0% found this document useful (0 votes)
74 views35 pages

Chapter 8 Part II STD

The document discusses welded connections and examples of designing welds subjected to various loading conditions. It provides examples of designing fillet welds subjected to: 1) Shear loading only 2) Combined shear and tension loading from an eccentric force 3) Calculating required weld size based on combined stresses from both tension and shear due to an eccentric load. The examples calculate weld capacities and required sizes based on strength limitations of the weld and connected materials.

Uploaded by

Belkacem Achour
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PPT, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
74 views35 pages

Chapter 8 Part II STD

The document discusses welded connections and examples of designing welds subjected to various loading conditions. It provides examples of designing fillet welds subjected to: 1) Shear loading only 2) Combined shear and tension loading from an eccentric force 3) Calculating required weld size based on combined stresses from both tension and shear due to an eccentric load. The examples calculate weld capacities and required sizes based on strength limitations of the weld and connected materials.

Uploaded by

Belkacem Achour
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PPT, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 35

CE 408

Steel Design
Chapter 8-Part-II:
Welded Connections
Weld Design
Requirements for Welds
Weld Design:

Determine the design ultimate load.

Use weld limitations to determine appropriate weld size.

Determine design capacity for unit length of weld.

Divide ultimate load by the capacity to get the required weld

length.
Example 2:
Using E70 electrodes, design a fillet
weld to resista service dead load of 50 kN and
service live load of 140 kN. A572 Steel is used for the plate
(Fy = 345 MPa, Fu = 450 MPa).

150x10 mm Plate
Example 2: (Solution)
Get Factored design load:
Pu = 1.2*50 + 1.6*140 = 284 kN

150x10 mm Plate
Example 2: (Solution) Determine weld
size limits:

Plate thickness = 10 mm  amin = 5 mm


Example 2: (Solution) Determine weld size
limits: Thickness of plate (t)  6 mm

amax = Thickness of thinner connected plate – 2 mm

amax= 10 – 2 = 8 mm

Choose size of weld (a) = 8 mm


Example 2: (Solution)
Calculate capacity of weld considering unit length:
E70 Electrode  FEXX = 483 MPa
 Rn = 0.318*FEXX*a*Lw
 Rn = 0.318*483*8*1/1000
= 1.229 kN/mm
Example 2: (Solution)
Calculate capacity of base metal considering unit
length:
Agv = Anv = Lw*t = 1 * 10 = 10 mm2
Shear Yielding:  Rn = 1.0*0.6*Fy*Agv
= 1.0*0.6*345*10/1000 = 2.07 kN/mm
Shear Fracture:  Rn = 0.75*0.6*Fu*Anv
=0.75*0.6*450*10/1000 =2.025 kN/mm

 Rn = 2.025 kN/mm
Example 2: (Solution) Calculate required weld length:
 Rn = Min.(Weld capacity, Base metal capacity)
= 1.229 kN/mm
Required length of weld = Pu /  Rn
= 284 / 1.229 = 231.1 mm
150x10 mm

 Use Lw = 232 mm
Plate
Each side has
Weld length = 232/2
= 116mm
8 11
Example 3:
Using E70 electrodes, design a balanced fillet weld to
resist Pu = 520 kN. A572 Steel is used for the plate (Fy =
345 MPa, Fu = 450 MPa).

6”
Example 3: (Solution)
Get Factored design load:
Pu = 520 kN (Given)
L6x4x3/8 has thickness t = 9.5 mm

6”
Example 3: (Solution) Determine weld
size limits:

Thickness = 9.5 mm  amin = 5 mm


Example 3: (Solution) Determine weld
size limits: Thickness of plate (t)  6
mm

amax = Thickness of thinner connected plate – 2 mm

amax= 10 – 2 = 8 mm

Choose size of weld (a) = 8 mm


Example 3: (Solution)
Calculate capacity of weld considering unit length:
E70 Electrode  FEXX = 483 MPa
 Rn = 0.318*FEXX*a*Lw
 Rn = 0.318*483*8*1/1000
= 1.229 kN/mm
Example 3: (Solution)
Calculate capacity of base metal considering unit length:
Agv = Anv = Lw*t = 1 * 9.5 = 9.5 mm2
Shear Yielding:  Rn = 1.0*0.6*Fy*Agv
= 1.0*0.6*345*9.5/1000 = 1.9665 kN/mm
Shear Fracture:  Rn = 0.75*0.6*Fu*Anv
=0.75*0.6*450*9.5/1000 =1.924 kN/mm

 Rn = 1.924 kN/mm
Example 3: (Solution) Calculate required weld
length:
 Rn = Min.(Weld capacity, Base metal capacity)
= 1.229 kN/mm

F2

152 Pu = 150 kN
49.1
F1
Example 3: (Solution)

F2

152 Pu = 150 kN

b 49.1

F1

Consider calculating moment around point


“b”: Pu*49.1 – F2*152 = 0
F2 = 150*49.1 / 152 = 48.45 kN
F1 = Pu – F2 = 150 – 48.45 = 101.55 kN
Example 3: (Solution)
Calculate required weld length for each side:
Required length of weld to resist F1 = F1 /  Rn
=101.55 / 1.229 = 82.6 mm
Use Lw1 = 85 mm
Required length of weld to resist F2 = F2 /  Rn
=48.45 / 1.229 = 39.4 mm
 Use Lw2 = 40 mm

Check Lw min. = 4*8 = 32 mm


Example 3: (Solution)

8 40

152 Pu = 150 kN

8 85
Welded Connections-Eccentrically Loaded
Welds (Shear + Tension)
Welds subjected to Shear & Tension
Under some loading scenarios, may be
welds subjected to both tension and shear.

In this case, combined stresses due to shear


and tension has to be calculated.

The tension can be due to a direct tension force or due


to moment.
Welds subjected to Shear & Tension
Welds subjected to Shear & Tension

𝑃 Moment (M) = P.e


fp =
𝑎∗𝑙
fm = 𝑀
𝑆

From Tables
Welds subjected to Shear & Tension
 Section modulus (S) from Tables:

Multiply values in table by size of weld (a)


Welds subjected to Shear & Tension
Section modulus (S) from Tables:

Multiply values in table by size of weld (a)


Welds subjected to Shear & Tension

The figure shows example of an Eccentrically Loaded Weld


Welds subjected to Shear & Tension
Example 4:
Determine the required fillet weld size for bracket
the
connection shown in Figure considering the strength of the
weld only. Electrodes are E70.
100 mm

Pu = 70 kN

200 mm
Welds subjected to Shear & Tension
Example 4: (Solution) From Figure:
e = 100 mm, L = 2*200 = 400 mm

Two weld lines

 Section modulus (S) from Tables:

Multiply values in table by size of weld (a)


Welds subjected to Shear & Tension
Example 4: (Solution)
Example 4: (Solution) From Figure:

fp = 85*1000/(400*a) = 212.5/a MPa

fm = 85*1000*100/13333.33a = 637.5/a MPa


Example 4: (Solution) From Figure:

 Calculate capacity of weld:


E70 Electrode
 FEXX = 483 MPa
 Rn = 0.318*FEXX*a*Lw
 Rn= 0.318*483*a*Lw
Allowable stress =  Rn /(a*Lw) = 153.59 MPa
Welds subjected to Shear & Tension
Example 4: (Solution) Calculate capacity of weld:
Allowable stress =  Rn /(a*Lw) = 153.59 MPa

fr = 671.98/a MPa < Allowable stress = 153.59

a = 671.98 / 153.59 = 4.4 mm

Size need to be checked against maximum & minimum


(In this example, no data was given  So, check will not be performed)

You might also like