celu określenia klimatu wykorzystuje się pomiary i obserwacje meteorologiczne przynajmniej z okresu 10 lat.
Czynniki geograficzne kształtujące klimat
1. Szerokość geograficzna Szerokość geograficzna danego obszaru decyduje o ilości energii słonecznej, która do niego dociera, a także o temperaturze powietrza, która tam występuje. Na podstawie szerokości geograficznej wydzielono strefy klimatyczne na Ziemi.
2. Wysokość nad poziomem morza
Wysokość terenu nad poziomem morza ma wpływ na: temperaturę powietrza – im wyżej, tym jest chłodniej (wraz z wysokością temperatura spada średnio o 0,6°C co 100 m), ciśnienie atmosferyczne – im wyżej, tym ciśnienie jest niższe (obniża się średnio co 8 m o ok. 1 hPa), wielkość opadów atmosferycznych – im wyżej, tym opadów jest więcej. 3. Rozmieszczenie lądów i oceanów Lądy nagrzewają się i ochładzają szybciej niż wody oceanów. Ma to wpływ na: temperaturę powietrza na wybrzeżach mórz i oceanów oraz w głębi lądu – na obszarach nadmorskich występują mniejsze różnice temperatury powietrza w ciągu roku (roczne amplitudy) niż w głębi lądu, wielkość opadów atmosferycznych – na obszarach nadmorskich występują wyższe sumy opadów niż w głębi lądu, powstawanie niżów barycznych i wyżów barycznych. 4. Rzeźba terenu Na nizinach masy powietrza przepływają swobodnie. Obszary górskie są barierą dla przepływających mas powietrza, dlatego po obu stronach danego pasma górskiego notuje się różne sumy opadów atmosferycznych. 5. Prądy morskie Ciepłe prądy morskie powodują wzrost temperatury powietrza oraz ilości opadów atmosferycznych. Zimne prądy morskie przyczyniają się do obniżenia temperatury powietrza i zmniejszenia ilości opadów. graficzne przedstawienie (wykres, rysunek) cech klimatu określonej miejscowości lub stacji meteorologicznej. Gdy porówna się strefy oświetlenia Ziemi z mapą średniej rocznej temperatury na Ziemi, widać wiele podobieństw. To dlatego, że rozkład temperatury na Ziemi jest skutkiem różnego oświetlenia i ogrzania Ziemi. Temperatura powietrza układa się na Ziemi mniej więcej równoleżnikowo. Taki układ nazywamy strefowością termiczną. 1.Pogoda to chwilowy stan atmosfery w określonym miejscu i czasie. 2.Na pogodę składa się 7 elementów: temperatura powietrza, ciśnienie atmosferyczne, wiatr, wilgotność powietrza, zachmurzenie, opady i osady atmosferyczne, inne zjawiska atmosferyczne, np. burze. 3.Klimat to przebieg pogody na danym obszarze określony na podstawie wieloletnich obserwacji. 4.Czynniki kształtujące klimat to: szerokość geograficzna, wysokość nad poziomem morza, rozmieszczenie lądów i oceanów, rzeźba terenu, prądy morskie. 5.Klimatogram-graficzne przedstawienie (wykres, rysunek) cech klimatu określonej miejscowości lub stacji meteorologicznej. 6.Amplituda temperatury- różnica pomiędzy średnią temperatury najcieplejszego i najchłodniejszego miesiąca. 7.Klimat lokalny to klimat charakterystyczny dla niewielkiego obszaru, np. miasta, doliny lub górskiej kotliny. Na klimat lokalny wpływają różne czynniki, m.in.: urozmaicona rzeźba terenu, sąsiedztwo zbiorników wodnych, pokrycie terenu (np. las, gęsta zabudowa miejska).