Dr D Y Patil Educational Enterprises Charitable Trust’s
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING.
Dr D Y Patil Technical Campus
Dr D Y Patil Knowledge City, Charholi (Bk), Lohgaon, Pune – 412105
Project name : Design of Sewage treatment Plant
Groupe Members:
1 Swapnil Kapare
2 Aditi Davang
3 Nikita Patil
Guide by : Prof. Swapnil Bijwe 4 Pruthviraj Jadhav
Department of Civil Engineering
Academic Year: 2020-21
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
FINAL PRESENTATION
PROJECT PHASE II
O R AL
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
AIMS AND OBJECTIVE OF PROJECT
“Design Of Sewage Treatment Plant (STP)”.
OBJECTIVES:
To estimate the volume of sewage water generated during the
different periods from WAGHOLI residential area.
To estimate the volume of sewage water to be generated during the
next 30 years WAGHOLI residential area.
To design the sewage treatment units for the estimated sewage
discharge.
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
IDENTIFICATION OF PROBLEMS
Availability of space for conventional sewage treatment
plant
Loss of ecosystem services and economic opportunities.
Climate change through waste water- related emissions,
which have higher global warming potentials than Co2
Health impacts due to waterborne disease.
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
SCHEDULE OF PROJECT
PHASE I :-
Reading of research paper.
Try to study the effectiveness of Sewage Treatment Plant.
Making research paper.
Publish research paper.
Preparation of project report.
PHASE II :-
Planning and design of Sewage treatment plant (STP).
Calculation of structure
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
INFORMATION
Sewage:- Sewage treatment is the process of removing contaminants from wastewater and
household sewage, both runoff (effluents) and domestic.
Treatment of Sewage :- The treatment of sewage consists of many complex functions.
Treatment processes are often classified as:
(i) Preliminary treatment
(ii) Primary treatment
(iii) Secondary treatment
(iv) Tertiary treatment.
Preliminary Treatment:- Screening – to remove floating papers, rags, clothes. Grit
chamber – to remove grit and sand. Skimming tank – to remove oils and greases.
Primary Treatment :- Primary treatment consists in removing large suspended organic solids. It
is usually accomplished by sedimentation in settling basins.
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
INFORMATION
Secondary Treatment:-
Aerobic Biological Units (i) Filters ( intermittent sand filters, trickling filters) (ii) Activated
Sludge Plant (feed of active sludge, secondary settling tank and aeration tank) (iii) Oxidation
ponds and Aerated lagoons.
Anaerobic Biological Units (i) Anaerobic lagoons (ii) Septic tanks (iii) Imhoff tanks.
Tertiary Treatment:-The purpose of tertiary treatment is to provide a final treatment stage to
raise the effluent quality before it is discharged to the receiving environment (sea, river, lake,
ground, etc.). More than one tertiary treatment process may be used at any treatment plant.
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
BRIEF METHODOLOGY OF PROJECT
Sewage Treatment Process
Sewage contains various types of impurities and disease bacteria. This sewage is disposed of by
dilution or on land after its collection and conveyance. If the sewage is directly disposed of, it will be
acted upon the natural forces, which will convert it into harmful substances.
Degree of Treatment
The degree of treatment will mostly be decided by regulatory agencies and the extent to which the
final product of treatment are to be utilized.
Screening
Screening is the very first operation carried out at a sewage treatment plant and consists of passing
the raw sewage through different types of screens so as to trap and remove the floating matter such
as tree leaves, paper, gravel, timber pieces, rags, fibre, tampons, cans, and kitchen refuse etc.
Grit Chamber with aeration
Grit removal basins are the sedimentation basins placed in front of the fine screen to remove the
inorganic particles having specific gravity of 2.65 such as sand, gravel, grit, egg shells
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
BRIEF METHODOLOGY OF PROJECT
Skimming Tank:- Skimming tanks are the tanks removing oils and grease from the sewage constructed before
the sedimentation tanks. Municipal raw sewage contains oils, fats, waxes, soaps, fatty acids etc. The greasy
and oily matter may form unsightly and odorous scum on the surface of settling tanks or may interfere with
the activated sludge process.
High Rate Trickling Filter :- The improved form of conventional filters known as high rate trickling filters are
now almost universally adopted for treatment to sewage. These filters consist of tanks of coarser filtering
media, over which the sewage is allowed to sprinkle or trickle down, by means of spray nozzles or rotary
distributors
Activated Sludge Process:- The activated sludge process is an aerobic, biological sewage treatment system to
treat the settled sewage consist a variety of mechanisms and processes that use dissolved oxygen to promote
the growth of biological floc that substantially removes organic material.
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
BRIEF METHODOLOGY OF PROJECT
Aeration Tank:-
Aeration tank is the mixing and diffusing structure in the activated sludge plant. These are
rectangular in shape having the dimensions ranging 3 to 4.5m deep, 4 to 6m wide and 20 to
200m length. Air is introduced continuously to the tank.
Sludge Drying Beds :-
Drying of the digested sludge on open beds of land is sludge drying and such open beds of
land are known as sludge drying beds. The digested sludge from digestion tank contains a lot of
water. So it is necessary to dry up or dewater the digested sludge before it disposed of dumping.
Sewer pipe line:-
A Sewer consists of collection of sewage water from the source, carrying it or transporting it to
the treatment plant and finally distributing the treated water among the use. Separate sewer
system is used for transporting the sewage material.
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
PARAMETERS
Parameters Effluent(Expected)
pH 5.5-9.0
BOD <20 mg/l
COD <250 mg/l
Oil and Grease <5 mg/l
Total Suspended <30mg/l
Solids
Nitrogen <5 mg/l
Ammonia nitrogen <50 mg/l
Total phosphorous <5 mg/l
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
CALCULATIONS
Calculation of Population using Incremental Increase Method:-
Census Year Population Increase by Increase in
population population
arithmetical incremental
increase increase
1991 4283
2001 15341 11058
2011 33479 18138 +7080
2021 104584 71105 +52967
Total Average 100301 60047
Average Increase 33433 30023
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
CALCULATIONS
Probable population at the end of next decade
Population at the end Use of Formula Probable
of Decade i.e. Pn = P+n(Ia+Ic) Population
2031 104584+1(33433+30023) 168040
2041 168040+1(33433+30023) 231496
2051 231496+1(33433+30023) 294952
Therefore, the probable population in 2051 = 294952
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
Estimation of Sewage volume
Present population (2021)
Present Population of Wagholi = 104584
Population by the year 2051 considered for design
Total Population predicted by the year 2051 = 294952
Ultimate design period = 30 years
Water supply per capita = 135 l/h/d
Sewage generation per day = 80% of supplied water
= 135*80/100 = 108 l/h/d
Total amount of sewage produce= Sewage generated* Predicted Population
= 108 * 294952 = 3,18,54,816 lit per person per day
= 31.85 MLD
Average Discharge = (31.85*10^6*10^-3)/(24*60*60) = 0.368 cumec
Max Discharge = 3*0.368 = 1.10 cumec
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
Calculation of Receiving Chamber
Design of Receiving Chamber
Design flow = 1.10cumec Detention time = 60 sec Volume required = 1.10 x 60
V required = 66
Provide depth = 1 m
Area = 66 m^2
Take ratio of length : breadth = 2 : 1
L x B = 2B x B = 2 m^2 = 66 m^2
B^2 = 33
B = 5.74 m _Say 6m
L = 2x6= 12m
Cross Checking of the designed parameter
-Volume designed =12m x 6m x 1m
Vdesigned = 72 m^3
Vrequired = 66 m^3
Vdes > Vrqd
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
Calculation for Coarse Screen
Design of Coarse Screen
Peak discharge of sewage flow = 1.10 m^3 /s
Assume the velocity at average flow is not allowed to exceed 0.8 m/s
The net area screen opening required = 1.10 / 0.8 = 1.375 m^2
Clear opening between bars = 20 mm = 0.02m
Size of the bars = 75 mm x 10 mm
Assume width of the channel = 0.5 m
The screen bars are placed at 60° to the horizontal.
Velocity through screen at peak flow = 1.6m/s
Clear area = 1.375 / 1.6 x sin 60 = 0.9923 m^2
No of clear openings = 0.9923 / 0.03= 33.07 = Say 34 Nos.
Width of channel = (34 x 30) + (35 x 10)= 1370mm = 1.37m
Provided width of the channel = 1.4m Depth of channel = 0.992 / 1.4= 0.7m
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
Calculation of Grit chamber
Design of Grit Chamber
Peak flow of sewage = 1.10 /s
Assume average detention period = 180 sec
Aerated volume = 1.10 x 180 = 198 m^3
In order to drain the channel periodically for routine cleaning and maintenance two chambers are used.
Therefore volume of one aerated chamber = 198/ 2 = 99 m^2
Assume depth of 1.5m and width to depth ratio 2:1
Width of channel = 1.5x 2= 3 m
Length of channel = 99 / 3= 33 m
Increase the length by about 30% to account for inlet and outlet
Provided length = 33+9.9 = 42.9 m
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
Calculation of Skimming tank
The surface area required for the tank
A = 6.22 x 10^-3 x q / Vr q = 1.10 x 60 x 60 x 24 = 95040 / day
Vr = 0.25 m / min
= 0.25 x 60 x 24
= 360 m / day
A = 6.22 x 10^-3 x 95040 / 360 = 1.642 m^2
Provide the depth of the skimming tank is 1m The length breadth ratio is 1.5: 1
L = 1.5B
A = 1.5
1.642 = 1.5
B = 1.05 m
L = 1.575 m
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
Calculation of Sedimentation Tank
Design of Sedimentation Tank
Max. Quantity sewage=31.85MLD
Detention period = 2hr
Volume of sewage = =663.54 m^3
Provide effective depth = 2m
Surface area = volume / depth= 664 / 2 =332 m^2
Diameter of the tank
A =π/4 *D^2 =332
D=20.56 ~ say 21m
Primary sedimentation tank is designed for
the dimension of 21m dia and 2m depth with free board of 0.5m extra depth.
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
Calculation of High Rate Trickling Filter
Design of High Rate Trickling Filter
Quantity of sewage flowing into the filter per day = 31.85MLD
BOD concentration in raw sewage = 200 mg / l
Total BOD present in raw sewage = 31.85x 200= 6370 kg.
BOD remove in primary tank = 30%
BOD left in the sewage entering per day in filter unit = 6370 x 0.7= 4459 kg.
BOD concentration desires in final effluent = 20 mg / l
Total BOD left in the effluent per day = 31.85 x 20 = 637k
BOD removed by the filter = 4459 –637 = 3822 kg
Efficiency of the filter = (BOD removed / total BOD) x 100
= (3820/4459) x100 = 85.7%
Trickling filter is designed of diameter of 65 m and depth 5 m.
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
Calculation of High Rate Trickling Filter
For Computing the volume of filter used equation –
η=
Where
η= 85.7%
Y = total BOD in kg.
Recirculation factor
F = recirculation factor
F=
Here,
F =1.89
So ,
85.7 = 100/1+0.0044 4459
V(1.89)
V=1.6404 hec-m
V= 16404 m
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
Calculation of High Rate Trickling Filter
Surface area
Filter depth = 5 m
Surface area = volume / depth
= 16404 / 5 = 3280.8
Diameter of circular filter
·A =
d = 64.6 m ~ Say 65m
Trickling filter is designed of diameter of 65 m and depth 5 m.
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
Calculation of Rotary Distrubution
Design of Rotary Distribution
Peak flow per day = 1.10 /s
Assume that the velocity at central column of the distributor = 2 m/s
The dia. of central column (D)
D = 0.944 m
Check for Velocity at Average Flow
The velocity through the column at average flow, as it should not be less than 1 m/sec
Discharge through average flow =1.10 /s
Velocity at average flow –
V = 1.25 m/sec
1.25 m/sec > 1 m/sec hence , the dia. central column is 0.94m
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
Calculation of Arms
We use the rotary reaction spray type distributer with 4 arms . Discharge per arms(Q)-
Q = 1.10/4
Q = 0.275 /s
Dia. of filter used = 65 m
So
Arm length =15.75m
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
Calculation of Aeration tank
Design flow = 31.85 MLD
Average flow of tank =31795.2 m^3 /D
BOD in inlet = 0.8 x 200
(20% BOD removed at grit chamber)
BOD at outlet = 20 mg / l
BOD removed in activated plant = 160 – 20= 140 mg / l
Minimum efficiency required in the activated plant = 140 /160 = 87.5 %
Since the adopted extended aeration process can remove 85 – 90% Hence it is OK
MLSS (Xt) = 3000 mg/l
F/M ratio = 0.4
Volume the tank required (v)
V= = 4239.36 m^3
Assume the liquid depth of the tank as 7 m ,The width to depth ratio as 2:1
Width = 10 m
Length of tank
L x B x D =4239.36
L=4239.36/(BxD)= 60.56 m
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
Calculation of Aeration tank
Check for Aeration Period / HRT
Hydraulic retention time (HRT) - t = = (4239.36x24)/31795.2
= 3.2 hrs
Since it lies between 3 – 6 hrs it is OK
Check for Volumetric Loading
Volumetric loading = = (31795.2x160)/4239.36
= 1200 g/ m^3= 1.2 kg/ m^3
Since it is lies between 1.0 – 1.3, it is OK.
Check for Return Sludge Ratio
Qr/Q= = 0.56
= 56%
It is lies between 0.5 – 1.0. Design is OK
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
Calculation for Sludge drying bed
Design of Sludge Drying Beds
Sludge applied to drying bed at the rate of 100kg / m^3
MLD Sludge applied = 300 kg/day
Specific gravity = 1.015
Solid content = 2%
Volume of sludge =
=
= 14.778 / day
For wagholi weather condition the beds get dried out about 10 day
Number of cycle in one year =365/10 = 36.5
Say 37 cycles
Period of each cycle = 10 days
Volume of sludge per cycle = 14.778 x 10= 147.78
Spreading a layer of 0.3m per cycle, Area of bed required = 147.78/0.3= 492.6 ~Say 500
Provide 5 nos of bed,
Area of each bed = 100
Dimension of each bed 12.5m x 8m are designed.
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
Calculation of Sewer
Design of Sewer
X-Cross section area A =
Wetted perimeter – P = ∏D
Hydraulic mean depth (HMD)
R= =
Now pipe is running half full, then A =
Diameter of sewer pipe –
Q= A x V
1.10 = x 1.8
D = 1.25m
Slope of sewer pipe –
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
Calculation of Sewer
By Manning’s Formula-
V = 1.8 m/s n= 0.013
R = 0.42
1.8 =
=
S = 0.00176
Slope = 1 in 556
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
Review of Literature
Azad, A.S. (1995) . “ Design of primary sewage treatment plant”. Madras Agricultural Journal 1994, 81:5, pp 272 – 273;
Besnarek, W. and Tkaczyk , P. (1999) folia – “Waste water treatment and disposal” agricultural journal 2001, pp 50 – 72;
Bose, P. and Reckhow, D. A. (2007). Effect of Ozonation on Natural Matter Removal by Alum Coagulation. Water Research, 41: 1516-1524.
Caroline Snyder (2005). "The Dirty Work of Promoting "Recycling" of America‟s Sewage Sludge". International Journal of Occupational and
Environmental Health 11: 415–427.
Cha, J., and A. M. Cupples. (2009) "Detection of the antimicrobials triclocarban and triclosan in agricultural soils following land application
of municipal biosolids." Water Research 43: 2522-30.
Cha, J., and A. M. Cupples. (2010) "Triclocarban and triclosan biodegradation at field concentrations and the resulting leaching potentials
in three agricultural soils." Chemosphere 81: 494-9.
Diouf, Jacques , Journal of FAO,2003 Q&A with FAO Director-General.
Environmental Health Perspectives. February (2004) Journal A High-Level Disinfection Standard for Land Applying Sewage Sludges
(Biosolids)"..
Birdie, G.S and J.S. Birdie (1997) .Water supply and sanitary engineering. Published by Rai & dhanpat Ed. PP 50 -120;
Harrison EZ, Oakes SR (2002). A Journal of Environmental and Occupational Health Policy 12 (4): 387–408 "Investigation of Alleged
Health Incidents Associated with Land Application of Sewage Sludges
Horenstein, B., Hernandez, G., Rasberry, G., Crosse, J. (1990) “Successful dewatering experience at Hyperion wastewater treatment
plant”, Water Science and Technology, v. 22, p. 183- 191
International Journal of Environment and Pollution 11 (1): 1–36. (1999)."Land application of sewage sludges: an appraisal of the US
regulations".
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
Review of Literature
Jones, Lepp, T. and Stevens, R. (2007) “Pharmaceuticals and personal care products in biosolids/sewage sludge:
the interface between analytical chemistry and regulation”, Analytical & Bioanalytical Chemistry, v. 387, p. 1173–1183
Kumar, A., Saroj, D. P., Tare, V. and Bose, P. (2006). Treatment of Distillery Spent-Wash by Ozonation and
Biodegradation: Significance of pH Reduction and Inorganic Carbon Removal Prior to Ozonation. Water Environment
Research. 78(9): 994-1004.
McBride M. (2003). Toxic metals in sewage sludge-amended soils: has promotion of beneficial
use discounted the risks
Garg, S.K. (2006 ) . Sewage disposal and air pollution engineering. TMH publishing Ed by laxmi publication, PP 219
– 300;
Wu, C., A. L. Spongberg, J. D. Witter, M. Fang, and K. P. Czajkowski. (2010) "Uptake of pharmaceutical and
personal care products by soybean plants from soils applied with biosolids and irrigated with contaminated water."
Environmental Science & Technology 44: 6157-6161.".
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING
THANK YOU
DR D Y PATIL SCHOOL OF ENGINEERING