Word Problems Game Easy
Word Problems Game Easy
Game
Level: Easy
Move
ahead Win 5
1 space points
Word problems
Game Rules A can of soft drinks is $1.50 and a
bottle of juice is $2.80. What
-Role one dice would it cost to buy two cans of
-You will answer a question based on the soft drinks and a bottle of juice?
colour you land on. For example if you land
on a purple square, you answer a purple Mr. Jackman gives $32.00
question to his four children to share
equally. How much will
-If you answer a question, put it at the
each of his children get?
Miss a turn
bottom of the pil
-When a player reaches the end, add the
Each donut costs $2.20.
scores and the player with the highest scores
How much do 6 donuts
is the winner
cost?
-Each question is worth 5 points
(2 players)
Designed By
Z. Alam
Win 5 Move
points ahead Lose 5
1 space points
A music store is having a sale. The store will give 4 hamburgers cost $10.00. Fries cost $2 each. How much does
$5.00 off for the second item a customer purchases. one hamburger with fries cost?
Emma wants to buy a pair of headphones for $25.00
and a CD for $18.50. How much does she need to
A can of soft drinks is $1.50 and a bottle of juice is $2.80. What
pay in total?
would it cost to buy two cans of soft drinks and a bottle of
Coffee mugs cost $2.50 each. How much do 5 coffee juice?
mugs cost?
A 3 scoops ice-cream cone costs $4.80. A single scoop ice-
cream costs $2.00. Which one costs less for each scoop of ice
Mr. Jackman gives $32.00 to his four children to share cream? How much less?
equally. How much will each of his children get?
A carton of eggs costs $2.90 and a package of bacon costs
Each student in Grade Four was given 20 raffle tickets $3.10. How much does it cost to buy 2 cartons of eggs and 1
to sell to raise funds for their school. The price of each package of bacon?
ticket is $1.50. If Olivia sold all her tickets, how much
money did she raise for her school? If there are 30 A bottle of orange juice costs $3.50 and a bottle of grape juice
students in grade 4, and they all sold all of their tickets, costs $5.30. What is the difference in the price between the
how much money was raised altogether? orange juice and the grape juice?
Each donut costs $2.20. How much do 6 donuts cost? A jar of honey is $2.40. How much do 4 jars of honey cost?
The train was scheduled to arrive at 5:10 p.m. However, it was Mariah starts her 7-hour shift at 6:15 a.m. What time does
delayed for 25 minutes. What time was it when the train Mariah get off from work?
arrived?
Jack’s meeting started at 2:45 p.m. and ended at 5:25 p.m.
The bus departs the bus terminal every 2 hours. If the first bus How long did the meeting last?
is scheduled to depart at 10:35 a.m., when should the second
bus depart?
The receptionist usually starts her 50-minute lunch break
starting at 11:45 a.m. but today she started her break 20
The train left the terminal at 11:20 a.m. and arrived at its minutes late because of a meeting. When did she finish her
destination at 2:40 p.m. How long did the train travel? lunch break today?
Passengers usually start to board their flights 1 hour before the Matthew and his two brothers helped to decorate the house
scheduled take off time. The gate will be closed 15 minutes for the party. Each of them blows 12 balloons. But 5 balloons
before the take off time. Jack’s plane is scheduled to take off at pop. How many balloons do they have for decoration?
12:05 a.m. If he arrives at the gate at 11:45 p.m., can he board
the flight?